10 Kasım

1
559
Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir. Mustafa Kemal Atatürk

10 Kasım. Ekimde coşkuyla, Kasımda aşk başkadır hüznüyle anılıyorsun ya Atam. Öyle değil. Aralıksız seviyoruz, seni fikirlerini, hedeflerini..


2 dakika


10 Kasım Töreni

Evet, her 10 Kasım içini üşüten bir soğuk dolaşır etrafında, sessiz, ıssız, sert soğuk.

Saat 9 olur; tedirginliğin başlar, üstünü başını düzeltir, biraz daha “saygıda kusur etmeme” gayreti ile kontrol edersin her şeyi..

Dokuzu bir kaç dakika geçer; konuşmalar kesilir, düğümlenmiş boğazlarda dualar.. Kalbin sıkışık, kulağın siren sesinde..

Zaman durdu zannedersin, siren çalmayacak, duan bitmiştir; başlar o siren en derin, en yaslı haliyle..

Vatanı, milleti için kendini feda etmiş ulu önderine; minnetle, rahmetle, saygıyla teşekkür etmektir bu saygı duruşu. Gözünden akan yaş, verilen mücadelenin büyüklüğünde ki aşka akar..

Evet durur zaman, yüreğinde çalar siren, öğrenciyken her sabah okuduğun andımız gelir aklına, verdiğin sözler. “açtığın yolda, gösterdiğin hedefe..”

Evet durur zaman, ruhun 1938 Dolmabahçe Sarayı’na gider..


Atatürk ve 10 Kasım

Sonra sanki hissediyormuşsun gibi; vecizelerin gelir gönlümüze tek tek..

Büyük ölülere matem gerekmez, fikirlerine bağlılık gerekir

Mustafa Kemal ATATÜRK

Benim naçiz vücudum elbet toprak olacaktır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Silkinir, düzelirsin.. 

Evet matem günüdür bugün. Dualarınla, verdiğin sözlerle anarsın atanı.

Ama hüznün yanında gururla, başı dik, benim Atam, benim vatanımın önderi diye de içten içe gururlanarak.. 

10 Kasım Metni

Bir ya da iki sene önce; sosyal medya da çok güzel bir metin dolaşmaya başladı. Herkes yazarının adını farklı verdi. Asıl kaynağı bilmiyorum ve bulamadım. Metin hepsinde az çok silinmiş. Bu metni bulup birleştirerek yazmak istiyorum bir de; teşekkür için..

Her ne kadar yazarını bulamasam da; yazanın da gönlüne sağlık.

80 sene önce tenis maçı izlerken fotoğrafı var, yüzerken fotoğrafı var, sahilde kumda otururken, kürek çekerken,

Ata binerken, konser izlerken, zeybek oynarken, dans ederken, heykel incelerken fotoğrafı var. Salıncakta çocuk gibi gülerek sallanan fotoğrafı bile var. Kıyafetlerine bakıyorsun sanırsın dünya moda ikonu ! Hayvanlarla fotoğrafları var, çocuklarla, okulda genç kızlarla, delikanlılarla, cephede askerlerle, komutanlarla; dahası köylülerle, şairlerle, yazarlarla, sanatçılarla ..

Tek bir ağacı kesmemek için koca köşkü yürütmüşlüğü de var, bozkır Ankara’ya Atatürk Orman Çiftliği’ ni kurmuşluğu da…

Kalbine kurşun yemişliği de var, ülkesi için savaştan savaşa koşmuşluğu da… Aşık olmuşluğuda var.. Oturup rakı içmişliğide, Dua etmişliği vaaz vermişliği var.

“Bana yeniden üniformamı giydirtmeyin” deyip ultimatom vermişliğide var. Yirmi iki yıl, rakamla da yazıyorum, tam 22 yılını cephede geçirmişliği, o güzelim ayaklarını asker potinlerinden çıkarmamışlığı, askeri tayınını yemeden sofraya oturmamışlığı da var; Birçok ülke liderini sofrasında ağırlamışlığı da var. Ne acıdır ki “Evde yiyecek kalmadı oğul” diye mektup yazan Anacığına “Bu para milli mücadelenin parasıdır. Vatanı kurtarmak için topladık. Konunun ehemmiyeti büyük, size şuan para gönderemem Anacığım. Şimdilik evdeki halıları satın” demişliğide var.. bana söyleyin kaç babayiğit yapabilir şimdi bunu?

Ha birde; “Bize uymuyor ilgilenmiyoruz ama düzenleyip yeniden göndersinler bakarız” deyip Birleşmiş Milletler Cemiyeti kurallarının değişmesine sebep olmuşluğuda var.

Müzeyyen Senar, Safiye Ayla seven ve dinleyen bir adam. Ve tarihin görüp göreceği en yoksul, en çaresiz savaşlarından birinde “Geldikleri gibi giderler” demişliği de var. Ömrünü, emeğini, aklını, sevgisini milletine verdiği gibi, tüm malını mülkünü de milletine bağışlayıp geçmiş bir Atamız var. “Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir” diyebilmiş bir Ata’mız hala ışık oluyor bize..

Rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyoruz seni Atam..

Şimdi Reklamlar yazımızda paylaşmıştık ama, konuyu çok güzel ifade ettiği için bir defa da buraya eklemek istiyorum. Teşekkürler Oğuzhan Uğur

10 Kasım anısına; 

Kendi sesi olduğu iddia edilen Selanik Türküsü ve elimizdeki arşivlerle… 

Ebedi istirahatgahına gitmek için

Facebook Yorumları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz