Cumartesi, Temmuz 2, 2022
Önceki İçerikBrownie Cookies
Sonraki İçerikTiyatro Online …

16 Ocak Basın Onur Günü

Basın Onur Günü. 16 Ocak 1923 tarihinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ilk ve tek basın toplantısını İzmit Av Köşkünde gerçekleştirdi.


8 dakika


Basın Onur Günü – İzmit 

16 Ocak 1923 tarihinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ilk ve tek basın toplantısını İzmit Kasr-ı Hümayun’da (Av Köşkü) gerçekleştirdi. 


Atatürk Ansiklopedisi

Daha önce hakkında yazdığımız Atatürk Ansiklopedisi kaynağında Levent ÜRER’in konu ile ilgili hazırladığı yazıdan altını çizdiğim maddeleri paylaşmak istiyorum .

  • …Mudanya Mütarekesi’nin imzalanmış olduğu ve oldukça uzun ve tartışmalı geçeceği anlaşılan Lozan Barış Görüşmeleri’nin başladığı kritik bir tarihe denk gelmektedir.
  • …Söz konusu toplantının daveti, ilgili gazetecilere Büyük Millet Meclisi Hükûmeti’nin İstanbul Temsilcisi Dr. Adnan Bey (Adıvar) ve eşi Halide Edip Hanım (Adıvar) aracılığıyla ulaştırılmıştır. 
  • … Ayrıca İleri gazetesinin İzmit muhabiri Kılınçzade Hakkı Bey (Kılıç) de İzmit kökenli bir gazeteci olarak toplantıda hazır bulunmuş dört kişilik bir ekip de görüşmeleri not etmiştir.
  • …İzmit Kasrı’nın alt katındaki büyük salonda saat 21.30’da başlayan ve neredeyse sabaha kadar, yaklaşık altı saat süren toplantıya Atatürk, annesinin İzmir’de vefat ettiğine ilişkin haberi almasına karşın, programını bozmayarak katılmıştır.
  • …Toplantıda Atatürk önce gazetecilerin sorularını almış, bu sorular doğrultusunda konuşulacak konuları tespit etmiş, daha sonra da ana başlıklar altında bazı konuları ayrıntılarıyla ele almıştır.
  • …Toplantıya katılan basın mensupları, toplantı sırasında edindikleri bilgileri tüm ayrıntılarıyla gazetelerinde günlerce yazmışlardır.
  • …İzmit Basın Toplantısı, Atatürk’ün 14 Ocak 1923 tarihinde başlayan ve 35 gün süren bir yurt gezisinin ilk parçası olarak da anlam taşımaktadır. Basın toplantısında, basın mensupları aracılığıyla geleceğe ilişkin çok önemli mesajlar veren Atatürk, aynı mesajları doğrudan halkla da paylamış; böylece çok kritik bir dönemde “liderin kamuoyu yaratması”na ilişkin seçkin örneklerden birini vermiştir.

Levent ÜRER


Basın Onur Günü, İzmit Onur Günü

O günden bu yana da Basın Onur Günü olarak kutlanmış. İzmit’in bir başka onur günü olmuş. Ne şanslı bir kent.


Ve minicik bir sürpriz de eşimden. Kendi arşivini benimle paylaştığı için kendisine çok teşekkür ederim. Yazımı iki özel fotoğraf ile sonlandırmama vesile olduğu için. ❤

ULU ÖNDER ATATÜRK VE HALİDE EDİP ADIVAR. 
17 OCAK 1923 – İZMİT
(Basın Onur Günü) Ulu Önderimiz Atatürk ve Halide Edip Adıvar

ileri Gazetesi
17 Ocak 1923 – İzmit
Basın Onur Günü – İleri Gazetesi

Kutlu Olsun !

Başta memleketimin olmak üzere; tüm basın mensubu güzel insanların, 16 Ocak Basın Onur Günü Kutlu Olsun. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1946 Timur Selçuk (76)
Vefat
- 1961 Ernest Hemingway (61)
Temmuz 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Sanat Eseri Boyama Kitabı

Sanat Eseri Boyama Kitabı. Ünlü sanat eserlerinin çizimleri ve renk paletleri önünüzdeyken, aynı eseri siz nasıl renklendirirdiniz.

Öyle Bir Yerdeyim ki

Öyle bir yerdeyim ki! diyor Hasan Hüseyin Korkmazgil, tam da içimizden gelip de, bir türlü dilimizden dökülmeyen...

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Kandıra; Tüm Şöhretiyle

Kandıra, Kocaeli'nin göz bebeği... Şanına şöhret katmış tüm güzellikleri; sahilleri, yemekleri, ve o güzel klarnetiyle göz kırpıyor bize...

Atatürk’ün Çocukları

Atatürk'ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi... Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O'nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları...

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Biz Baharda Fuarı Beklerdik.  

İzmit'in usta kalemi, büyük gazeteci İsmet Çiğit, İzmit Yazıları köşesine Kocaeli Fuarı ile başlıyor. "Biz baharda fuarı beklerdik..."