-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

19 Mayıs Güzel Yarınlara

Ayşegül Yıldız. O eğitimde “Yeni Bir Soluk” “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı yaşadığımız haftaya denk geldi ilk yazım. Bir eğitimci olarak ben de bayramınızı coşkuyla kutluyorum.” diyerek başladı yazmaya..


6 dakika


19 Mayıs; Siz gençlerimize armağan edilen  özel günün haftasında “Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk” ‘ü sevgi ve saygı ile anıyorum.

Sizlerle buluştuğum bu ilk gün ve ilk yazımın özel ve değerli günlerimizden biri olan 19 Mayıs haftasına gelmiş olması benim için ayrı bir heyecan oldu.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Bir bayrak yarışıdır hayat.

“19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” nı bir zamanlar ben de ülkenin bir genci olarak kutladım. Tarihimizi dinledim, hüzünlendim, sevindim, gururlandım. Aldık bayrağı taşıdık sizlere, sizler de gelecek nesillere taşıyabilin diye. Düşünsenize bir bayrak ki elden ele aktarılmakta toplumun yarınlarına.

Elbette ki her teslimatta değişir dünya ve koşullar. Geldiğimiz nokta öyle bir hal aldı ki, atalarımız şimdi şu anda gelseler; karşı karşıya kalacakları yenilikler, onlar için fazlaca şaşırtıcı olabilecek iken bizler için hayatın normali halbuki. Hayat bazı noktalarda onların koşullarına göre daha kolay sanki ne dersiniz?  Hayatı kolaylaştıran değişimler güzeldir elbette, kim sevmez ki?

Biliyor musunuz?

Çanakkale cephesine eli silah tutan; yaşlı, genç demeyen atalarımız akın ettiler. Lisede okuyan öğrenciler vatan uğruna yollara düştüler. Tarihçilerimiz der ki; 1915’de Çapa, Vefa, Sivas ve 1917’de Kastamonu ve Edirne Liseleri hiç mezun veremedi. Darülfünun 1.sınıf tıp öğrencileri Çanakkale Cephesi’nde vatan uğruna şehit oldular. Türkiye’nin bir çok yerinden Çanakkale cephesine giden  gençlerimizin bazıları ana kucaklarına dönemediler.

Kimin için dersiniz?

Hiç tanımadıkları biz evlatları özgür ve tam bağımsız topraklarda yaşayabilelim diye.

Ne düşünürlerdi?

Sizce liseli atalarımız gelse, bizleri görse ne düşünürlerdi? Neye sevinip neye üzülürlerdi dersiniz?

Bir şeyleri kazanırken yitirdiğimiz değerlerimiz var mı sizce de?

Bu soruyu sorarken eleştirim tam da bizlere, aslında biz yetişkinlere. Bu sizlerin değil biz yetişkinlerin suçu.

Değerler bayrağını taşıyamadık ve sonuçta kayıplarımız çok oldu. Hoşgörümüzü, arkadaşlığımızı, yardımlaşmalarımızı, gözü kapalı darda olana yardım eli uzatmalarımızı sizler değil biz yetişkinler kaybettik…


Bu da ilk yazımda size 19 Mayıs Bayram Mesajım:

“Biz kaybettik sizler yeşertin..”


İncelemek isterseniz -> Yeni Bir Soluk

Önerilen yazılar -> Atalar Dedeler En Büyük Gölgeler..

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Ayşegül YILDIZhttps://yenibirsoluk.com/
Yaşayarak öğrenen ve öğrendikçe aktarmaktan keyif alan bir eğitimci.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
Ayşegül YILDIZhttps://yenibirsoluk.com/
Yaşayarak öğrenen ve öğrendikçe aktarmaktan keyif alan bir eğitimci.

İlgili Yazılar

Kooperatifçilik ve Atatürk

Kooperatifçilik Günü konusunda tartışmalar devam etse de Ulu Önder Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.

Zafer Yürüyüşü

Kocatepe'ye düzenlenen Zafer Yürüyüşü, bu ülkenin nasıl zorluklarla kazanıldığını yaşatan çok önemli bir etkinliktir bence. Mutlaka katılın.

Yürüyen Köşk ve Çınar Ağacı

Yürüyen Köşk ve Çınar Ağacı konumuz bugün. "Ağaç kesilmeyecek bina kaydırılacak" "Ağaç çınardır, çınar ise devlet!" Atatürk'ün ağaç sevgisini, çevreci bakış açısını görmemiz ve örnek almamız açısından ne kadar önemli.

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ)

Atatürk Orman Çiftliği 1925 doğumlu; hayal değil gerçek. Ve günümüz teknolojisinde dahi MİLENİUM PROJE olarak adlandırılmaya layık hediye.