19 Mayıs; Siz gençlerimize armağan edilen  özel günün haftasında “Dünya Lideri Mustafa Kemal Atatürk” ‘ü sevgi ve saygı ile anıyorum.

Sizlerle buluştuğum bu ilk gün ve ilk yazımın özel ve değerli günlerimizden biri olan 19 Mayıs haftasına gelmiş olması benim için ayrı bir heyecan oldu.

 

Ayşegül YILDIZ

 

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı

Bir bayrak yarışıdır hayat.

“19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” nı bir zamanlar ben de ülkenin bir genci olarak kutladım. Tarihimizi dinledim, hüzünlendim, sevindim, gururlandım. Aldık bayrağı taşıdık sizlere, sizler de gelecek nesillere taşıyabilin diye. Düşünsenize bir bayrak ki elden ele aktarılmakta toplumun yarınlarına.

Elbette ki her teslimatta değişir dünya ve koşullar. Geldiğimiz nokta öyle bir hal aldı ki, atalarımız şimdi şu anda gelseler; karşı karşıya kalacakları yenilikler, onlar için fazlaca şaşırtıcı olabilecek iken bizler için hayatın normali halbuki. Hayat bazı noktalarda onların koşullarına göre daha kolay sanki ne dersiniz?  Hayatı kolaylaştıran değişimler güzeldir elbette, kim sevmez ki?

 

Biliyor musunuz?

Çanakkale cephesine eli silah tutan; yaşlı, genç demeyen atalarımız akın ettiler. Lisede okuyan öğrenciler vatan uğruna yollara düştüler. Tarihçilerimiz der ki; 1915’de Çapa, Vefa, Sivas ve 1917’de Kastamonu ve Edirne Liseleri hiç mezun veremedi. Darülfünun 1.sınıf tıp öğrencileri Çanakkale Cephesi’nde vatan uğruna şehit oldular. Türkiye’nin bir çok yerinden Çanakkale cephesine giden  gençlerimizin bazıları ana kucaklarına dönemediler.

Kimin için dersiniz?

Hiç tanımadıkları biz evlatları özgür ve tam bağımsız topraklarda yaşayabilelim diye.

Ne düşünürlerdi?

Sizce liseli atalarımız gelse, bizleri görse ne düşünürlerdi? Neye sevinip neye üzülürlerdi dersiniz?

 

Bir şeyleri kazanırken yitirdiğimiz değerlerimiz var mı sizce de?

Bu soruyu sorarken eleştirim tam da bizlere, aslında biz yetişkinlere. Bu sizlerin değil biz yetişkinlerin suçu.

Değerler bayrağını taşıyamadık ve sonuçta kayıplarımız çok oldu. Hoşgörümüzü, arkadaşlığımızı, yardımlaşmalarımızı, gözü kapalı darda olana yardım eli uzatmalarımızı sizler değil biz yetişkinler kaybettik…

—==0==—

Bu da ilk yazımda size 19 Mayıs Bayram Mesajım:

“Biz kaybettik sizler yeşertin..”

 

—==0==—

 

İncelemek isterseniz -> Yeni Bir Soluk

Önerilen yazılar -> Atalar Dedeler En Büyük Gölgeler..

Facebook Yorumları