2020 Patara Yılı

Nazan KUMLALI

Patara tarihle doğanın muhteşem birlikteliği sayesinde  ziyaretçilerine harika bir deneyim sunuyor. Biz de 2020 Patara Yılı olması vesilesiyle bu eşsiz güzelliği tekrar hatırlayalım istedik.

Patara Lokasyon

Patara, Antalya’nın batısında Fethiye Kalkan arasında kalan Ovagelemiş köyünde bir antik kent. Aynı zamanda  18 km’lik plajı , kum tepeleri ve milyonlarca yıldır Akdeniz kaplumbağaları Caretta Caretta ların yumurtlama bölgesinden biri olarak koruma altında olan eşsiz bir doğa harikası.

2020 Patara Yılı

Kültür Bakanlığı tarafından kültürel ve tarihi değerlere dikkat çekmek amacıyla 2020 yılı Patara Yılı olarak ilan edilmiştir. Patara Antik Kenti ile ilgili bulgular bizi M.Ö 2000 (orta tunç çağı) yılına kadar götürmektedir. Xanthos Vadisinde denize açılabilecek tek nokta olması sebebiyle tarih boyunca önemini korumuş, önce Likya’nın önde gelen kentlerinden olmuş daha sonra Roma İmparatorluğu’nun doğu ile bağlantısını sağlayan liman kenti olarak önemini devam ettirmiştir.

Patara Antik Kenti ve Yapılar

Zafer Takı

Patara antik kentinin önemli yapıları arasında  M.S 100 yıllarında bölge valisi adına yaptırıldığı düşünülen üç gözlü Roma Zafer Takı bulunmaktadır.

(Kaynak : Roma Zafer Takı -Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü)

Tiyatro

Kentin diğer önemli yapıları arasında kentin en güzel manzaralı tepesine yaslanmış  tiyatro alanı ile son yıllarda restore edilen parlamento binası da yer almaktadır.

(Kaynak: Tiyatro-Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü)

Patara Antik kenti arkeolojik kazıları  ile ilgili daha fazla bilgiyi https://pataraexcavations.org adresinden takip edebilirisiniz

Patara’nın Diğer Güzellikler

Caretta Carettalar ve Plaj

Patara Antik Kenti içinde kalan Patara plajı da görülmeye değer yerlerden. Uzun ve geniş kumsalıyla doğa harikası olan plaj Mayıs – Eylül döneminde Caretta Carettalara ev sahipliği yapmakta aynı zamanda. Bu yüzden plajda şemsiye ve şezlong kullanımı kısıtlanmış.

Kaynak ntv.com.tr

Kum Tepeleri

Patara plajında çölleri anımsatan kum tepeleri de görülmeye değer güzelliklerden. Kum tepelerinden güneşin batışını izlemek de ayrı güzel. Tepelerden aşağı kendini bırakmak için ayrı bir istek duyuyor insan. Çölleri aratmayan bu tepeler birçok Yeşilçam filmine de ev sahipliği yapmış zamanında.

Kaynak ntv.com.tr

Facebook Yorumları