Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaGeziYorum2020 Patara Yılı

2020 Patara Yılı

Eşsiz kum tepeleri, Caretta Carettaların yuvası, özel plajı ve tüm arkeolojik kazı çalışmaları ile görülmeye değer bir yer Patara. Ve 2020 Patara Yılı..


3 dakika


Patara tarihle doğanın muhteşem birlikteliği sayesinde  ziyaretçilerine harika bir deneyim sunuyor. Biz de 2020 Patara Yılı olması vesilesiyle bu eşsiz güzelliği tekrar hatırlayalım istedik.

Patara Lokasyon

Patara, Antalya’nın batısında Fethiye Kalkan arasında kalan Ovagelemiş köyünde bir antik kent. Aynı zamanda  18 km’lik plajı , kum tepeleri ve milyonlarca yıldır Akdeniz kaplumbağaları Caretta Caretta ların yumurtlama bölgesinden biri olarak koruma altında olan eşsiz bir doğa harikası.

2020 Patara Yılı

Kültür Bakanlığı tarafından kültürel ve tarihi değerlere dikkat çekmek amacıyla 2020 yılı Patara Yılı olarak ilan edilmiştir. Patara Antik Kenti ile ilgili bulgular bizi M.Ö 2000 (orta tunç çağı) yılına kadar götürmektedir. Xanthos Vadisinde denize açılabilecek tek nokta olması sebebiyle tarih boyunca önemini korumuş, önce Likya’nın önde gelen kentlerinden olmuş daha sonra Roma İmparatorluğu’nun doğu ile bağlantısını sağlayan liman kenti olarak önemini devam ettirmiştir.

Patara Antik Kenti ve Yapılar

Zafer Takı
(Kaynak : Roma Zafer Takı -Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü)

Patara antik kentinin önemli yapıları arasında  M.S 100 yıllarında bölge valisi adına yaptırıldığı düşünülen üç gözlü Roma Zafer Takı bulunmaktadır.

Tiyatro
(Kaynak: Tiyatro-Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü)

Kentin diğer önemli yapıları arasında kentin en güzel manzaralı tepesine yaslanmış  tiyatro alanı ile son yıllarda restore edilen parlamento binası da yer almaktadır.


Patara Antik kenti arkeolojik kazıları  ile ilgili daha fazla bilgiyi https://pataraexcavations.org adresinden takip edebilirisiniz


Patara’nın Diğer Güzellikler

Caretta Carettalar ve Plaj
Kaynak ntv.com.tr

Patara Antik Kenti içinde kalan Patara plajı da görülmeye değer yerlerden. Uzun ve geniş kumsalıyla doğa harikası olan plaj Mayıs – Eylül döneminde Caretta Carettalara ev sahipliği yapmakta aynı zamanda. Bu yüzden plajda şemsiye ve şezlong kullanımı kısıtlanmış.

Kum Tepeleri
Kaynak ntv.com.tr

Patara plajında çölleri anımsatan kum tepeleri de görülmeye değer güzelliklerden. Kum tepelerinden güneşin batışını izlemek de ayrı güzel. Tepelerden aşağı kendini bırakmak için ayrı bir istek duyuyor insan. Çölleri aratmayan bu tepeler birçok Yeşilçam filmine de ev sahipliği yapmış zamanında.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

Kandıra; Tüm Şöhretiyle

Kandıra, Kocaeli'nin göz bebeği... Şanına şöhret katmış tüm güzellikleri; sahilleri, yemekleri, ve o güzel klarnetiyle göz kırpıyor bize...

Zakynthos

Zakynthos. Venediklilerin tabiri ile Doğu Akdeniz'in Çiçeği. Akdeniz'in muhteşem renkleriyle, İyon Denizi'nde Yunanistan'a bağlı eşsiz bir ada.