Cuma, Mart 24, 2023

27 Şubat

27 Şubat. Baharın gelmesine bir kala, biraz ressam, biraz kutup ayısı, ama en çok da ikinci cemreye ait olsun 2021 e ait olan bu cumartesi.


4 dakika


27.Şubat. Baharın gelmesine bir kala. Biraz ressam, biraz kutup ayısı, ama en çok da ikinci cemreye ait olsun 2021 e ait olan bu cumartesi. Şuraya da mutlu bir kış sonu çizelim.

Aslına bakılırsa Şubat’ın bitmesine bir kala, yılın 58. günü. Çabuk gel, güzel gel, aman iyi başlayalım derken bir ayı daha geride bırakıyoruz. Bugün 27 Şubat. Mümkün mertebe o gün ve hafta ile ilgili “farkındalık” geliştirme çabalarımız son hızla devam ediyor. Bir cumartesi gününü yaşadığımız 2021 senesinin bu gününde baktığımızda karşımıza çıkan önemli günler hakkında da bir iki söz ile cumartesiye sohbet bırakmak istedim bende.


27 Şubat Dünya Ressamlar Günü 

Aslına bakarsanız “Ressamlar Dünyaya zarar vermiyor ve yaşarken kıymetleri bilinmiyor” savı üzerine dikkat çekmek için başlamış bu özel gün. Doğaya zarar vermiyor hatta doğadaki güzellikleri ölümsüzleştiriyor iddiaları hepimizin bildiği bir gerçek. Benim küçüklük yıllarımda Resim Sevinci programını yapan “şuraya da mutlu bir ağaç çizelim” diyerek en zorlu tabloları “yapılabilir” hissettiren sevgili Bob Ross başta olmak üzere, kızım, değerli arkadaşlarım ve tanışamadığım tüm ressamlarımızın ressamlar günü kutlu olsun.

Bob Ross
Şuraya da mutlu bir ağaç çizelim.

Ayrıca Bob Ross Videoları için bknz


27 Şubat Aynı Zamanda Dünya Kutup Ayısı Günü

Onlar nesli tükenmek üzere olan, sevimli ama kocaman en büyük kara canlılarından. Yetişkin bir kutup ayısının ayağa kalktıklarında yaklaşık üç metre, dört ayak üzerinde benim kadar; yaklaşık bir buçuk metreye ulaştıkları biliniyor. Onların nesli tükenmesin diye, farkındalık için bu gün onlara da hediye edilmiş. Eriyen buzullar, deniz kirliliği, deniz canlılarına ve suya verilen zararlar maalesef Onları da tüketiyor. Bu Dünya’nın hepimize ait olduğunu unutmadan yaşayabilme arzusuyla Kutup Ayısı Günü de kutlu olsun. 

Kutup ayısı
Kutup ayısı günü

Ve bahara 1 kala 2. Cemre

Cemre baharın müjdecisi. “Havayı ısıttım” diyor ilk cemrede (19-20 şubat) sıra suya geldi. (26-27 Şubat) 5-6 Martta toprağı da ısıttım mı tamam. Artık baharı bayramlarla kutlayabilirsiniz. Toprak bereketini aldı. Mesela “Şimdi şenlik zamanı.”

Gidenleri saygı ve rahmet; doğanları tebrikle anıyoruz. Resmi olarak kış geride kalıyor artık. Şimdi bahar zamanı, yeniden doğma, büyüme, yeşerme..

Ey sevgili şubat, sen bizden bahar sıcaklığında gittiğin gibi, tahammülsüzlüğümüz de gelsin gitsin seninle. Bu pandemiden, bu değişen hayat düzeninden çok yorulduk, alışamadık. Hastalıkları da al götür beraberinde. Bize yerine baharın ve umudun sevinci kalsın.

Sonuç olarak; adının “bir şeye” adanması da gerekmiyor. Her ne olarak kutlamak isterseniz sizin de 27 Şubat tarihiniz kutlu olsun.  Bir bardak çay, bir fincan kahve, güzel bir kitap ya da ne isterseniz o şekilde.. 

Haydi sağlıcakla ?‍♀️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1879 Neyzen Tevfik (144)
Vefat
- 1905 Jules Verne (118)
Mart 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Nasılsın?

Nasılsın ? Maalesef, son zamanlarda en çok kullandığımız ama artık kullanmaya çekindiğimiz en önemli sözcükler siliniyor hayatımızdan...

Languishing Hissettiğin Tatsızlığın Adı

Languishing bugün konumuz. Her gün dilimize yerleşen yeni terimlerden biri. Halbuki bildiğimiz bir his bu. Yeni ismiyle misafirimiz bu kez.

Bir dilim pizza için – Karga Yumurtası

2014 yılında vizyona girmiş Hint yapımı, ödüllü bir film Karga Yumurtası. Bir dilim pizza için çıkılan umutlu bir düş yolculuğu.
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle