27 Şubat

27 Şubat

27.Şubat. Baharın gelmesine bir kala. Biraz ressam, biraz kutup ayısı, ama en çok da ikinci cemreye ait olsun 2021 e ait olan bu cumartesi. Şuraya da mutlu bir kış sonu çizelim.

ilknur Boztaş Karabıyık

Aslına bakılırsa Şubat’ın bitmesine bir kala, yılın 58. günü. Çabuk gel, güzel gel, aman iyi başlayalım derken bir ayı daha geride bırakıyoruz. Bugün 27 Şubat. Mümkün mertebe o gün ve hafta ile ilgili “farkındalık” geliştirme çabalarımız son hızla devam ediyor. Bir cumartesi gününü yaşadığımız 2021 senesinin bu gününde baktığımızda karşımıza çıkan önemli günler hakkında da bir iki söz ile cumartesiye sohbet bırakmak istedim bende.

27 Şubat Dünya Ressamlar Günü 

Aslına bakarsanız “Ressamlar Dünyaya zarar vermiyor ve yaşarken kıymetleri bilinmiyor” savı üzerine dikkat çekmek için başlamış bu özel gün. Doğaya zarar vermiyor hatta doğadaki güzellikleri ölümsüzleştiriyor iddiaları hepimizin bildiği bir gerçek. Benim küçüklük yıllarımda Resim Sevinci programını yapan “şuraya da mutlu bir ağaç çizelim” diyerek en zorlu tabloları “yapılabilir” hissettiren sevgili Bob Ross başta olmak üzere, kızım, değerli arkadaşlarım ve tanışamadığım tüm ressamlarımızın ressamlar günü kutlu olsun.

Bob Ross

Şuraya da mutlu bir ağaç çizelim.

Ayrıca Bob Ross Videoları için bknz

27 Şubat Aynı Zamanda Dünya Kutup Ayısı Günü

Onlar nesli tükenmek üzere olan, sevimli ama kocaman en büyük kara canlılarından. Yetişkin bir kutup ayısının ayağa kalktıklarında yaklaşık üç metre, dört ayak üzerinde benim kadar; yaklaşık bir buçuk metreye ulaştıkları biliniyor. Onların nesli tükenmesin diye, farkındalık için bu gün onlara da hediye edilmiş. Eriyen buzullar, deniz kirliliği, deniz canlılarına ve suya verilen zararlar maalesef Onları da tüketiyor. Bu Dünya’nın hepimize ait olduğunu unutmadan yaşayabilme arzusuyla Kutup Ayısı Günü de kutlu olsun. 

Kutup ayısı

Kutup ayısı günü

Ve bahara 1 kala 2. Cemre

Cemre baharın müjdecisi. “Havayı ısıttım” diyor ilk cemrede (19-20 şubat) sıra suya geldi. (26-27 Şubat) 5-6 Martta toprağı da ısıttım mı tamam. Artık baharı bayramlarla kutlayabilirsiniz. Toprak bereketini aldı. Mesela “Şimdi şenlik zamanı.”

 

Gidenleri saygı ve rahmet; doğanları tebrikle anıyoruz. Resmi olarak kış geride kalıyor artık. Şimdi bahar zamanı, yeniden doğma, büyüme, yeşerme..

Ey sevgili şubat, sen bizden bahar sıcaklığında gittiğin gibi, tahammülsüzlüğümüz de gelsin gitsin seninle. Bu pandemiden, bu değişen hayat düzeninden çok yorulduk, alışamadık. Hastalıkları da al götür beraberinde. Bize yerine baharın ve umudun sevinci kalsın.

Sonuç olarak; adının “bir şeye” adanması da gerekmiyor. Her ne olarak kutlamak isterseniz sizin de 27 Şubat tarihiniz kutlu olsun.  Bir bardak çay, bir fincan kahve, güzel bir kitap ya da ne isterseniz o şekilde.. 

 

Haydi sağlıcakla 🙋‍♀️

İlgili Yazılar

İlgili

Facebook Yorumları

Yazar hakkında

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdirYıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı


Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Temmuz 2021
Amadeus
Tem 29 2021 - Eyl 28 2021

Amadeus

Zorlu PSM - Zorlu Performans Sanatları Merkezi
Etkinlik bulunamadı!

Etkinlik bulunamadı!Pin It on Pinterest

Share This