45+1 Kırk Altı mı ediyor gerçekten. Hani şu bildiğimiz Kırk altılık,; huniler filan.. Yok yok öyle değil o hesap. Hele Nisansa hiç değil..


5 dakika


Nisan

Nisan sözcüğünün, Farsça (Nisan), Süryanice (Nisanna), Sümerce (Nisag = ilk meyveler), Akadca (Nisānu) ve İbranice (nîsān) sözcüklerinden alındığı söylenebilir.

Adının İngilizcesi olan April sözcüğünün Latince aprilis’den geldiği rivayet olunur. Klasik etimolojiye göre, Latince aperire (açmak); ağaçların çiçek açmaya başladığı mevsimi ima eder. Aynı tez, modern Yunancada ilkbahar anlamına gelen ἁνοιξις (açmak) ile de destek bulmaktadır. ¹

28 Nisan

Bir sene önce bugün, yıllar sonra ilk defa ameliyathaneye “sedyede yatan” olarak girdim. Panik, kaygı, endişe, merak hepsi bir arada; o kadar karışık, tarifi mümkün olmayan bir duyguydu ki.. 

Pandemi diye bir şey girmişti hayatımıza, maskeliydik, hastanelere yatıyordu insanlar ve biz İlker’i kucağımıza almaya gelmiştik hastaneye. Üstelik iki başımıza. Mesela kızımız yanımızda değil, aile büyükleri de.. Salgın, kuralları ağır.. Öyle karı koca gittik, İlker doğdu ve ertesi sabah geldik.. 

Ailemiz tamamlandı.

28 Nisan eşimin ve oğlumun doğum günü. Babam da nisan doğumlu, rahmetli dayım. Hayatımın erkekleri bana nisan ayında hediye edilmiş. Nisan erkekleri. Babam, kocam, oğlum.

Efdal isim annesi

Efdal, canımın içi kızım. Bal annesinin pişmaniye kızı.

Kardeşinin adını ablası seçti. İlker olsun istedi. (İlknur ve Kerim ortak yapım ?) Bana kardeşini büyütmede en büyük destek, kardeşinin en büyük aşkı. Yanında olmadığı zaman gidip odasını aradığımız İlker’in ablası. “Abla olmak” ne güzel oldu sana. Ama biz sana kısaca Abasıyanık diyeceğiz ??


3ü bir arada ailemizi 4e tamamlayan, en miniğimiz.

 • Başta ablanın karındaşı olduğun için,
 • Bize “pandemide bebek” ne demek öğrettiğin için,
 • Ve minicik boyunla alimler gibi karakter sergileyip bizi sürekli şaşırttığın için ailemiz adına teşekkür ederim. 

Güneşin Etrafındaki İlk Tur

“da da da” diyerek her türlü derdini anlatabiliyormuş insan. Ya da bir metre bile olmayan boyuyla kendi istediğini, kendi belirlediği zamanda yapabiliyormuş. Unutmuşum.

Güneşin etrafındaki ilk turunu tamamladın.

Aynı zamanda; hem sapsarı, lüle, sırma saçların hem de kabak tatlısına benzeyen saçsız  halinle ne güzel geldin bize. 

İş stresimizin en üst düzeyde olduğu zamanlarda tutunmayı başardın hayata. Pandeminin hiç bilinmez, çok karmaşık döneminde usulca hiç yormadan geldin. İyi ki geldin. 

Doğum, mevlüt, diş buğdayı, tay çöreği, köstek kesme, sünnet gibi pek çok sosyal törenini ertelemek zorunda kaldık. Bak şimdi ilk yaş günün de ekleniyor buna. Kutlanacak ne anılar biriktiriyoruz değil mi? Varsın sağlık olsun, biz ailece “4-4lük” bir arada olalım da varsın kutlaması sonranın olsun.. 

İlk yaşın kutlu; Bahtın, şansın güzel olsun. Ablan ve sen birbirinizden hiç kopmayın. Benim eksik kaldığım kardeşlikten siz mahrum kalmayın.. Dilerim su gibi berrak, zeytin gibi faydalı ve bahar gibi neşeli olsun ömrün. İyi ki bizi kendine aile seçmişsin. Doğum günün kutlu olsun.


45+1 

Sen sevgili eşim. Gelir miydi aklına.. Bak bir yıl daha devirdik. 

Tüm sessizliğe rağmen ne kadar da hareketli bir seneydi değil mi? Her şeye rağmen O yeşil çuhaya sarıp sarmalayıp çocuğu ne güzel hallettik değil mi tüm görevlerimizi.. 

Şu geride bıraktığımız bir yılda,

 • tüm
  • uyku,
  • yemek
  • ve tertip düzenimiz değişmiş olsa da.
 • Bitmeyen harici sıkıntılar,
 • büyüyen bebek,
 • ergen genç kız
 • ve evde kalmış lohusa iş kadını üçlemesi hayatının tam merkezine yerleşmiş olsa da.

?

Bu bir yıl sana çok yakıştı. Pırıl pırıl tertemiz kocamın; üzerine gelen salyayı bir çırpıda silip devam edebileceği hiç aklıma gelmezdi 🙂 ❤

Doğum günün kutlu olsun. Yeni yaşın sana iyi gelsin. 


Salgın sürecinde en çok siz esnaflar sıkıntıya girdiniz. İşlerin rast gitsin. Bolluk bereket her daim işinde gücünde seninle olsun. Salgın ve kötü etkileri sağlığından da işinden de uzak olsun. 

Herkesin her daim yanında olan kocam, bu yaşın sana “aklında kalanları” yapabilme fırsatı sunsun. 

Hani 46’nın adı çıkmıştır ama; ? (Zaten artık 45+1, 45+ ilker)

Gönlüne dert, sırtına yük olmasın. Ruhen huzurlu, bedenen sağlıklı, zihnen iyi hissettiğin bir 46 olasın. 45+1

İyi ki doğmuşsun.

❤❤❤


Ailemiz için 

Önce sağlık sıhhat, sonra bereket. Az ve de hatta hiç pandemi, bol neşe, yüksek seviyelerde huzur, en keyiflisinden anılar biriktirsin. 

Ve de en çok nisan. Hani kelime anlamının baharı, sevinci, açmayı çağrıştırdığı nisanı..

Yaşadığımız, hep birlikte yaşadığımız nisanımız çok olsun..

ilknur


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments