Perşembe, Haziran 30, 2022

Abant

GeziYorum’un bu sefer ki konuğu Abant Gölü. Figen Demirtaş yazdı. Gezmeyi ihmal etmeyin.


3 dakika


Bir Göl Macerası

Abant Gölü

Birçoğunuzun gidip hayran kaldığı, bir kısmınızın da gezilecek yerler listesinde yer alan Abant Gölü nü bir de benim gözlerimden okuyun bu sefer.

   Çok yıl olmuştu gitmediğim, göl kenarında bir iki otel vardı o zamanlar. Kıvrıla kıvrıla uzayan yol bir iki köyün içinden geçerdi, köylü kadınlar emeklerini sergilerdi yol kenarlarında. Göl etrafında kah yürüyerek, kah bisikletle bazıları da faytonla tur atarlardı. Hafta sonu özellikler Pazar günleri mangalcılar doldurur etrafı, sucuklar mangala atılır, çocuklar kızaklarla yukarılardan aşağılara kayarlardı. Yemyeşil doğa, gölün üzerinde yüzen nilüferler, rüzgarla salınan sazlar her zaman büyüleyici bir manzara sererdi gözler önüne.

Gelelim şimdiye. 

   Hala muhteşem. O güzelim ağaçların göğe yükselişi, koca koca gövdeleriyle zamana meydan okur gibiler. Gölün durgun tertemiz sularının üzerinde nazlı nazlı yüzen nilüferler, sazlıkların arasından kanatlanan ördekler, akşamüstü yağmur bulutlarının gölün üzerini sisle kaplayışı muazzam güzellikte. Faytonlara koşulan atların özgürce gezinmesini izlemek paha biçilemez. Görevlilerin gölü ve çevresini temiz tutma çabaları takdire şayan.

   Ancak; yapılan çok şeritli otoban yollarla büyük şehirlerden gelişi kolaylaştırdığı için yüzlerce insan geliyor her gün. Yüzlerce insan, yüzlerce araç. Araçların egzozlarından salınan bilemediğim ölçü ve miktarınca zehirli gaz demek. Mangalcıların yaktıkları ateşlerin artıkları mangallar kurulan yüksek yerlerde yakılmış olsa dahi toprağın içeriğini bozuyor maalesef. Gölün çevresindeki yürüme yollarının ve araç park alanlarının beton görüntüsü de rahatsız edenlerden gözlerimi ve aklımı. Ve yolda gördüklerim; yol boyunca uzanan irili ufaklı restoranlar, estetik görünsün diye sahiplerinin çok uğraştığı belli olan konaklama tesisleri. Korkum odur ki bu tesisler, bu beton görüntüler kirliliğe ulaşmasın. 

   Yine de duyarlı insanları görmek, tertemiz havayı ciğerlerime çekmek, nilüfere, saza, ördeklere, atlara ve upuzun ağaçlara bakarak hayranlık duymamak mümkün değil Abant’a. Bu kez söz kısa  olsun, görüntüler anlatsın diyerek noktalıyorum ilk gezi yazımı. 

Abant Gölü – Bolu

Yüreğimin götürdüğü bir başka yerde buluşmak üzere.


Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

Kandıra; Tüm Şöhretiyle

Kandıra, Kocaeli'nin göz bebeği... Şanına şöhret katmış tüm güzellikleri; sahilleri, yemekleri, ve o güzel klarnetiyle göz kırpıyor bize...

Zakynthos

Zakynthos. Venediklilerin tabiri ile Doğu Akdeniz'in Çiçeği. Akdeniz'in muhteşem renkleriyle, İyon Denizi'nde Yunanistan'a bağlı eşsiz bir ada.

Kars Ani Gezisi

Kars Ani gezisi, yazarımızın eski anılarından. Arpassus'ta İlk Yaz adıyla sayfalarımızdaki yerini alıyor. Birlikte keyifli bir yolculuk olacak