Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana Sayfaİş'liYorumAçık ve Kapalı

Açık ve Kapalı

Hayat ve Ticaret Hakkında..

Ticarette hayat gibidir aslında. Kazanç alır ve karşılık verirsin. Hayat için bunun anlamı tecrübedir; ticarette ise emek karşılığı gelir.

İster işini el emeğinle kazanan bir zanaatkar; ister göz nuru döktüğün bir ev hanımı, ister dirsek çürüttüğün memur ya da ömür tükettiğin işçi. Belki de bir yönetici ne fark eder?

Enin de sonunda “kendinden” bir şeyler eksiltmenin karşılığında başka bir şey arttırırsın. Para gibi gözükse de; geleceğine bir adım daha yaklaşmaktır bu. Hayalini kurduğun, o beklediğine ulaşma umududur artan. Tecrübedir. Sadece “para” gibi gözükür. Ama en değersizidir para. Bazen adı maaş olur bazen siftah, bazen faturaların bedeli.

Temel kurallar her yerde aynıdır.


Ahiliğin Temel Şartlarından

Altı temel şart Ahiliğin en önemli kuralıdır. Öğüttür aslına bakarsanız ama, öğütten ziyade yaşam biçimi, kulağa küpe, evlada vasiyettir.

Temel Kurallardan

Açık Olanlar

  • Elini açık tut: Cömert olmak, düşkünlere yardım etmek için.
  • Kapını açık tut: Konuksever ve misafirperver olmak için.
  • Sofranı açık tut: Yoksullara, yemek yedirmek, misafire ikramda bulunmak için.

Kapalı Olanlar

  • Elini bağlı tut: Hırsızlık, zorbalık ve kötülük etmemek için.
  • Dilini bağlı tut: Dedikodu, yalan, iftira ve gıybetten uzak durmak için.
  • Belini bağlı tut: Kimsenin namusuna, haysiyet ve şerefine göz
    dikmemek için.

İşte temel şartlar bu kadar basit dostlar. Açık ve kapalı olma meselesi aslında. Güzelliğe, doğruya, iyiye açık; kötüye, fenaya, haksızlığa kapalı.

Sadece kazandığımız ekmeğin sebebinde değil. Komşumuza, arkadaş ve akrabalarımıza da. Sokakta ki kediye köpeğe.

Yardıma açık; uzaklığa selamsızlığa kapalı.

Eğitimimize mesela. Öğrenmeye açık ve öğrenmemeye kapalı . Dinlemeye açık ve bilmeden yorum yapıp yargılamaya kapalı .


Haftası içinde kaba hatları ile bahsetmiştik ahilik ve ahilik kültüründen. Hatırlamak isteyen dostlar buradan yazıya ulaşabilir. Güzelliğin, bereketin, umudun gününüze açık; endişenin, ümitsizliğin, vefasızlığın geleceğinize kapalı olmasını temenni ederim.

?‍♂️?

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Rasim UYAN
Rasim UYAN
1971 İzmit doğumlu. Hem okuyup, hem çalıştı. 22 yaşında ilk berber dükkanını açtı. Çıraklığından bu yana sosyal sorumluluk projeleri ile uğraşmaktadır. 2017 yılında "Yılın Ahisi" seçilmiştir, "Sosyal Elçiler" kurucusudur. Bir çok ödülünün yanında, çok sayıda dernek ve vakıf ile birlikte projeler yürütmektedir.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Rasim UYAN
Rasim UYAN
1971 İzmit doğumlu. Hem okuyup, hem çalıştı. 22 yaşında ilk berber dükkanını açtı. Çıraklığından bu yana sosyal sorumluluk projeleri ile uğraşmaktadır. 2017 yılında "Yılın Ahisi" seçilmiştir, "Sosyal Elçiler" kurucusudur. Bir çok ödülünün yanında, çok sayıda dernek ve vakıf ile birlikte projeler yürütmektedir.

İlgili Yazılar

Başarı ve Ötesi

Başarı ve ötesindeki her şeye dair öneriler var bugün. Nasıl azalır, nasıl çoğalır? Bahaneler ve dikkat edilmesi gerekenler neler?

Saygılarımla…

Saygılarımla... Arz yada ricayla bitirdiğimiz ne de efendi sözcük. Adet yerini bulsun, tamam. Zaten kim kime saygı duyuyor ki?

Mobbing Farkındalık Haftası

Mobbing Farkındalık Haftası Şubat ayının ilk haftası. Amacımız farkındalık yaratmaksa bu konuya değinmesek olmazdı. İşte detaylar...

Vermek Almak | Tarafını Seç 2

Vermek ve Almak. Hüdai Tandoğan, Alıcılar Vericiler ve Dengeleyiciler konusunda ki Tarafını Seç yazısının devamı ile karşımızda.