Adile Teyze ve Kuzucukları

3
1667
Adile Teyze ve Kuzucuklar - Adile Naşit
Adile Teyze ve Kuzucuklar - Adile Naşit

Adile Teyze ve Kuzucuklar üzerine olsun bu yazı. 11 Aralıkta ebediyete giden Adile Naşit anısına bir kuzucuğundan minicik bir hatıra


2 dakika


Adile Teyze ve Kuzucukları

Televizyonun kocaman tüpünün olduğu, kumandasının olmadığı o siyah beyaz ve tek kanallı yıllarda sizde kumanda vazifesi gören çocuklardansanız siz de bir kuzucuksunuz.

Adile Teyze çok önemli bir karakter, televizyonun içinden bizi gören; “Ali, Ayşe nasılsınız bakalım kuzucuklarım, bu gün hiç yaramazlık yapmadınız, aferin” şeklinde ödüllendiren çok sevimli bir teyze..

Adile Teyze ve Kuzucukları ‘nın Masal Kitabı

“Eğer uslu bir çocuk olursan, masal kitabım sana da gelecek” gibi bir promosyon vardı. Şimdilerde hala, az da olsa varlığını sürdüren bir cips paketinden 6 tane düzgün paketi postalıyordun. Onlar da sana kitabı hediye ediyordu.

İçinde Adile Teyze’nin okuduğu masallar olan; beyaz kuşe kağıttan minicik bir kitap.

Annem cipsin hepsi bir günde yenmez diyerek bana her gün bir tane verdi. Ne o cipsler bitti, ne masal kitabının gelme süresi.

En sonunda geldi. O akşamda televizyonda “kitabı aldın mı” demesin mi? Benden mutlusu yok. Uzun zaman köşesi yıpranmış olsa da sakladım o kitabı.

İyi bir kuzucuk olduğum için armağan gelmişti, kendi elleriyle göndermişti o kitabı bana

Ve hep bizi izlediğine inandım Adile Teyze’nin. Hep iyi bir “kuzucuk” olmaya çalıştım. O gülen yüzü hiç gülmemezlik etmesin diye.

Adile Naşit

Kimi zaman öğrencilerini Mahmut Hoca’dan kollayan Hafize Teyze, kimi zaman zar zor geçinen Münir Amca’nın vefakar eşi, bir sürü çocuk yetiştirmiş neşeli ve kanaatkar kadın.

“Her ne olursa olsun evini idare eden, eşinin yardımcısı, çocuklarının kahramanı ufacık tefecik ama inatçı kadın” tiplemesi O’na en çok yakışandı bence. Ayrıca o aile filmlerinden midir bilinmez ben hep Münir Özkul’la gerçekten evli olduklarını düşünürdüm.

Adile Naşit
Adile Naşit

O incecik kaşları yukarı kalkıp “hmmm, çık çık çık” diye kızar, ama sonrasında “keh keh keh” şeklinde tüm vücuduyla güler size.. Kızmaya bile gönlü el vermez. Bu kadar sevimli kızabilen kaç kişi vardır ki 🙂

Adile Teyze ve Kuzucukları. Adile Teyze; kuzucuklar seni çok özlüyor


17 Haziran 1930 doğumlu olan Adile Naşit; 11 Aralık 1987 yılında ebediyete gitti. Huzur içinde olsun. 

Rahmet ve saygıyla.. 


Önerilen Yazı – > İKİGAİ

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz