Perşembe, Haziran 30, 2022
Önceki İçerikMaaveerar Naal Ulusal Yas Günü
Sonraki İçerikUzaktan Sevmek

“Ah” ve Gonca Ataç

“Ah” ile kesişiyor yollarımız bu kez Gonca Ataç kaleminden. Yazarın ilk kitabı ve bu kitap bize duymadığımız, duyamadığımız belki de duymak istemediğimiz sesleri fısıldıyor derinlerden.


3 dakika


Ah – Gonca Ataç


Dumanı üstünde taptaze bir kitap tanıtacağım bugün. Gonca Ataç da çiçeği burnunda bir yazar.

Ah

Gonca ATAÇ

Gonca Ataç Benim için Kimdir?

Kitapevlerinin internet sitelerindeki biyografiler gibi anlatmayacağım Gonca Ataç’ı sizlere. Bir hikayemiz var bizim.

Dünya Radyo Günü‘nde bahsettiğim radyocuyu hatırlarsınız belki Nihat Sırdar. İşte biz sürekli dinleyiciler bir güzel grup oluşturmuştu. İşte bizim Gonca ile tanışmamız bu grup sayesinde. Grubun sakin, sabırlı veteriner hekimi. Toplumsal sorunlara duyarlı, göze sokmadan iyilik yapan bir güzel insandır kendisi. İzmirli ama tam bir İstanbul sever. Hayatın sağlam bir gözlemcisi, zaten böyle doğmuş bu kitap.

Sonrasında yüz yüze de İstanbul’da iki kez de buluşup sohbet etmiştik. Hayat sonradan hepimizi farklı farklı noktalara sürüklemiş olsa bile hala sosyal medyadan görüşürüz.

Kitabını gördüğümde hem çok sevindim hem de gurur duydum. Biraz da kıskanmış olabilirim.

O kadar heyecanlandım ki kitabı alıp okumayı bekleyemeden sizlere de tanıtmak istedim. Ve elbette siparişimi de verdim.

Bu henüz ilk kitap, dediğim gibi dumanı üstünde. Ama ben önümüzdeki yıllarda yeni bir çok kitabıyla rafları süsleyeceğine eminim. Çok kitabını okuyacağız kesinlikle. İmza günlerinde masasının önünde uzun kuyruklarda bekleyeceğimize de inanıyorum.


İşte Ah

Tanıtım Metninden


“Akıp gidiyordu hayat, biz de ne görsek unutup gidiyorduk. Kalemime sığdığı kadarını saklamak, göstermek, kaydetmek istedim; belki bir işaret fişeği olur diye…”

Hayatın içinden öyküler klişesini yüreklerimizle beraber yakıp geçiyor Gonca Ataç.

Tesadüfen görünce ya da başlarına korkunç şeyler gelip haber olduklarında hatırlayıp sonrasında hemen unuttuğumuz hayatlara, “Ah” sesinin gerçek sahiplerine kulak veriyor:

Denizlerde feryat eden göçmenlerin, devasa yapıların tehlikeli kolonlarının arasında canı pahasına çalışanların, lüks evlerin içinde gün yüzü görmeden koşuşturanların, bir güler yüzle ya da bozuk parayla el uzattığımızı sandığımız sokakta çalışan küçük yaştaki emekçilerin, hepsinin ortak derdi yoksulluğun, çaresizliğin sesine…

Çoğu zaman kayıtsız kaldığımız, dertlerine çare olması gerekenlerin de çoğu zaman “kayıtsız” bıraktığı insanların sesleri bunlar…

İstanbul’un kiracısına alabildiğine hoyrat davrananları aratmayan ev sahipliğinde yolları kesişenlerin öyküleri…

Gonca Ataç’ın duru, akıcı ama hepsinin ötesinde çarpıcı anlatımıyla bizim de yollarımız “Ah”la kesişiyor. 
Artık rotamızı başka yöne çevirsek bile vicdanımız onların seslerini hep fısıldayacak.

Kitap Hakkında Detaylar

Ah”

YazarGonca Ataç
TürEdebiyat, Öykü
YayıneviEdebiyatist
Çevirmen– (Türkçe)

112 Sayfa

İlk Basım2021 Kasım
ISBN 9786257940696
FormatKarton Kapak

Fiyatlar için bknz.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Leziz Lezzetler Tatilden Kalma

Leziz lezzetler denemiştik tatildeyken. Tadı damağımızda. Tarifini paylaşmasak olmazdı. Deniz Şef ile samimi bir sohbet ve işte tarifler.

Kız Çocukları Günü ve Güner Kizir İmzalı Mazim

Kız Çocukları Günü olarak kutlanıyor dünyada. Güner Kizir Mazim kitabının tüm gelirini kız çocuklarının eğitimine adamış. Söyleşi'Yorum

Tuna Kiremitçi ve Mezun Cinayetleri

Tuna Kiremitçi ve son romanı Mezun Cinayetleri bugünkü konumuz. Yazarı ve Doğan Kitap'ın yayınladığı polisiye romanını konuk ediyoruz