Ahilik Haftası başladı. Peki her yerde duyduğumuz ahilik ne demektir? Rasim Uyan’ın 2017 yılında ahilik cübbesini giydiğini biliyor muydunuz?


5 dakika


Görsel | Mynet – Hazırlayan; Rasim UYAN (2017 – Yılın Ahisi)

Ahilik Haftası

Merhaba Dostlar,

Uzun bir zaman oldu. Hayat telaşı, organik yaşam, projeler derken düşündüğümüzden fazla uzattık süreyi.. Ama konu Ahilik olunca, nacizane 2017 yılında özel bir göreve de seçilince, bir iki satır kelam etmek lazım oldu.

Bende arkadaşlarım gibi, resmi dilinden açıklayarak başlayayım konuya.

Ahilik Ne Demektir?

Ahilik aslında esnaf odalarının başlangıcı gibi düşünebileceğimiz bir düzendir. Esnaf dayanışma teşkilatı diyebiliriz. Ama özel bir önemi daha var ahiliğin. Adına da yaraşır biçimde “ahlak” Ahilik aslında bir okul. 

Meziyetleri arasında; yardımlaşma, kardeşlik, iyi ahlak, doğruluk, dürüstlük geliyor. İyi huylu olmak asıl şart yani. 

Vikipedia diyor ki;

“Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.”

Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ahilikte Meslek Seçmenin Önemini Ne Güzel Anlatmış,

Ve bakın ne kadar önemli

Ahilikte Meslek Seçmenin Önemi

Ahi birliklerinde meslek seçimine ve iş bölümüne önem verilirdi. Ahiler kabiliyetlerine uygun bir işte çalışırlar. İkinci bir iş peşinde koşmazlardı. Gençler yamaklık ve çıraklık aşamasında iken bir kısım testlere tabii tutularak yetenekleri tespit edilerek, hangi meslekleri sevdikleri belirlenirdi. Gençlere kabiliyetleri ve ülke ihtiyaçları doğrultusunda gelecek vadeden mesleklerde eğitim verilirdi. Böylece meslek seçimi rastlantıya veya bilimsel olmayan sistemlere bırakılmazdı.

Ahilikte insanların iş değiştirmeleri veya birden fazla işle uğraşmaları hoş karşılanmazdı. Bu sebeple, Ahinin birkaç iş veya birkaç sanatla değil, kabiliyetine en uygun olarak sevdiği tek bir iş veya tek bir sanatla uğraşması ahlâk kaidesi haline getirilmişti.

Ahi birliklerinde iş bölümü ekonomik olduğu kadar bir ahlâk problemi olarak da ele alınmıştı. Herhangi bir işte karar kılmayarak sık sık iş ve meslek değiştirmek ancak sebatsız ve istikrarsız bir ruh yapısına sahip olanların yapacağı davranış olarak kabul edilirdi. Böyle insanlar ise Ahi olabilecek ruh disiplinine sahip olarak kabul edilemezdi.

Ahi birliklerindeki iş değiştirmeme ve birden fazla işle uğraşmama ilkesi, sanatkarların kendi mesleklerinde daha rahat ilerlemelerini de sağlamıştır. Başka bir iş yapma ihtimali bulunmadığından, sanatkarlar bütün düşünce ve gayretlerini işlerine vererek bugün hayranlıkla seyrettiğimiz şaheserleri meydana getirmişlerdir.

Sultanbeyli Birleşik Esnaf ve Sanatkarlar Odası


Pabucunu Dama Atmak

Bu söz, ahiliğin peştamal kuşanma töreni ile ilgilidir. Çıraklıktan kalfalığa geçiş töreni öncesinde eğitimi tamamlanan çırağın pabucu dama atılır. Bir yandan da artık ustalarından, kalfalarından eskisi gibi ilgi görmeyeceğini ortaya koyar


Ahiliğin İlkeleri

Ahilikte sanatkarlar gündüzleri işyerlerinde 4 aşamadan oluşan hiyerarşi içinde mesleğin inceliklerini öğrenirler, akşamları toplandıkları ahi konuk ve toplantı salonlarında aynı hiyerarşi içinde ahlakî ve felsefî eğitim görürlermiş.

Ahilik, Galip Demir’e göre, “Türkler’in Rönesansı”dır. Veysi Erken’e göre, Ahilik ve kurum düzeni bugünlerin şartlarında bile, 5 çekirdek ilke ile, “Toplumsal sorumluluk, Hizmette mükemmellik, Dürüstlük ve doğruluk, Ortak yaşama” ile örnek bir ‘yatay örgütlenme’ toplum hareketi şekilendiriyor. Erken, Ahiliğin bu yönüyle, 2000’li yıllar için bile ileri bir örgütlenme modeli sunduğunu kaydediyor.

 Ahiliğin 7 Kuralı

Üye olmak isteyenlerden yedi fena hareketi bağlaması ve yedi güzel hareketi açması beklenmektedir:

  • Cimrilik kapısını bağlayıp, lütuf sahibi olma kapısını açmak
  • Kahır, zulüm etme kapısını bağlayıp, sıcaklık ve yumuşak başlılık kapısını açmak
  • Hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmak,
  • Tokluk ve lezzet kapısını nefsin isteklerine kapatmak
  • Halktan yana kapısını bağlamak, Hak’tan yana kapısını açmak,
  • Her işe karışmayı bırakıp, marifeti olan işe kapısını açmak (Herze ve hezeyan kapısını bağlamak, Marifet Kapısını açmak,)
  • Yalan kapısına yaklaşmayıp daima doğruluk kapısında olmak

Sadece Esnafa Değil Tüm Çalışanlara En Güzel İlkeler

Şefkatli, merhametli, adaletli, faziletli, iffetli ve dürüst olmak. Cömert, ikram ve kerem sahibi olmak. Küçüklere sevgi, büyüklere karşı edepli ve saygılı olmak. Alçakgönüllü olmak, büyüklük ve gururdan kaçınmak.

Mesleği ne olursa olsun her çalışan kişi, bu ilkeleri gönlünden çıkarmazsa sanırım sıkıntıların çoğu çözülecek.

Henüz okuyan kardeşlerimin de, özellikle meslek seçiminde

  • marifetine göre hareket etmesini,
  • her işte biraz olmasındansa, bir işte hepsi olmasını,
  • ilkeleri kendine kural etmesi temenni ederim.

Ahilik Haftası kutlu olsun dostlar.


Like it? Share with your friends!

Rasim UYAN

1971 İzmit doğumlu. Hem okuyup, hem çalıştı. 22 yaşında ilk berber dükkanını açtı. Çıraklığından bu yana sosyal sorumluluk projeleri ile uğraşmaktadır. 2017 yılında "Yılın Ahisi" seçilmiştir, "Sosyal Elçiler" kurucusudur. Bir çok ödülünün yanında, çok sayıda dernek ve vakıf ile birlikte projeler yürütmektedir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments