1 share

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı yazı dizimizin bu bölümünde akciğer kanseri belirtileri ve evrelerini konu alıyoruz, erken tanı önemlidir.


5 dakika


Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı yazı dizimizin bu bölümünde belirtileri ve evrelerini konu alıyoruz. Erken tanı önemlidir.

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı için hazırladığımız özel dizinin 3. Bölümünde sizlere bilgi vermeye devam ediyoruz. Bu bölümde belirtiler ve evreler üzerinde duracağız. Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı içerisinde düzenlenen etkinliklerle, uzmanlar en sık görülen ve her yıl görülme sıklığı katlanarak artan hastalığın belirtilerinin çok sinsi olabileceği konusunda uyarıyor. 

Ailesinde hastalık öyküsü olanlarda riskin 2-4 kat arttığını belirtiyorlar ve ekliyorlar. Erken teşhis ve tarama bu kanser türünde çok önemli.


BELİRTİLER HAKKINDA ÖNEMLİ BİR UYARI

En önemli belirti öksürüktür. Fakat öksürük; akciğer kanserinin en önemli sebeplerinden biri olan sigara içenlerde bir belirti olarak görülmez. Ayrıca akciğer ve solunum yolları ağrı duyusundan yoksundur. Bu sebeplerle hasta hekime geldiğinde yakınmaları çok artmıştır ve ilerlemiş bir dönemde hastaneye başvurmasına sebep olmuştur. Bu yüzden önceki yazılarımızda bahsettiğimiz risk faktörlerinden birine sahipsek ve özellikle sigara kullanıyorsak erken tanı çok daha önem kazanmaktadır.

ŞİMDİ GELELİM BELİRTİLERE:

Akciğer kanserlerinin en sık görülen belirtileri Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınladığı şekliyle; (İnternet sitesine ulaşmak için tıklayınız)

 • Geçmeyen veya giderek kötüleşen öksürük
 • Öksürürken kan veya kanlı balgam çıkarmak
 • Derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken kötüleşen göğüs ağrısı
 • İştahsızlık, halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı
 • Ses kısıklığı
 • Nefes darlığı
 • Sürekli tekrarlayan veya geçmeyen bronşit veya zatürre gibi akciğer enfeksiyonları

TÜRK GÖĞÜS CERRAHİSİ DERNEĞİ
 • “Öksürük, öksürükle kan gelmesi, hırıltılı ve zorlu solunum, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler en sık bulgulardır.
 • Ses kısıklığı, baş ve gövdede şişlik ve damarların belirginleşmesi, diyafram felci, kollara vuran ağrı, yutma güçlüğü gibi tümörün etraf dokulara yaptığı baskıya bağlı belirtiler de ortaya çıkabilir.
 • Özellikle kemik ve baş ağrısı tümörün yayılımı ile ilgili olabilir.
 • Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı ve ateş ise genel olarak kanser hastalarında ortaya çıkan belirtilerdendir.
 • Yine kanser hücreleri bir takım maddeler salgılayabilir ve salgılanan maddenin özelliklerine bağlı belirtiler ortaya çıkabilir.
 • Burada önemli olan nokta herhangi bir belirti ortaya çıktığında vakit kaybetmeden bir hekime başvurmaktır.”

AKCİĞER KANSERİ EVRELERİ

Akciğer kanseri evreleri 4 ana başlık altında ele alınabilir. Ve bu evrelendirmenin yapılabilmesi için 3 ana kriter önem kazanır. Bu kriterler:

1. TÜMÖRÜN ÇAPI VE YERLEŞTİĞİ YER

Tümörün büyüklüğü evre için önemlidir. Ayrıca yerleştiği alana göre evreler farklılık gösterir.

2. LENF BEZLERİNE YAYILMA OLUP OLMAMASI

Lenf bezlerinde yayılma yoksa 1.evre, lenf bezlerine yayılma varsa daha ileri olan 2. ya da 3. evreyi gösterir.

3. BAŞKA ORGANLARA YAYILMA (METASTAZ) YAPMIŞ OLUP OLMAMASI

Erken teşhis şansı kaçırılmışsa diğer organlara yayılabilir. Bu durumda kanser en ileri aşamaya yani 4. evreye geçmiş olur.

Bunların haricinde de hücre tip önemlidir. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan tümörler farklı tedaviler açısından önemlidir.


Özellikle uzun dönem sigara içiciliğimiz varsa, ailemizde öyküsü olan bir yakınımız varsa; belirtilerin görülmeye başlamasını beklememek, düzenli olarak hekime danışmakta fayda var. Akciğer grafileri, tomografiler, sonrasında yapılan biyopsilerle erken dönemde yakalanan hastalarda tedavi şansı yüksektir. Geç yakalanan dönemlerde tedavi şansı için geç kalınmış olur maalesef.

Çok yakın bir arkadaşımı akciğer kanseri sebebiyle bir süre önce kaybettim. Öyküsünü, belirtilerini, hastalığın seyrini çok yakından gördüm. Bu yazı dizisini de aslında O’nun anısına yazdım ve tüm kanser hastalığı sebebiyle hayatını kaybedenlerin anısına.

Lütfen uyarılara kulak asın, sigarayı hayatınızdan çıkarın, sağlıklı beslenin, spor yapın. Ve en önemlisi mutlaka hayatı sevin.

Sağlıkla kalın.


Amacımız farkındalık yaratmak. Kasım ayında Akciğer Kanseri hakkında yazmıştık. Ekim ayında ise Meme Kanseri Farkındalık Ayı yazı dizimiz vardı. Okumak istersiniz diye linkleri aşağıda.

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı

Sigara ve Akciğer Kanseri

Meme Kanseri Kategorisi


Like it? Share with your friends!

1 share
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments