Perşembe, Haziran 30, 2022

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri farkındalık ayı Kasım. Akciğer kanserinin belirtileri, akciğer kanseri evreleri, tedavi yöntemleri yazı dizisinin ilki


3 dakika


 • Akciğer kanseri;  belirtileri, evreleri, tedavisi akciğer kanseri farkındalık ayı köşemizde.

  1-30 Kasım Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı. Hastalık hakkında farkındalık yaratmak amacıyla bu ay köşemizde sabit olarak kalacak bir dizi yazımız olacak. Bu köşemizde başlıklarımız; akciğer kanserinin belirtileri, akciğer kanseri evreleri, akciğer kanseri tedavisi, korunma yolları…Nefes almanın önemini başına gemeyen anlayamıyor maalesef. Çevresel faktörler haricinde bizim kendimizi koruma yollarını bilmemiz ve buna uymamız en öncelikli görevlerimizden.

  ÇARPICI İSTATİSTİKLER VERMEK FARKINDALIK YARATMAK İÇİN EN KESTİRME YOL OLMALI:

  Bu son derece sıkıntılı hakkında farkındalık yaratmak amacıyla diğer başlıklarımız ile ilgili bilgi vermeden önce sizlere birkaç çarpıcı istatistik vermek istiyoruz. 

  • Dünyada da erkekler arasında en sık görülen kanser türü akciğer iken; kadınlarda da 3. sırada önemini korumaktadır. 
  • Dünya Sağlık Örgütü’nün 2018 rakamlarına göre 2,1 milyon kişiye akciğer kanseri tanısı konulmuş ve 1,8 milyon hastanın da bu hastalık nedeniyle yaşamını kaybetmiş.
  • 2018 yılında dünyada 2 milyona yakın yeni vaka ve 1,7 milyon ölüm gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Bu kanser dünya çapında ve ülkemizde kanserden kaynaklanan ölümlerin en yaygın nedenidir. 
  • Ülkemizde erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanseri (57,7/100.000 kişide YSH) ilk sırada yer alırken, kadınlarda ise (9,8/100.000 kişide YSH) bu kanser türü en sık görülen 5. kanser türü olmuştur. 
  • Türkiye de tanı alma medyan yaşı 64 olarak görülmekte, 40 yaşın altındaki bireylerde bu kansere daha nadir rastlanılmaktadır. 
  • Hastalık genellikle ileri evrelerde teşhis edilmekte, ülkemizde görülen vakaların %17’si lokalize, %28’i bölgesel, %55’i ise uzak yayılım grubu oluşturmaktadır.    
  • Pek çok popülasyonda tütün içiciliği bu kanserin %80’inin nedenidir. 
  • Kendileri sigara içmedikleri halde ev veya işyerlerinde pasif olarak dumana maruz kalan kişilerde akciğer kanseri gelişme riski % 20-30 artmaktadır.
  • Asbest teması bu hastalığın olasılığını 1.5-5.4 kat arttırırken, sigara içen kişilerde bu risk daha fazladır.
  • Ölüm nedenleri arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada yer almaktadır.
  • Akciğer ca hastalarının %90’ı hekime başvuru esnasında semptomatiktir.
  • Akciğer ca görülme oranı yaşla birlikte artar. En sık görüldüğü yaşlar 50-70 arasıdır. 

  Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"

İlgili Yazılar

Akciğer Kanseri: Belirtileri ve Evreleri

Akciğer Kanseri Farkındalık Ayı yazı dizimizin bu bölümünde akciğer kanseri belirtileri ve evrelerini konu alıyoruz, erken tanı önemlidir.

Sigara ve Akciğer Kanseri

Sigara ve Akciğer Kanseri. Maalesef Akciğer Kanseri denilince ilk aklımıza gelen sigara oluyor. Nefes almak; daha doğrusu sağlıklı solunum için hazırlanan yazımızda sigaraya da değindik.