Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaGeziYorumAmos Antik Kenti
Önceki İçerikDiyelim ki
Sonraki İçerikBAL; Besleyici Altın Mucize

Amos Antik Kenti

Amos, doğanın eşsiz güzelliği ile tarihin zenginliğinin buluştuğu unutulmaz manzaraya sahip antik kent. Marmaris’in göz bebeklerinden birisi. Maalesef yangında zarar gören yerler arasında.


5 dakika


AMOS; tarihin eşsiz doğa ile bütünleştiği Marmaris’e gidenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Muğla ve çevresini saran orman yangınlarında alevlere teslim olan Amos koyu umarım en kısa zamanda eski güzelliğine kavuşur.

Talihsiz olayla adını sıklıkla duyduğumuz Amos Antik kentini biraz yakından tanımaya ne dersiniz?

Amos Nerededir?

Amos, Muğla ili Marmaris ilçesi Turunç Mahallesi Kumlubük mevkiindeki Asarcık tepesinde yer almaktadır. Bozburun yarımadasının doğusunda bulunmaktadır. 102 m yüksekliğindeki tepe, kuzeyden ve güneyden iki koy ile çevrelenmiştir.  Bu koyları görebilen hâkim bir noktada bulunan kentte güneşin doğuşu ve batışını seyredebilme imkânı bulunmakta. Böylece hem doğanın güzelliği büyülenip hem de tarihin zenginliğinde kaybolabilirsiniz.


Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti

Amos; surlardan, kulelerden ve şehir kapılarından oluşan güçlü bir savunma sistemi ile inşa edilmiş. Bununla birlikte, tiyatro ve küçük bir tapınak kentin en iyi bilinen yapılarıdır.

Günümüze kadar elde edilen veriler kentin tarihinin M.Ö. 6.yy.a dayandığını göstermektedir. Helenistik dönemde Rhodos Peraia’sının önemli şehirlerinden biri olmuş. Amos ve çevresinin bereketli topraklarının kiralandığı bulunan çeşitli yazılarda belirtilmiş. Zeytinyağı ve şarap için çeşitli seramik kaplar bulunmuş. Bu nedenlerle bölgede zeytin ve üzüm yetiştirildiği düşünülmektedir.

Kentte MS. 3. yy. dan sonra herhangi bir yerleşim kalıntısı bulunmamış. Yıkıcı bir deprem ile tarım alanlarının zarar görüp kentteki yerleşimin bittiği düşünülmektedir.

Amos’un keşfi 1920’lerin başına denk gelmiş. Birkaç kazı araştırmasından sonra 2019 yılında Muğla Üniversitesi ve Muğla Ticaret Odası’nın desteğiyle çalışmalar tekrar başlamış.  Bu yıl da çalışmalar devam ediyordu ta ki yangına kadar.

Tarihi kent ile daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.


360Derece görsel ile Amos’a özel görüntüler. Görüntüleri hareket ettirmekten çekinmeyin. 

Yangın sonrası doğanın kendini yenilemesi, tekrar kazı çalışmalarının başlaması Amos’un eski güzelliğine kavuşması dileğiyle.

Kazı çalışmaları ile bilgi almak için Instagramda Amos Kazı ve Araştırmaları sayfasını takip edebilirsiniz.

Son olarak Amos’un ve yanan binlerce hektar alanın tekrar canlanması için yapılabilecekleri Figen Demirtaş’ın Son Orman Yangınları yazısında bulabilirsiniz.

** Öne çıkan görsel için Rota Marmaris‘e teşekkür ederiz.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi... Aslında müze sadece bir tane değil. Dijital gezi keyfi aracılığıyla, iş insanının kültürümüze bıraktığı değerleri GeziYorum

Çeşme

Çeşme plajlarındayız bugün. Ünlülerin çokça akın ettiği ilçeyi gözde beldeleri, güzel plajları ve hatta çok bilinmeyen tarihiyle gezi-yorum

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

Kandıra; Tüm Şöhretiyle

Kandıra, Kocaeli'nin göz bebeği... Şanına şöhret katmış tüm güzellikleri; sahilleri, yemekleri, ve o güzel klarnetiyle göz kırpıyor bize...