Figen DEMİRTAŞ

Melodik Doğum Günü. Aşık Veysel ve Johann Jr Strauss. Bu ömrünü müziğe adamış iki insanın doğum tarihlerinin yaklaşık yetmiş yıl arayla da olsa aynı güne denk gelmesi ne kadar da güzel.

Melodik Doğum Günü

Johann Strauss II

Ailenin tamamı müzisyen olmasına rağmen babası tarafından engellenip annesinin aldığı kemanla daha 6 yaşındayken ilk valsini besteleyen bir müzisyen Johann Jr Strauss.

Aşık Veysel Şatıroğlu

Sivas’ın Şarkışla İlçesinin Sivrialan Köyünde dünyaya gelmiş, iki kız kardeşini ve gözlerini çiçek hastalığından kaybetmiş, oyalansın diye ona alınan sazla vakit geçirirken en ünlü ozanlarımızdan biri Aşık Veysel Şatıroğlu.

   Bu ömrünü müziğe adamış iki insanın doğum tarihlerinin yaklaşık yetmiş yıl arayla da olsa aynı güne denk gelmesi ne kadar da güzel. 1825 ve 1894.

   Biri dönemin getirdiği yokluklarla; babasının baskılarıyla, diğeri göz görmez bir hayatın getirdikleriyle mücadele etmiş olmalarına rağmen vazgeçmemiş, çalışmışlar, çalmışlar ve üretmişler. Nihayetinde ikisi de yaptıklarıyla, söyledikleriyle kulaklarımızda.

   “Dostlar Beni Hatırlasın” desek, “Kırk Haramiler ve Binbir Gece Masalları” müziği desek hepinizin kulaklarında yer etmiştir mutlaka. Bu melodilerin hepsini sizlerle paylaşmak mümkün olmasa da şimdi kendinize güzel bir mola verin ve size linklerini vereceğimiz sayfaların da tadını çıkarın.

Mesela Aşık Veysel Müzesini gezin

   Ve güzel bir müzik ziyafeti çekebilirsiniz kendinize. Johann Strauss’dan işittiğiniz melodilerin tanıdıklığına şaşıracaksınız.

Madem görüyorsunuz;
O vakit hoş görün.

Aşık Veysel

Facebook Yorumları