Cumartesi, Haziran 25, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumDinliyorumMelodik Doğum Günü

Melodik Doğum Günü

Melodik Doğum Günü. Aşık Veysel ve Johann Jr Strauss. Bu ömrünü müziğe adamış iki insanın doğum tarihlerinin yaklaşık yetmiş yıl arayla da olsa aynı güne denk gelmesi ne kadar da güzel.


7 dakika


Johann STRAUSS II

Ailenin tamamı müzisyen olmasına rağmen babası tarafından engellenip annesinin aldığı kemanla daha 6 yaşındayken ilk valsini besteleyen bir müzisyen Johann Jr Strauss.

Aşık Veysel ŞATIROĞLU

Sivas’ın Şarkışla İlçesinin Sivrialan Köyünde dünyaya gelmiş, iki kız kardeşini ve gözlerini çiçek hastalığından kaybetmiş, oyalansın diye ona alınan sazla vakit geçirirken en önemli ozanlarımızdan biri olan Aşık Veysel Şatıroğlu.

   Bu ömrünü müziğe adamış iki insanın doğum tarihlerinin yaklaşık yetmiş yıl arayla da olsa aynı güne denk gelmesi ne kadar da güzel. 1825 ve 1894.


   Biri dönemin getirdiği yokluklarla; babasının baskılarıyla, diğeri göz görmez bir hayatın getirdikleriyle mücadele etmiş olmalarına rağmen vazgeçmemiş, çalışmışlar, çalmışlar ve üretmişler. Nihayetinde ikisi de yaptıklarıyla, söyledikleriyle kulaklarımızda.


   “Dostlar Beni Hatırlasın” desek, “Kırk Haramiler ve Bin bir Gece Masalları” müziği desek hepinizin kulaklarında yer etmiştir mutlaka. Bu melodilerin hepsini sizlerle paylaşmak mümkün olmasa da şimdi kendinize güzel bir mola verin ve size linklerini vereceğimiz sayfaların da tadını çıkarın.

https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=SAV01&DistId=MRK

Mesela Aşık Veysel Müzesini gezin

   Ve güzel bir müzik ziyafeti çekebilirsiniz kendinize. Johann Strauss’dan işittiğiniz melodilerin tanıdıklığına şaşıracaksınız.

Madem görüyorsunuz;
O vakit hoş görün.

Aşık Veysel
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziranda Ölmek Zor

Haziranda ölmek zor! Hasan Hüseyin Korkmazgil kaleme almış... En çok Nazım Hikmet'e, Orhan Kemal'e Ahmed Arif, Cemil Meriç, Cahit Zarifoğlu'na...

Hep Kahır. Yalan da olsa…

Hep kahır dan bıkmış ki usta, yalan da olsa "Bana İstanbul'u anlat" demiş. E kolay değil memleket hasreti. Çekmeyen ne bilir?

Radyo Dinle ! Dünya Radyo Günü Bugün…

Radyo dinle diyoruz özellikle. 2011 yılında Dünya Radyo Günü olarak kabul edilmiş UNESCO tarafından. Bol bol dinleyerek kutlayalım günü.

Cem Karaca

Cem Karaca yazılır; Tamirci Çırağı okunur; Namus Belası ya da Bu Son Olsun yada Sevda Kuşun Kanadında ve Deniz Üstü Köprüdür okunur.