Atatürk Çiçeğini bilir misiniz? Hani Kasım ayının 10’una doğru çiçekçilerin vitrinlerini daha çok süsleyen…


5 dakika


Atatürk Çiçeği

Bitki biliminde pek çok adı var Atatürk Çiçeğinin; Poinsettia, Noel Yıldızı , Euphorbia Pulcherrima. Bilimsel adlarından daha ziyade, yurdum insanı çiçekleri duygu ifadesi ve hissettirdikleri ile tanımladığı için bu kısmı biraz hızlı geçebiliriz diye düşünüyorum..

 Atatürk Çiçeği diye bilinen çiçeğin; diğer adlarının hikayesi, bakımı, büyütülmesi ve diğer teknik bilgiler için buradan bilgi alabilirsiniz. 

Amerika’da yeni sarı bir çiçeğe Büyük Önderimizin Adı verildi

“Chicago özel, geçenlerde Vanderbit Ünivesitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın laboratuvarında muhtelif ameliyeler neticesinde kırmızı renkte yeni bir çiçek elde edilmiştir. Profesör bu yeni çiçeğe isim ararken, yanında duran ama Tarsus Kolejinde Atatürk’le tanışmış, ondaki tabiat bilgi ve ilgisine hayran olan bir diğer profesör bu çiçeğe ATATÜRK isminin verilmesini önermiştir. Ve bu öneri dünya nebatat dairesine iletilmiş ve Atatürk’ün yaptığı çalışmaların anlatıldığı toplantıda oy birliğiyle kabul edilmiştir.

08 Temmuz 1935 – Cumhuriyet (Kaynak)


Bu çiçeğin anavatanı Meksika..

Ve başka bilmemiz gereken bir ayrıntı daha!

Bu çiçek haricinde hiçbir devlet adamının ismini taşıyan çiçek yok

Ateş kırmızısı yaprakları özellikle yıl sonuna doğru kadife gibi açıyor.

Kokusuz ama heybetli,

Yıldız misali kırmızı yaprakları üzerine bile nice şiirler yazılabilir..

O Atatürk Çiçeği


O zaman bir hikaye yazalım. Duyguların hikayesi

O sapsarı renkli tomurcukların umut olsun, yıldız şeklinde ki kıpkırmızı yaprakların vatan sevgisi, kış çiçeği olman zorluklarla mücadele ruhunu hatırlatsın. Adın zaten yurtdışından, tabiat bilgine hayran olan profesörlerden geliyor sevgili çiçek,

Bizde çiçek kıymetlidir, genelde özel zamanlarda hediye edilir. Sen tüm dünyada en güzel zamanlarda hediye edilir olmuşsun. Adın kendine ne yakışır olmuş.

– –

 Ne özel, ne güzel bir gurur.. 

birikiyorum.net


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments