Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaYaşıYorumAtatürk ve Cumhuriyet KöşesiATATÜRK CUMHURİYET FİKRİNİ İLK NE ZAMAN DİLE GETİRMİŞTİR?
Önceki İçerikBüyük Taarruz
Sonraki İçerikHasta Hakları Hakkında…

ATATÜRK CUMHURİYET FİKRİNİ İLK NE ZAMAN DİLE GETİRMİŞTİR?

Atatürk Cumhuriyet fikrini ilk ne zaman dile getirmiştir?


5 dakika


Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in ilanından çok önce Cumhuriyet fikrini benimsemişti.

Nitekim Erzurum Kongresi’nden üç gün önce 20 Temmuz 1919’da yanında bulunan Mazhar Müfit’in (Kansu) “Milli mücadelenin muvaffakiyete ulaştığı takdirde hükümet şekli olarak ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki sorusuna:

“Şekl-i hükümet zamanı geldiğinde Cumhuriyet olacaktır” cevabını vermişti. 

Ancak Milli Mücadele’nin yeni başladığı bir dönemde bu fikrini açıkça ifade etmesinin sıkıntı yaratacağını bildiğinden dolayı Mazhar Müfit’e konuştuklarından kimseye bahsetmemesini söylemişti.

Mazhar Müfit Atatürk’le aralarındaki bu konuşmayı “Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber” isimli eserinde anlatır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi aslında 23 Nisan 1920 tarihinde ilk açıldığı günden itibaren adı henüz konmamış olsa da demokratik bir cumhuriyet rejimine sahipti. Atatürk’ün önderliğinde kurulan yeni Türk devletinin bu demokratik niteliği 1921 Anayasasının ilk maddesi olan “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ifadesi ile pekişmiş oldu. Saltanatın kaldırılması ile de devletin adının cumhuriyet olması önündeki en büyük engel de aşılmış oldu. Cumhuriyetin ilanı aslında üç yıldır süregelen rejimin adını koymaktı sadece. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Başkomutan, Ebedi Başkumandan

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa... O Ebedi Başkumandan. 5 Ağustos 1921 tarihinde kanunlarla yasalaşmış rütbesiyle AnıYorum ❤️

Atatürk’ün Çocukları

Atatürk'ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi... Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O'nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları...

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası

Atatürk'ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası. Ulu önderimiz, canımız atamızın Anıtkabir'de bulunan mezar odasına TSK vesilesiyle dijital ziyaret.