Perşembe, Haziran 30, 2022
Önceki İçerikİzmir’in Düşündürdükleri
Sonraki İçerik10 Kasım

Atatürk ile İlk Tanışmam

Okuma Bayramı

   Bizim çocukluğumuzda ilkokula başlayıp okuma yazmayı öğrendiğinde 1.sınıflar için okuma bayramı yapılırdı. Mayıs ayının sonlarına ya da haziran ayının başına denk gelirdi bu törenler. Mini mini birinci sınıflar şiirler ezberler, kısa piyesler sergilerdi. Kocaeli’de okudum ben ilkokulu. İsmet İnönü İlkokulu’ydu o zamanlar adı. İlkokul gösterilerimiz de okuma bayramımız da İzmit Öğretmen Evinin temsil salonunda olurdu. 

    Hazırlıklar yapmıştık, güzel güzel giyinip tamsil salonunun yolunu tutmuştuk. Çocukların arasında da şimdiki rekabetler yoktu, hepimiz bir örnek kıyafetlerimizle sahneyi doldurmuştuk. Benim görevlerimden biri çok ağırdı benim çocuk gözümde. Her gün büstün önünde Andımız’ı okuyarak söz verdiğimiz, cuma günleri okul dağılmadan önce İstiklal Marşımızı okurken saygıyla karışık korku hissettiğimiz Atatürk’e şiir okuyacaktım. Her gün sınıfta kara tahtanın üstünde bana mavi gözlerle bakan, bana umudu öğreten Atatürk’ün şiiriydi bu. Bir çırpıda ezberlemiştim, hata yapsam sanki beni görüp bana küsecek gibi bir hisle heyecan doluydum. 

Hadi sıra sende

   Arkadaşlarımın bir piyesinden sonra kırmızı kadife perdeler kapanmış arkada yeni oyunun hazırlıkları başlamıştı. Öğretmenim Sevgi Tamer çağırdı beni “hadi sıra sende” Çıktım perdenin önündeki yerimi aldım. Titriyordum heyecanla, unutmamalıydım, sesim çok gür çıkmalıydı. Atatürk’e layık bir Türk kızı olduğumu sanki sesimle ispatlayacakmışım gibi hissediyordum. Ama o da ne? Salonda büyük bir uğultu vardı. Bütün veliler, izlemeye gelen teyzeler, halalar, dedeler fısır fısır konuşuyordu ve büyük bir gürültü bulutu vardı gözlerimin önünde. Önce susmalarını bekledim bir süre, sonra öğretmenim küçük bir çimdik attı “hadi kızım”, yok susmuyorlardı bir türlü. Sonra cılız bir ses çıktı:”A” Devamını getiremiyordum, susmuyorlardı. Sonra biraz daha güçlü sonra kendi çığlığımla kendime geldim. Avazım çıktığı kadar bağırıyordum. “ATATÜRK

   O gün başladı ben de Atatürk ismini duyunca herkesin susup dinlemesi gerektiği hissi. Herkes dinlemeliydi, çünkü ben okula gitmemi, şimdi bayramını yaptığım Türkçe’yi öğrenmemi, düşman işgalindan kurtulmuş bu vatanı O’na borçluyduk. O’nun eseriydi Cumhuriyet, O’nun sayesindeydi özgürlüğümüz. O yüzden borçluyduk ona. 

   Ve işte hala ezberimde olan şiir. Nasıl avazım çıktığı kadar küçücük yüreğimle salonu dolduran herkesi susturmayı başardıysam bugün de aynı inanç ve sevgiyle yolundayım.


Atatürk

Bir gün sordum babama

Atatürk neden büyük?

Çocuğum dedi bana

Onu seviyor her Türk

Çok kötü bir zamandı

Uçurumdaydı vatan

O büyük kahramandı

Yurdumuzu kurtaran

Onu biz değil yalnız

Üstün tanır her millet

En büyük eseridir

Kurduğu Cumhuriyet

Kalbimiz sevgi dolu

Yol gösteren o Türk’e

Yolumuz O’nun yolu

Bağlıyız Atatürk’e

İ. Hakkı Talas

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Atatürk’ün Çocukları

Atatürk'ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi... Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O'nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları...

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası

Atatürk'ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası. Ulu önderimiz, canımız atamızın Anıtkabir'de bulunan mezar odasına TSK vesilesiyle dijital ziyaret.

Kooperatifçilik ve Atatürk

Kooperatifçilik Günü konusunda tartışmalar devam etse de Ulu Önder Atatürk'ün bu konudaki düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecek.