Atatürk nasıl bir insandı? Atatürk'ün kişisel özellikleri nedir? Hep vatanı için olan meseleler gündeme geldi. Peki ya insan Atatürk!

Atatürkün kişisel özellikleri . Atatürk nasıl bir insandı. ..

Cumhuriyet Bayramı, Atatürk Haftası ve arasındaki tüm günlerde Atatürk ile ilgili onlarca yazı yazdık BİRİKİYORUM ekibi olarak İlknur ve ben. Ama sanki O’nu insan yönüyle hiç yazmadık. Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ü kişisel özellikleriyle anlattık ve bir kez daha hayran kaldık.  Bu yazıyı da buna ayırmak istedim.

– – 

O’nunla ilgili ne desem, nasıl anlatsam eksik kalacak biliyorum. Çalışan bir kadın, aydın bir genç kız annesi, durmadan üretmeye gelişmeye çalışan bir vatansever olarak O’na o kadar çok şey borçluyum ki. Özgürlüğümü, eğitimimi, haklarımı, kendime olan güvenimi hatta. Ve ne kadar layık olmaya çalışsam da sanki yeteri kadar değilmiş gibi geliyor.

Atatürk’ün Kişisel Özellikleri

Sosyal & Duygusal Özelliklerinden

Çok okurdu mesela; okuduğu kitaplar da yazılanların yanına notlar alırdı. Sonra aldığı notları o meşhur sofralarında paylaşırdı masadakilerle. Onların da görüşlerini alırdı. Sonra önerirdi okumalarını hatta bazen araştırmaya ya da eyleme yönlendirirdi. 

Tam bir salon adamıydı, kendisini o kadar güzel yetiştirmişti ki… Ses tonunu güzel ayarlar, kimseyle üst perdelerden konuşmazdı. Savaş meydanları ya da kürsüler hariç. Çok güzel vals yapardı, zeybek oynarken ki fotoğraflarını hepiniz biliyorsunuz. Kadınlara karşı tam bir centilmen, çocuklara karşı içindeki çocukla beraber sevgi doluydu. Çocuklarla oynadığı, şakalaştığı hatta salıncakta sallandığı fotoğrafları anımsayın.

Her Daim Bakımlı

1.74 boyunda, 70-75 kilo olduğu yazıyor kitaplarda. Sapsarı saçları, keskin bakan masmavi gözleriyle her zaman görüntüsüne önem veren bir adamdı O. Halide Edip Adıvar O’nun için;

“Mustafa Kemal, ince, zarif ve güzel bir erkekti. …Mustafa Kemal’in gergin derili, uzun parmaklı beyaz eli Türk’ün bütün hususiyetleriyle birlikte aynı zamanda hakim bir vasfa da sahipti.” demiştir.

Mesela hiç kimse pijamasıyla görmemiş, her daim traşlı, güzel kıyafetler içinde gözükürdü. Kıyafet demişken genelde kendisi çizerdi, lacivert rengi pek sevmezdi. Levon Kordonciyan özel terzisiydi, giydiği kıyafetle kullandığı aksesuarların birbirini tamamlamasına ne kadar önem verdiğini anlatırmış hep.

Sofrası ve Yemekleri

Atatürk’ün sofralarından bahsettik yukarıda ama neler yediğini, yemediğini anlatmadık. Öğrencilik yıllarının getirdiği alışkanlıkla kuru fasulye ve pilavı çok sevdiğini, geceleri karnı acıktığında sıklıkla peynirli omlet yediğini ya da tatlıyı çok sevmemesine rağmen gül reçelini ve irmik helvasını sevdiğini biliyor muydunuz? Ya da Selanik usulü ıspanaklı böreği en çok annesinin yaptığı gibi sevdiğini, etli bamyayı ve karnıyarığı severek yediğini ama hiç enginar yemenin nasip olmadığını? 

Atatürk’ün sofrası ile ilgili Yakup Kadri Karaosmanoğlu “Atatürk’ün sofrasından hepimizin ruhunda ve dimağında nice derin, tatlı ve ibret verici anılar, yaşama ve insanlığa dair, nice değerli dersler kalmıştır.” diyerek sofraya, sofrayı oluşturan insanlara ne derece önem verildiğini anlatmıştır.

Hayali, Dil Bilgisi ve Müzik Sevgisi

Ömrü yetseydi en büyük hayalinin bir dünya turuna çıkmak olduğunu biliyor muydunuz mesela? Türk dili ve tarihini araştırmak için kurduğu kurumlar aslında bu dünya turu hayalinin nedenini açıklıyor. 

Eğitim hayatında Fransızca, ek olarak Almanca ve Rusça eğitim aldığını, notlarının bir kısmını Fransızca yazdığını, uzak cephelerde kaldığı müddetçe o bölgedeki dilleri derdini anlatacak kadar öğrendiğini, yerel lehçelere dili anlayabilmek adına önem verdiğini, hatta Japonca Büyükelçisinden bir süre Japonca dersler aldığını biliyor muydunuz? Kaynak; Ali Güler, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, (AİLESİ, YETİŞMESİ, EĞİTİMİ, FİKİR VE DÜŞÜNCELERİ)

Atatürk aynı zamanda çok iyi bir dinleyiciydi. Solo ud, keman dinlemeyi severdi. En Sevdiği Şarkıların içinde Yanık Ömer de vardı Vardar Ovası da, Çile Bülbülüm Çile’yi de severdi Havada Bulut Yok’u da dinlerdi. Hatta dün akşam izlediğim bir haber videosunda Deniz Bayramoğlu hem çalıp hem söylediği “Bülbülüm Altın Kafeste” türküsünü derleyenin de Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi.

Atatürk nasıl bir insandı? İnsandı, adam gibi adam, uslubü düzgün, her yerde örnek olmak için uğraşan özel bir dahi.. 

Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk’ü kişisel özellikleriyle anlattık ve bir kez daha hayran kaldık. Hayranlık mı gurur mu aşk mı dersiniz adına, bilmiyorum. Bende hepsi karışık sanırım. En çok hasret. 

Ah Atatürk’üm, ah keskin bakışlı Başkomutanım keşke ömrün uzun olaydı, keşke yiyemediğin enginarı yiyebileydin. Keşke sıkıldığında gene kaçıp köşkten yurttaşların ile beraber iki laf edebileydin. Keşke o dünya turuna çıkıp amaçlarına ulaşabileydin. Keşke o hep görmek istediğin Türk birliğini kurabileydin. O kadar çok keşke var ki sığdıramam buraya. 

Ama bu vatan sensiz gerçekten öksüz ve biz evlatların seni çok özledik, özlüyoruz.

Facebook Yorumları