Atatürk’ün Çocukları

Atatürk'ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi... Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O'nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları...

Atatürk’ün Çocukları
Atatürk’ün Çocukları
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Atatürk’ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi… Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O’nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları…


5 dakika

Yeri zamanı ne olursa olsun, o çocuklara yetişkinlerden daha özel, daha saygılı ve daha “başka” davranmış bir lider. Onlarca fotoğraf var. Öyle rastgele seçin arasından bir bakın, hepsinde nasıl gözlerinin içine bakarak dinliyor çocukları. Nasıl dost, nasıl arkadaş, şefkatli, merhametli…

Geçenlerde bir programda denk geldim. Kızılderililer Amerikalılara çok şaşırıyor. “Siz neden sadece kendi çocuklarınızı çok seviyorsunuz ki? Bütün köy bizim, biz tüm çocuklarımızı, ayırmadan çok seviyoruz.” İşte bunun gibi bir şey mesela.

Söz konusu vatansa, kendi hayatı da teferruat olan bir liderden bahsediyoruz. Biyolojik olarak hiç baba olmamış olabilir. Manevi evlatlarının yanı sıra, ister kabul etsin ister etmesin, hayırlısıyla hayırsızıyla bu topraklarda nefes alan her evlat, O’nun da çocuğu değil mi?

Tıpkı okullarımızda sınıfın baş köşesinde olduğu gibi, bizim de bir Atatürk ve Cumhuriyet Köşemiz var. Hep konuşuyoruz, yazıyoruz. Askeri dehasını konuşuyoruz kimi zaman, zekasını, vatan sevgisini, disiplinini, eğitime verdiği önemi… Konuşmaya da devam edeceğiz. Dahi, lider, insan olan Atamızı…

Yetim Mustafa’nın çocuk merhameti

İnsan kaç yaşında olursa olsun, anne babasından birini kaybedince öksüz, yetim kalıyor. Elli yaşında da otuz yaşında da acı hep aynı. Hele bir de, yetişkin olmadan başladı mı bu öksüzlük hali, işte o zaman durum hepsinden fena. Bizim Atamızda daha 12 yaşında babasını kaybedince yetim kalanlardan. Ne kadar derin bir acı, ne büyük bir sınav. Hayatının o döneminden sonra yetimsin. Kelimelerle acının tarifi mümkün değil. İşte böyle bir sınavla büyüyen Atam, farkında mısınız kimsesiz çocuklara ve de hatta özellikle eğitimlerine ne kadar önem gösteriyor.

Daha önce 23 Nisan ile ilgili naçizane lafı geçmişti. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı “Saltanatın Kaldırılışının Ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunu Gerçekleştiren TBMM’nin Açılışının Egemenliği Padişahtan Alıp Halka Vermesini Kutlamak Amacını Taşırken, Çocuk Bayramı Savaş Sırasında Yetim Ve Öksüz Kalan Yoksul Çocukların Bir Bahar Şenliği Ortamında Sevindirmek Amacını Taşımaktaydı

Merhametinden, insanlığından, manevi değerlerinden gram anlamamışlara ve de adının arkasına sığınıp da yapacaklarından geri durmayanlar için alınacak ne büyük ders aslında.

Yalnızca büyük bir lider geleceği küçük kalplere emanet eder.

Vatanı korumak çocukları korumakla başlar.

Genelde yoğun ve stresli olan biz dünyalı faniler, her geçen gün insanlardan uzak olmayı tercih eder hayatlar yaşar olduk. Hatta çocukları “gürültülü” bulup, “ben çocuk sevmiyorum, anca gördüğüm zaman biraz ilgilenirim” boyutuna gelmiştir çocuk sevmelerimiz. Yalan mı?

Ama Atamdan örnek almamız gereken bir örnek daha var. O da, insanlığa beslediği sevgi. Ve çocuklara olan derin şefkati, dostluğu, ve Onları özel bir yere koyması. Evet yüreği çocuk sevgisiyle dolu, tartışmaya kapalı konu; çocuk sevgisi, ilgisi…

Atatürk çocukları çok severdi. Onun dilinde çocuk ‘sevgi’ demekti. Sevdikleri hangi yaşta olursa olsun ‘çocuk’ diye seslenirdi. Kendisinin çocuğu olmamıştı. Bundan dolayı zaman zaman iç sızısı duymuş mudur bilmiyorum. Doğrusu buna hiç ihtimal vermiyorum. Çünkü bütün çocuklar onun öz çocukları gibiydi. O, bu yavrulara öylesine gönül vermiş, onlar da öylesine ona candan bağlanmışlardır. Dünyada böyle bir mutluluğa erişmiş kaç insan vardır? Böyle bir insanın yüreğinde öyle bir üzüntü nasıl yer tutabilir?… Bir gün yanına gittiğim zaman Ülkü’yü yine büyük Ata’nın kucağında bulmuştum, şakalaşıyorlardı. Çocuk katıla katıla gülerek onun altın sarısı saçlarını çekiyor, burnuna yapıştıra yapıştıra, ara sıra yumuk elleriyle yüzüne tokatlar indiriyordu. Bir aralık bana baktı. Gök mavisi gözleri sevgi ve neşeden ışıl ışıldı. ‘Çocuklar ne sevimli ne tatlı yaratıklar değil mi? En çok hoşuma giden hâlleri nedir, bilir misin? İki yüzlülük bilmemeleri, bütün istek ve duygularını içlerinden geldiği gibi açıklamalarıdır.’ dedi.” (Hasan Rıza Soyak)

Atatürk’ün Manevi Çocukları

Ve manevi olarak evlat edindikleri isimler. Kimsesiz kalmış, eğitime su gibi ihtiyaç duyan evlatlar…

Cumhuriyetten önce evlat edindikleri isimler beş tane. İhsan, Ömer, Afife, Abbdürrahim ve Zehra/Zühre. Maalesef İhsan, Ömer ve Afife hakkında bir bilgiye ulaşamadım.

Abdürrahim Tunçak

Vanlı Abdürrahim kimsesizdir. Evlat edinildiğinde 8 yaşındadır. Zübeyde Hanım vefatına kadar Onu yanından ayırmaz. Berlin Teknik Üniversitesinde okumuştur. TCMB çalışmış ve buradan emekli olmuştur. (Savarona Yatının Alım işlemleri sırasında tercümanlık yapmıştır) (1)

Zühre / Zehra Aylin

12 yaşında Amasya kimsesizler yurdunda tanışılır Onunla. Savaş ailesini elinden almıştır. Dalgın mizaçlı zeki ve inatçı bir çocuktur. Öğretmenleri edebiyatta yetenekli olduğu bilgisini verir. Başlarda Sabiha gibi havacılığa merak salsa da, hevesi yarım kalır. Ve Edebiyat eğitimi için Londra’ya gider.

‘Ben Afet’le tarih, Zehra’yla edebiyat konuşacağım’

Yurtdışında zorlanır, geri dönmek ister, hastalanır. Geri dönüş yolculuğunda, henüz 23 yaşındayken trenden düşer ve vefat eder. (2)

Cumhuriyet’in ilanından sonra da evlatları oluyor.

Sabiha, Afet, Rukiye, Nebile, Ülkü ve Sığırtmaç Mustafa…

Rukiye Erkin

Rukiye de Kurtuluş Savaşı sırasında kimsesiz kalmıştı. Konya’da tanıdı Atamız O’nu.

Eğitimini tamamlayan Rukiye Atatürk Orman Çiftliği görevlilerinden Yüzbaşı Hüsnü Erkin ile evlendi. (Hüsnü Bey sonrasında uzun süre Yalova Kaymakamlığı da yapacaktı) Rukiye Erkin 1995 yılında 84 yaşında vefat etti.

TRT – Atatürk’ten Anılara Programı Rukiye ERKİN

Sabiha Gökçen

1925 yılında, daha 12 yaşındayken evlat olur Sabiha. Babası Vilayet Başkatibi Hafız Mustafa İzzet Bey, II. Abdülhamit tarafından Bursa’ya sürgüne gönderilmiştir. Ve minik Sabiha daha ilkokuldayken hem annesini hem babasını kaybeder. Altı kardeş çok zordadır. Eğitimi kardeşlerinin yardımıyla ilerler ancak nereye kadar. Bir Bursa gezisinde abisinin de onayıyla evlat edinilir Sabiha.

Gözü kara, cesur Sabiha. Atam Türk kızının cesaretini, her alanda yetenekli olabileceğini kanıtlamak istercesine evladını savaş pilotu olarak yetiştirmiştir. Türk Havacılık tarihinde üstün katkıları ve başarıları tüm dünyaya örnek olmuştur. (3)

TRT – Atatürk’ten Anılara ProgramıSabiha Gökçen

Ayşe Afet İnan

17 yaşında, yeni atanmış gencecik bir öğretmen iken yolu kendi gibi Selanik doğumlu Atasıyla kesişir. Ve öğrenimini sürdürmek talebi karşılık bulur. Atam özellikle öğretmen Afet’i bilimsel araştırmalara yönlendirmiş, onun bir bilim kadını olmasını sağlamıştır.

Bilim insanı Afet; tarihçi, sosyolog. İlk tarih profesörlerimizden olan bu gencecik öğretmen, Türk Tarih Tezi, Türk Medeniyeti ve kadın kimliği üzerinde çok önemli çalışmalara imza atmıştır. (4)

TRT – Atatürk’ten Anılara Programı Afet İnan

Nebile İrdelp

Nebile 18 yaşında evlat edinilmiş. (1928) Kayıtlara göre İzmit Valisi Eşref Bey’in yeğeni, Beylerbeyi Tekkesi şeyhinin kızı. Nebile güzel, Nebile şen şakrak, konuşkan, neşeli… Hatta öylesine keyifliler ki, manevi babası Ondan şarkılar dinlemeyi çok seviyor.

Nebile iki evlilik yapıyor. İlki Dış İşleri’nde görevli Tahsin Bey (1929-1931) İkinci evliliği ise İzmit Kağıt Fabrıkası Mühendislerinden Sabahattin İrdelp. Bu evlilikte 1942 yılında sonlanıyor.

Atamızın hastalandığı zamanlarda kendisi de hastalığa tutuluyor. Sonunda menenjit ve tüberküloz hastalıkları galip geliyor. Nebile boşandıktan bir sene sonra, 33 yaşında vefat ediyor.

Sığırtmaç Mustafa, Mustafa Demir

Bulgaristan’dan göçüp Yalova’ya yerleşen göçmen ailenin, sıtmalanmış sığır çobanı oğlu… Yolunu kaybeden yabancılara samimiyetle yol tarif eden Mustafa. Para kabul etmeyen, gönlü geniş Mustafa…

Mustafa’nın sağlığı ve eğitimiyle ilgileniyor Atam. Önce sağlığı sonra da eğitimi bi tamam oluyor. EN son Kara Harp Okulundan mezun oluyor Mustafa, asker oluyor. Sonrasında ise emekliliğinden vefatına kadar Yalova’da ikamet ediyor. (5)

Ve Ülkü Adatepe

Hepimizin kıskandığı çocuk. Ailesi ailenin içinden Ülkü’nün. Dokuz aylık olduğu anda Çankaya Köşkü’ne geliyorlar. (1932) Ta ki Atamın vefatına kadar hiç yanından ayrılmıyor O’nun.

Hani alfabe kitaplarımızın kapağında bile onları görüyoruz yan yana. Hepimizin özenerek baktığı ne güzel altı yıl geçiriyorlar. (6)

Anılarla Atatürk Ülkü Adatepe

Atatürk’ün de Çocukları Vardı kitabının tanıtım bülteninde yazılan not. “Tüm bunlar bir yana, 1938’den itibaren bu ülkede yetişkin ile çocuk dostluğu, arkadaşlığı diye bir şey kalmadı. Oysa sadece kendi tarihimizde değil, dünya tarihinde dahi çocuklara Atatürk ölçeğinde önem ve değer veren, onları Atatürk kadar ciddiye alan bir başka kimse olmamıştır. Bunun böyle olduğu, yüzlerce fotoğrafla/belgeyle sabittir.”

“Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

Sözün Sonu

Kimsesizlerin babası Atam. Çocukların delisi, liderlerin merhametlisi… Kendi cebinden kimsesizlere kimse olan, geleceğine umut olan Atam…

Senin yetim kalbin, öyle güzel merhametlerle donatılmış ki, karşımıza çıkan her örneğinde yüreğim bambaşka bir heyecana kapılıyor.

Hani sen kimsesizler başta olmak üzere, hepimizi hiç ayırmadan sevdin ya. Çok sevdin, inandın, güvendin. Kim ne derse desin, senin sevgin de hiç bitmeyecek, tükenmeyecek.

Saygıyla, hürmetle, özlemle…

22 Nis 2022 - 14:30 - Atatürk ve Cumhuriyet Köşesi

Mahreç  İlknur Tv


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Birikiyorum Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Birikiyorum hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Birikiyorum editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Birikiyorum değil haberi geçen ajanstır.