Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaYaşıYorumAtatürk ve Cumhuriyet KöşesiAtatürk'ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası
Önceki İçerikZümrüdü Anka Kuşu
Sonraki İçerikMış Gibi!

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası. Ulu önderimiz, canımız atamızın Anıtkabir’de bulunan mezar odasına TSK vesilesiyle dijital ziyaret.


4 minutes


Atatürk’ün mezarı Türk Evladının kalbidir!

Atatürk ve Cumhuriyet Köşesi

Birikiyorum sayfalarında bizler için vefa meselesi, memleket meselesi olan bir köşemiz var. Adı Atatürk ve Cumhuriyet Köşesi. Tıpkı ilkokul sıralarındayken, her daim sınıfımızın en kıymetli köşelerinden olduğu gibi. Neler neler yok ki burada. Andımız da var mesela, ya da gençliğe hitabe… Hatta gençlerin atasına cevabı bile var. Ve daha pek çok konu… Birlikte birikmeye, büyümeye devam edecek.

Dijital Gezi, Dijital Müze, Dijital Sergi.

Şüphesiz herkesin gönlünde gezmek apayrı bir yerdedir. Kimi zaman bir karavan tatili, taş evler. Belki de özellikle para ve zaman gibi imkanlar buluşsa kültür turları. Evet bizim de keyif alarak büyüttüğümüz, adına da GeziYorum dediğimiz bir sayfamız var. Ama bundan çok daha fazla heyecan duyduğumuz bambaşka bir projemiz geziyorum bölümünü biraz aşıyor.

Malum covid19 pandemisi ve zorlaşan hayat şartları, gezmek ihtiyacını lüks hale getirir oldu. Ama gelişen teknolojinin en güzel hali, kültür ve sanata da bulaştı. Dijital Gezi ile bir bakmışsınız Dünyanın Yedi Harikası parmaklarımızın ucunda, oradan hop Hindistan’daki Taç Mahal‘i geziyoruz. Hatta inanmazsınız, okyanusların altına bile gidip görmüşlüğümüz vardır.

Kültür turlarımızı böyle tadı damağında yaşarken, sanat eksik mi kalacaktı peki? Tabii ki hayır, sanat nefesimizi de dijital sergi ile ART’tırıyoruz

Atatürk’ün Mezarı, Anıtkabir Mezar Odası

Dijital ziyaretlerde Dolmabahçe Sarayı, Atatürk Eşyaları, Bandırma Gemi Müzesi gibi memleket meselesi müzelerimizi de, parmak uçlarımızda gezdik. Bu gün çok önemli bir yere gidiyoruz. Atatürk’ün mezarı yani Anıtkabir Mezar Odası’na. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bu kıymetli paylaşım için ne kadar teşekkür etsek az kalır. Her Türk evladının atasının manevi huzuruna çıkması, ziyaret etmesi çok önemli. Belki defalarca gittiniz Anıtkabir’e. Bu sefer parmak ucumuzda, sessiz ama büyük bir minnetle, birlikte ziyaret edelim.

Atatürk’ün mezarı hakkındaki vasiyeti

Bir gün elbet öleceğim. Milletim beni nereye isterse oraya gömebilir. Ancak ben mezarımın karşısında her daim dalgalanan şanlı Türk Bayrağı görmek isterim.

Mustafa Kemal Atatürk
Mezar Odası Hakkında ufak detaylar
  • Anıtkabir vefatından 15 yıl sonra, 1953 yılında tamamlanmış, ve atamızın naaşı nakledilmiştir.
  • Ulu önderimiz, canımız atamızın naaşı, lahitin 7 metre altında bulunmaktadır.
  • Toprağında sadece Ankara! bulunmaz. Dönemin tüm illerinden, Selanik’teki Atatürk evinden, Kore’de bulunan Türk Şehitliği, Kıbrıs, Suriye Süleyman Şah Mezarı, Azerbaycan’dan getirilmiş topraklar da bulunur. Zeka ve dehasıyla olduğu kadar, naçiz bedeninin toprağı da tek bir yere ait değildir.
  • Kırmızı beyaz mermerlerin hakim olduğu oda bayrağımız gibidir.
  • Sekizgen mimari (sonsuzluk anlamı da taşır) Kadim Türk mimarisinin anıt planındadır. (Selçuklu, Osmanlı…)
  • Üstelik mezar odasından Ankara Kalesi’nde dalgalanan şanlı Türk Bayrağı görülmektedir. Tıpkı vasiyetinde olduğu gibi 💞

Anıtkabir mezar odasının ziyaretine gitmeden önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlamış olduğu tanıtım videosunu, büyük bir minnetle ekliyorum.

Gidememiş, gidip de görememiş ya da ziyaret etmek isteyen herkes adına…

TSK – Anıtkabir Mezar Odası Tanıtım Videosu


Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Atatürk’ün Çocukları

Atatürk'ün Çocukları ve çocuk ilgisi, sevgisi... Şüphesiz bu topraklarda nefes alan her evlat O'nun da çocuğu. Ancak bugün konu; manevi evlatları...

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...

Ukrayna Turu; Şehirleri ve Müzeleriyle

Sanal müze turumuza Ukrayna kültürü ile devam ediyoruz. Dijital Gezi ile Ukrayna Müzeleri... Açık Hava müzelerinden, şehir turlarına, tarih ve sanat müzelerini Gezi'yorum.

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?