Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarAvukatlar Günü 5 Nisan. Hukuk Sisteminin Savunucuları.

Avukatlar Günü 5 Nisan. Hukuk Sisteminin Savunucuları.

Avukatlar Günü 5 Nisan. Hukuk sisteminin vazgeçilmez savunucularının günü. 5 Nisan 1923’te Ankara Barosunun açılışından bu yana kutlanıyor.


3 dakika


Avukatlar Günü 5 Nisan. Hukuk sisteminin vazgeçilmez savunucularının günü.

Atatürk 5 Nisan 1923’te Ankara Barosunu açmış. Ve adaleti Türk avukatlarına emanet etmiştir. Genç Cumhuriyet’i kurarken devletin en temel mekanizması olan adalet için de çalışmalar başlamış. İşte baro açılışı da savunma hakkını temsil için düşünülmüş. Çok şey borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Atatürk’ü Atatürk ve Cumhuriyet köşemizde her an anıyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanında adalet için çalışan, kişi ve kurumların haklarını savunan kişiler onlar. Türkiye Barolar Birliği‘ne göre 2019 yılında 124 bin avukat var. Ve her geçen gün yeni Hukuk Fakülteleriyle yeni avukatlar ekleniyor bu adalet ordusuna.

Tüm avukatların ve bu zor yolda öğrenci olan stajyer avukatların günlerini kutluyoruz. Bu sefer kutlama yazısını hep beraber yazmak istedim ve avukat arkadaşlarımdan düşüncelerini ve dileklerini istedim.


Avukatlardan gelen Avukatlar Günü mesajları…


Çorum Sağlık Meslek Lisesi arkadaşlarımdan Hukuk Fakültesi okuyup avukat olanlar var. Onlarla gurur duyuyorum. İşte onlardan biri Avukat Hatice ARSLAN. Çorum Barosu’ndan kendisi.

Ve şunları söyledi Avukatlar Günü’ne dair:

Av Hatice Arslan
Av Hatice Arslan

“Bin bir emekle okumuş, hukuk sistemine katkıda bulunmak için bu şerefli mesleğin birer ferdi olmuş, efendileri olmayan ancak kölede kullanmayan tüm meslektaşlarımın ve stajyerlerin AVUKATLAR GÜNÜ kutlu olsun.
Unutmayalım ki adalete ve adil yargılanmaya bir gün herkesin ihtiyacı olacaktır.. Daha iyi şartlarda duruşmak dileğiyle…”


Yaklaşık kırk yıldır İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak çalışan Avukat Ahmet Akpınar dileklerini şöyle sıralıyor:

Av Ahmet Akpınar
Av Ahmet Akpınar

“Ülkemizin pandemi dahil bir çok konuda zor günler geçirdiği tartışmasız. Öncelikle sağlıklı günlere ulaşmamızı temenni ediyorum. Hukuk sistemimizi daha adil ve sağlıklı yürümesini diliyorum. Hepimizin gördüğü gibi ülkemizde hukuk hem çok ağır işliyor hem de yeterli kararlar verilemiyor. Bunların düzelmesini temenni ediyorum. Çünkü; geldiğimiz noktada artık tıkanmaya doğru gidiyor. Yetersiz elemanlar, yetersiz insanlar… Onun dışında sağlık çalışanlarına yapılan saldırılar bizleri nasıl üzüyorsa, hukukçulara yapılan saldırılar da bizleri o derece üzüyor. Bu saldırıların son bulması ve saldıranların gerekli cezayı almaları temennim.”


Yaklaşık 11 senedir İstanbul Barosu’na bağlı bir avukat olarak çalışan Alper ÇAĞILKAN‘da sıra. O da şöyle kutluyor günlerini:

Av Alper Çağılkan
Av Alper Çağılkan

“Malum 5 Nisan Avukatlar Günü. Her yıl çeşitli etkinliklerle bu günü meslektaşlarımız ve baroya mensup arkadaşlarımız ve dostlarımızla idrak ederiz, kutlarız. Geçen sene ve bu sene kutlamalar her ne kadar pandeminin gölgesinde kalsa da sosyal platformlar üzerinden ufak çapta etkinlikler yapılacaktır. Malumunuzdur ki adalet; bir ülkenin en büyük temel taşlarından birini oluşturur. Yaklaşan bu avukatlar gününde yine biz hukukçuların ve adalet insanlarının tek dileği ve arzusu tarafsız ve adil bir yargılamadır. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum.


Kutluyoruz ve teşekkür ediyoruz.

Biz de BİRİKİYORUM ailesi olarak Avukatlar Gününü kutluyoruz. Adalet hepimiz için gereklidir, bunu unutmayalım. Adaletin terazisinin doğru tartmasını sağlıyorlar avukatlar. Haklarımızdan biri olan savunma hakkımızı temsil ediyorlar.

Beni kırmayarak kutlama mesajlarını bana ileten Avukat Ahmet Akpınar, Avukat Hatice Arslan ve Avukat Alper Çağılkan’a teşekkür ediyoruz. Son olarak günlerini en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Umarım daha adil bir dünya bırakabiliriz çocuklarımıza…

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle