Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaÖğreniYorumYemek KültürüAytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa’da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine “SöyleşiYorum” konuğumuz.


4 dakika


Aytekin Erdoğan Avrupa’nın tanıdığı ünlü bir şef. Tatilden damağımda kalan lezzetlerin mimarı Şef Deniz Kungür sayesinde tanıştık kendisiyle. Bugün O’nu tanımak, tanıtmak istiyorum ki gençlere ilham olsun istiyorum söyleşimiz.

Aytekin Erdoğan’ı tanıyoruz.

Öncelikle merhaba diyerek başlayalım. Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Kimsiniz?

Merhabalar Figen Hanım, öncelikle çok memnun oldum ve teşekkür ederim söyleyişi imkânını
sağladığınız için.

Aytekin Erdoğan ben. 48 yaşındayım evliyim ve iki delikanlı oğlum var; Ozan ve Cemal. Hollanda doğumluyum ama hanım gibi ben de Bursalıyım aslen.

Aytekin Erdoğan ve Ailesi
Ailenizle beraber çalışıyorsunuz sanırım.

Evet. Eşim ve oğullarım beraber çalışıyoruz. Eşim Neşe; hamur işi ve tatlı şefimiz. Ozan restoran müdürümüz ve aynı zamanda şarap uzmanı. Cemal de asistanı ve Bleu’de mutfak şefi.

Gençler de sizin yolunuzdan gidiyorlar anlaşılan. Markalarınızı da anlatabilir misiniz biraz?

Ozan aynı zamanda konseptlerimizle de ilgileniyor. Blanc by Aytems ilk mekanımızdı. Ardından Bleu by Aytems geldi. Üçüncü mekanımızın hazırlıkları başladı. Rouge by Aytems. Gençlerin bir de Noire by Aytems planları var. Oğullarım yenilikçi ve çok güzel hayalleri var. Ağustos ayında Alaçatı’da Blanco By Aytems geliyor. Bir de baharatlarımız var Explosion by Aytems.

Neden aşçılık? Niye seçtiniz bu mesleği?

1988 yılında, 14 yaşında mutfağa ilk adımımı atmış bulundum. Yani 34 yılık bir serüven, uzun bir süreç iyisiyle kötüsüyle dünden bugüne. Ama hala sanki ilk günlerdeki gibi heyecan dolu ve günü gününe tutmayan bir meslek dalı diyelim!

Aslında benim aşçılık mesleğine girmem çok şaşırtıcı veya ters köse olmadı. Çünkü büyük abim İtalyan mutfağı ustası. Annem bir hastanede diyet yemekleri sunan bir şefti. Ve dolayısıyla
akrabalardan da meslekte olanlar mevcuttu. Yani gayet doğaldır mesleğimi arzulamak istemem Figen Hanım.

Eğitim ve çalışma sürecinizi de öğrenebilir miyiz?

Eğitim sürem aşçılık akademisinde geçti. Fransız mutfağı ağırlıkta olan tecrübeler edindim. Aynı zamanda çok az İtalyan mutfağı ve de uzak doğu esintileri vardı eğitim dönemimde.

Kitaplarınız da var sanırım.

Evet bir kitabim var; De Aytems Van Inspiratie (tam tercüme Aytekin’in ilham tadımları) Aynı zamanda dünya gurme arenasında iki ayrı kategoride ödül aldı. En iyi şef kitaplarında 3.lük ve de en iyi Medeterian Book da yine 3.lük almış oldu.

Aslında sadece bir yemek ya da reçete kitabı değil kitabım. Bir özgeçmiş, bir biyografı olarak
görebilirsiniz. Bir aması var. Maalesef o da kitabın tamamı Flamenkçe. Yakın zamanda tercüme edip belki Türkiye’de de dağıtımını yapma şansına erişiriz.

Ödüllerinizden de bahsedelim.

Ödüller çok hoş ve tatmin edici bir duygu tabii ki. Evet beli yarışmalarda çök özel ödüller aldım. Aralarında Besth Lobster en iyi ıstakoz tabağı birinciliği var. Akabinde The Choclate Award birinciliği, Akdeniz menüsü üçüncülüğü var. Çok mutlu edici. Bu aralar daha mutluyum. 20 Haziran’da Türkiye’de İstanbul’da Uluslararası En İyi Şef ödülüne aday gösterildim. 🙂 Heyecanlıyım açıkçası bakalım. (hafif bir gülümsemeyle)

Aytekin Erdoğan’ı tanıdık. Bizim için Avrupa’da meşhur bir şefsiniz. Fakat siz kendinizi nasıl tanımlarsınız?
Aytekin Erdoğan - imza şef

Benim kendimi tanımlamam öyle çok uzun olmayacak. Kısa olarak ben Batı Mutfağını ve Doğu Mutfağını sentezleyen bir şefim. İmza şef de denilebilir.

Peki mutfak? Restoranlarınız var, başka yerlerde şovlar yapıyorsunuz, eğitimler veriyorsunuz. Mutfakta nasıl birisiniz? Şef olmak başka, yönetici olmak başkadır sanırım.

Evet Hollanda’daki restoranı ortak olarak devrettikten sonra ailece Belçika’ya taşınmaya karar verdik ve girişte de bahsettiğim gibi ilk restoranımızı Blanc By Aytems‘i açtık 2019 yılında. Ve akabinde yine aynı yerde şehrin merkezinde Bleu By Aytems‘i açtık. Bu ağustos ayında da Blanco By Aytems konseptini bir pop-up olarak faaliyete geçireceğiz Alaçatı’da Ala oteli bünyesinde olacak mekânımız.

Mutfakta tabii ki stres içeren durumlarda oluyor. Her şey öyle toz pembe ya da güllük gülistanlık değil. Çünkü misafirlerimizin memnuniyeti o an bizim için en önemlisi, ondan dolayı tuhaf eksantrik durumlar olabiliyor. Ama az önce de söylediğim gibi, bizim meslekte hiçbir gün biri birbirini tutmuyor.

Sorunuza döneyim. Bazen sert olabiliyoruz çünkü mükemmel olamasa da mükemmele yakın olmamız şart. Bilhassa hedeflerimiz doğrultusunda ilerlememiz adına diye düşünüyorum.

Eskiden iyi şef olmak istenirdi ya da iyi bir yönetici, müdür gibi vesaire pozisyonlarda olmak
isterdi adaylar. Ama günümüzde artık o değişti. İyi bir şef olmanın yanında iyi bir yönetici, eğitici de olman gerek. İşinin ekonomik boyutu, maliyetler gibi her değişkene hakim olmanız şart.

Aytekin Erdoğan yemeklerini nasıl tanımlarsınız? Türk lezzetleri de var mı mesela restoranlarınızda?

Altyapım, eğitimim tabii ki Fransız mutfağı olduğu için teknik açıdan Fransız yönteminde. Ama lezzetler kökenimiz Anadolu yörelerinin lezzetleriyle harmanlanması ile çıkıyor ortaya. Hatta Mezopotamya araştırmaları yapmayı sevdiğim için o taraftan da esintiler mevcut. Örnekler verebilirim; mesela katmerimiz var kaz ciğerli, minyatür gevrek simitlerimiz var, ördek konfili ya da menengiç kahvesinden ana yemeklerde soslarımız, tahinli somon bonbonlarımız, tuzlu karides tulumbalarımız var.

Sunumlarda kullanıyorum lezzetlerimizi. Çünkü her zaman düşünmüşümdür Türk Mutfağının neden fine dining konsepti olmasın.

Bu yaz Alaçatı’ya geleceksiniz. Eğitimler, workshoplar mı olacak? Yoksa benim gibi lezzet severler için bir şölen mi olacak bu süre?

Evet, büyük bir coşkuyla Alaçatı’da olacağız. Ben, ortağım Muharrem Bey ve büyük oğlum Ozan. Ozan da alkolü ve alkolsüz içecekler uzmanıdır bu arada.

Tam olarak workshop için değil maalesef bu gelişimiz. Ama aramızda genç aşçı şef adayı stajyer
kardeşlerimiz olacak haliyle.

Sorunuza paralel olarak 2000 yılında Şef-Öğretmenlik imtihan görevlisi diplomasini aldım. Ve Hollanda, Belçika’da üniversitelerde seminerlere katılıyorum.

Gençlere önerileriniz neler? Genç şefleri de eğitiyorsunuz kendi yerinizde sanırım.

Evet yurt içi ve yurt dışından gelen stajyerlerimiz var. Erasmus öğrencilerini kabul ediyoruz. Biz de çok memnunuz onları misafir etmekten. Onlar da mutlu ayrılıyorlar bizden.

Erasmus ile mutfağımıza misafir olan öğrencimiz Metin Bolat da onlardan biri.

Gençlere önerim aslında kısa ama öz olacak:

“Kendinizi saatlerce bir mutfağa kapatacak kadar seviyorsanız mesleği o zaman yapın. Yani büyük bir aşkla. Eğer bu söylediğimin yüzde 5’i bile yoksa hiç yapmayın.”

Aslında bu her meslek için geçerli tabii ki. Çok zor, bazen yıldırıcı bir meslek ama yukarıda dediğim gibi düşünülürse muhteşeme dönüştürülebilir.

Ben rutin yemek yapmayı hiç sevmem. Ama misafirlerim gelecekse ziyafet sofraları kurmaya bayılırım. Yemek yapmak bir aşk sanırım.

“Nerede olduğun değil de kiminle o sofrayı paylaştığın önemli.”

Evet bir aşk gibi yemek yapmak. Ve bir yemekte kiminle olduğunda çok önemli. Nerede olduğun değil de kiminle o sofrayı paylaştığın daha önemli bir etken diye düşünüyorum. Sonuç olarak lezzeti de farklı olur kesinlikle.

Son olarak söyleşi için çok teşekkür ediyorum size. Ve tabii ki şefimizi yakalamışken bir küçük tarif de almak isterim sizden.

Ben teşekkür ederim. Okuyucularınızı, sizi ve ekibinizi kendi masamda misafir etmek isterim tabii ki. Ama ağzımızda güzel bir tat bıraksın diye basit, evde kolaylıkla yapabileceğiniz bir tarifimi paylaşabilirim sizlerle. Tatlı sohbeti tatlı ile kapatalım öyleyse.

Sütlü Çikolatalı Mousse

Malzemeler:

 • 300 gr krem şanti (sıvı krema / slagroom)
 • 200 gr sütlü çikolata
 • 110 gr toz şeker
 • Çeyrek su bardağı süt
 • 1 tane yumurta (akı ve sarısı ayrılmış)

Yapılışı:

 • Yumurta akını kar gibi olana dek iyice çırpın. (Öyle ki kabı ters çevirdiğinizde bile dökülmeyecek hale gelmeli!)
 • Başka bir kapta krem şantiyi yoğurt kıvamına gelene kadar çırpın.
 • Bir tencerede çikolatayı ve sütü benmari usulü eritin.
 • Çikolata sütün içinde iyice erdiğinde içine yumurta sarısını ekleyin. hızla çırpın ve kaynamaya başlayınca hızlıca ocaktan alın.
 • İçine kar gibi olan yumurta akını köpüklerini söndürmeden yavaş yavaş ilave edip karıştırın.
 • Son aşamada yoğurt kıvamında çırptığınız kremayı da yavaşça ilave edip musse kıvamına getirin.
 • Kaselere paylaştırın ve buzdolabına kaldırın.
 • En az iki saat dinlendikten sonra süsleyerek servis edebilirsiniz.

#AytekinErdoğan #finedining #BlancbyAytem #BluebyAytem #ŞefAytekinErdoğan #Şeftentarifler #SütlüÇikolatalıMousse #signaturechef #imzaşef

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri... Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.

Elmalı Kış Pastası

Akılları baştan alan elmalı kış pastası. Üstelik kremalı. Elma ve tarçın kokularının ruhunuza karıştığı enfes lezzet.