-5 C
Kocaeli
Cuma, Ocak 28, 2022

Mağaza

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt’ta, Anadolu’da kıraç bir tepeyi yıllardır aydınlatan özel bir müze. Pek çok ödülün sahibi müzeyi Mehmet Ali Tekinsoy sizler için kaleme aldı.


6 dakika


Baksı Müzesi – Bayburt

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz Bölgesinde, Bayburt ili sınırları içinde bulunmaktadır.

Eski adı Baksı yeni adı Bayraktar olan köyüne yakın Çoruh Vadisi ve nehrine bakan hakim bir tepede yükselmektedir.


Bahşı,

Türkmenlerde destan anlatıcısı, Özbeklerde destancı ve falcı, Kazak ve Kırgızlarda ise büyücü ve duahan manalarında kullanılmaktadır.

Ayrıca Türkçe Kişi Adları Sözlüğünde; 1. Bilgin, öğretmen. 2. Saz şairi, âşık. 3. Hekim olarak tanımlanmaktadır

Hüsamettin Koçan ve Baksı

Hüsamettin Koçan
 • Her şeyden önce Bayburt’a 45 Km. uzaklıktaki Baksı Köyü’nde doğan sanatçı Hüsamettin Koçan tarafından, doğduğu yerin sosyo-kültürel özelliklerini yaşatmak ve bunu çağdaş sanatla desteklemek amacıyla tasarlanmıştır
 • Ancak Devletten hiçbir destek almayan Hüsamettin Koçan, 2010 yılında tamamlanan yapının fonksiyonel ve çevre koşullarına uygun olarak tasarlanması konusunda Mimar Sinan Genim’ den destek almıştır.
 • Ayrıca Hüsamettin Koçan Türk ressam ve akademisyendir.
 • 1997’den 2005’e kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dekanlık yapmıştır.
 • Ek olarak bu fikri hayata geçirmek için 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfını kurmuştur.

Sonuçta 40 dönüm arazi üzerinde, Bayburt’un Bayraktar köyünde açtığı sanat müzesi ile yöre insanının ekonomik açıdan kalkınmasına destek vermiş ve geleneksel el sanatlarının yok olmasını engellemiştir.Baksı Müzesi için Bir Kaç Neden Daha

 • Her şeyden önce yoğun göç veren Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır.
 • Gelenek, gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam, beklenti ve moral unsurları ile tersine göçü güçlendiren bir anlayışa sahiptir.
 • İlave olarak Müze binasında sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, konuk evi, depo müze ve kütüphane bulunmaktadır.
 • Ayrıca içerisinde kurduğu üretim bölümü ile ekonomik hedefler oluşturmaktadır.
 • Bayburt’a özgü Ehram adı verilen kumaşın dokumacılığı yapılmaktadır.
 • Mesela Bayburt’a özgü kilim dokumacılığı yapılmaktadır.

Son Söz

Bizlerde başta Hüsamettin Koçan ve tüm ekibini kutluyoruz. Ayrıca Birikiyorum.net ve Kırkındansonra.net siteleri olarak kendileri ile gurur duyduğumuzu tekrar belirtmek istiyoruz.

İyi ki varsınız. Kattığınız değerler için minnet ve teşekkürlerimizle..

 


Ek Bilgiler
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Mehmet Ali Tekinsoyhttps://kirkindansonra.net/
Aslen Makine Mühendisi olan Mehmet Ali Tekinsoy; 16 yıl serbest, 19 yıl profesyonel, toplamda 35 yıllık yöneticilik kariyerini ve bu yolculukta biriktirdiklerini "https://kirkindansonra.net/" internet sitesinde paylaşıyor.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 1953 Neyzen Tevfik (69)
- 1981

Özdemir Asaf (41)

Ocak 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

Bu Hafta Popüler

Ben Başardım Ya Siz!

Başarı nedir? Hüdai Tandoğan "Ben başardım, ya siz?" diyerek yorumluyor kavramı. Filozofların deyişlerinden, günümüze keyifle okunacaksınız.

Plastik Pipet Sorunu – Sıfır Atık

Plastik pipet kullanımı da tüm tek kullanımlık plastiklerle birlikte büyük çöp yığınlarına sebep oluyor. Alternatifleri mümkün mü?

Sokak Hayvanları Aç Susuz Kalmasın.

Sokak hayvanları bu soğukta, kar altında aç susuz kalmasın. Evlerimizde, işyerlerimizde onlar için neler yapabiliriz? Basit tariflerle...
Mehmet Ali Tekinsoyhttps://kirkindansonra.net/
Aslen Makine Mühendisi olan Mehmet Ali Tekinsoy; 16 yıl serbest, 19 yıl profesyonel, toplamda 35 yıllık yöneticilik kariyerini ve bu yolculukta biriktirdiklerini "https://kirkindansonra.net/" internet sitesinde paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Kars; Doğunun Kültür Güneşi

Kars ve Karslı olmak. Doğunun en güzide kültür güneşi. Kültürel miras listelerine sığmayacak bir tarih. Ciritiyle, kilimiyle, yemeğinden suyundan bir yudum memleket havası.

ispanya turu; dijital gezi

ispanya turu yapmaya hazır mısınız? Üstelik dijital gezi rahatlığında. İspanyol kültürü açısından 9 önemli noktayı GeziYorum

British Museum, Müzede Av Oyunu

British Museum da tarihi eser bulmaca oynayalım mı? Müzede av oyununu oynarken eserleri dijital olarak gezmek de cabası. Üstelik iki milyon yıllık bir sürpriz ile

Oyuncak Müzesi Gezi’Yorum

Oyuncak Müzesini Gezi'Yorum. Yaşımız kaç olursa olsun, o oyuncakları görmek ne kadar iyi gelecek. Teknolojinin nimetleriyle, bu sefer uzaktan.