Salı, Ekim 4, 2022

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt’ta, Anadolu’da kıraç bir tepeyi yıllardır aydınlatan özel bir müze. Pek çok ödülün sahibi müzeyi Mehmet Ali Tekinsoy sizler için kaleme aldı.


5 dakika


Baksı Müzesi – Bayburt

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz Bölgesinde, Bayburt ili sınırları içinde bulunmaktadır.

Eski adı Baksı yeni adı Bayraktar olan köyüne yakın Çoruh Vadisi ve nehrine bakan hakim bir tepede yükselmektedir.


Bahşı,

Türkmenlerde destan anlatıcısı, Özbeklerde destancı ve falcı, Kazak ve Kırgızlarda ise büyücü ve duahan manalarında kullanılmaktadır.

Ayrıca Türkçe Kişi Adları Sözlüğünde; 1. Bilgin, öğretmen. 2. Saz şairi, âşık. 3. Hekim olarak tanımlanmaktadır

Hüsamettin Koçan ve Baksı

Hüsamettin Koçan
 • Her şeyden önce Bayburt’a 45 Km. uzaklıktaki Baksı Köyü’nde doğan sanatçı Hüsamettin Koçan tarafından, doğduğu yerin sosyo-kültürel özelliklerini yaşatmak ve bunu çağdaş sanatla desteklemek amacıyla tasarlanmıştır
 • Ancak Devletten hiçbir destek almayan Hüsamettin Koçan, 2010 yılında tamamlanan yapının fonksiyonel ve çevre koşullarına uygun olarak tasarlanması konusunda Mimar Sinan Genim’ den destek almıştır.
 • Ayrıca Hüsamettin Koçan Türk ressam ve akademisyendir.
 • 1997’den 2005’e kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dekanlık yapmıştır.
 • Ek olarak bu fikri hayata geçirmek için 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfını kurmuştur.

Sonuçta 40 dönüm arazi üzerinde, Bayburt’un Bayraktar köyünde açtığı sanat müzesi ile yöre insanının ekonomik açıdan kalkınmasına destek vermiş ve geleneksel el sanatlarının yok olmasını engellemiştir.Baksı Müzesi için Bir Kaç Neden Daha

 • Her şeyden önce yoğun göç veren Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır.
 • Gelenek, gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam, beklenti ve moral unsurları ile tersine göçü güçlendiren bir anlayışa sahiptir.
 • İlave olarak Müze binasında sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, konuk evi, depo müze ve kütüphane bulunmaktadır.
 • Ayrıca içerisinde kurduğu üretim bölümü ile ekonomik hedefler oluşturmaktadır.
 • Bayburt’a özgü Ehram adı verilen kumaşın dokumacılığı yapılmaktadır.
 • Mesela Bayburt’a özgü kilim dokumacılığı yapılmaktadır.

Son Söz

Bizlerde başta Hüsamettin Koçan ve tüm ekibini kutluyoruz. Ayrıca Birikiyorum.net ve Kırkındansonra.net siteleri olarak kendileri ile gurur duyduğumuzu tekrar belirtmek istiyoruz.

İyi ki varsınız. Kattığınız değerler için minnet ve teşekkürlerimizle..

 


Ek Bilgiler
Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Mehmet Ali Tekinsoy
Mehmet Ali Tekinsoyhttps://kirkindansonra.net/
Aslen Makine Mühendisi olan Mehmet Ali Tekinsoy; 16 yıl serbest, 19 yıl profesyonel, toplamda 35 yıllık yöneticilik kariyerini ve bu yolculukta biriktirdiklerini "https://kirkindansonra.net/" internet sitesinde paylaşıyor.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Mehmet Ali Tekinsoy
Mehmet Ali Tekinsoyhttps://kirkindansonra.net/
Aslen Makine Mühendisi olan Mehmet Ali Tekinsoy; 16 yıl serbest, 19 yıl profesyonel, toplamda 35 yıllık yöneticilik kariyerini ve bu yolculukta biriktirdiklerini "https://kirkindansonra.net/" internet sitesinde paylaşıyor.

İlgili Yazılar

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi... Aslında müze sadece bir tane değil. Dijital gezi keyfi aracılığıyla, iş insanının kültürümüze bıraktığı değerleri GeziYorum

Çeşme

Çeşme plajlarındayız bugün. Ünlülerin çokça akın ettiği ilçeyi gözde beldeleri, güzel plajları ve hatta çok bilinmeyen tarihiyle gezi-yorum

Dali Tiyatro Müzesi

Dali Tiyatro Müzesi, İspanya'nın en çok ziyaret edilen ikinci büyük müzesi unvanını koruyor. Salvador Dali'nin büyülü dünyası şimdi dijitalde. "GeziYorum"

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.