Baksı Müzesi

Baksı Müzesi, Bayburt’ta, Anadolu’da kıraç bir tepeyi yıllardır aydınlatan özel bir müze. Pek çok ödülün sahibi müzeyi Mehmet Ali Tekinsoy sizler için kaleme aldı.


5 dakika


Baksı Müzesi – Bayburt

Baksı Müzesi Doğu Karadeniz Bölgesinde, Bayburt ili sınırları içinde bulunmaktadır.

Eski adı Baksı yeni adı Bayraktar olan köyüne yakın Çoruh Vadisi ve nehrine bakan hakim bir tepede yükselmektedir.


Bahşı,

Türkmenlerde destan anlatıcısı, Özbeklerde destancı ve falcı, Kazak ve Kırgızlarda ise büyücü ve duahan manalarında kullanılmaktadır.

Ayrıca Türkçe Kişi Adları Sözlüğünde; 1. Bilgin, öğretmen. 2. Saz şairi, âşık. 3. Hekim olarak tanımlanmaktadır

Hüsamettin Koçan ve Baksı

Hüsamettin Koçan
 • Her şeyden önce Bayburt’a 45 Km. uzaklıktaki Baksı Köyü’nde doğan sanatçı Hüsamettin Koçan tarafından, doğduğu yerin sosyo-kültürel özelliklerini yaşatmak ve bunu çağdaş sanatla desteklemek amacıyla tasarlanmıştır
 • Ancak Devletten hiçbir destek almayan Hüsamettin Koçan, 2010 yılında tamamlanan yapının fonksiyonel ve çevre koşullarına uygun olarak tasarlanması konusunda Mimar Sinan Genim’ den destek almıştır.
 • Ayrıca Hüsamettin Koçan Türk ressam ve akademisyendir.
 • 1997’den 2005’e kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde dekanlık yapmıştır.
 • Ek olarak bu fikri hayata geçirmek için 2005 yılında Baksı Kültür Sanat Vakfını kurmuştur.

Sonuçta 40 dönüm arazi üzerinde, Bayburt’un Bayraktar köyünde açtığı sanat müzesi ile yöre insanının ekonomik açıdan kalkınmasına destek vermiş ve geleneksel el sanatlarının yok olmasını engellemiştir.Baksı Müzesi için Bir Kaç Neden Daha

 • Her şeyden önce yoğun göç veren Bayburt’tun Bayraktar köyünde; gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır.
 • Gelenek, gelecek ve süreklilik bağlantılarını kuran, bu bağları istihdam, beklenti ve moral unsurları ile tersine göçü güçlendiren bir anlayışa sahiptir.
 • İlave olarak Müze binasında sergi salonları, atölyeler, konferans salonu, konuk evi, depo müze ve kütüphane bulunmaktadır.
 • Ayrıca içerisinde kurduğu üretim bölümü ile ekonomik hedefler oluşturmaktadır.
 • Bayburt’a özgü Ehram adı verilen kumaşın dokumacılığı yapılmaktadır.
 • Mesela Bayburt’a özgü kilim dokumacılığı yapılmaktadır.

Son Söz

Bizlerde başta Hüsamettin Koçan ve tüm ekibini kutluyoruz. Ayrıca Birikiyorum.net ve Kırkındansonra.net siteleri olarak kendileri ile gurur duyduğumuzu tekrar belirtmek istiyoruz.

İyi ki varsınız. Kattığınız değerler için minnet ve teşekkürlerimizle..

 


Ek Bilgiler

Like it? Share with your friends!

Mehmet Ali Tekinsoy
Aslen Makine Mühendisi olan Mehmet Ali Tekinsoy; 16 yıl serbest, 19 yıl profesyonel, toplamda 35 yıllık yöneticilik kariyerini ve bu yolculukta biriktirdiklerini "https://kirkindansonra.net/" internet sitesinde paylaşıyor.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments