Cumartesi, Haziran 25, 2022

BAL; Besleyici Altın Mucize

Balın içeriği, faydaları nelerdir? Çiçek ve çam balı arasında farklar nelerdir? Nasıl oluşur? Ülkemizdeki yangınların arılara etkisi


7 dakika


Bal, yüzyıllar boyunca insanoğluna sunulan en faydalı ve en doğal ürünlerden biridir. Yani arıların bu mucizevi ürünü hastalıkların tedavisinde, zeka gelişiminde, yaraların iyileştirilmesinde ve ayrıca tatlandırıcı olarak da seneler boyu kullanılmıştır.

BALIN İÇERİĞİ

Basit karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca antioksidan, antimikrobiyal ve amti-inflamatuar etkisi vardır. Ve vücuda enerji verir. İçeriğinde %17,1 su, %82,4 karbonhidrat, proteinler, aminoasitler ile niasin, riboflavin ve pantotenik asit gibi B vitaminleri ve C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller bulunur.

UZUN DÖNEM KULLANIMDA BALIN SAĞLIĞA FAYDALARI

  • Vücudun, enfeksiyonlara karşı direncini artırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkı sağlayan en önemli doğal besinlerden biridir.
  • Prebiyotiktir. Ve vücuttaki yararlı bakterilerin artmasına yardımcı olur. Böylece bağırsak mikroflorasının iyileşmesine, ülser ve gastritle ilgili şikayetlerin azalmasına katkı sağlar.
  • Boğaz iltihapları tedavisinde vazgeçilmez bir yardımcıdır.
  • Ağız ve diş sağlığının gelişimine de önemli katkı sağladığı belirlenmiştir.
  • Beyin ve karaciğer için yakıt görevi görür. Bunun yanı sıra karaciğerden toksinlerin uzaklaştırılmasına da yardımcı olur.
  • Alerjik semptomları azaltır.
  • Cilde faydalıdır. Böylece yara iyileştirici etkiye sahiptir.

ÇİÇEK VE ÇAM BALI İLE ARASINDAKİ FARK

Aralarındaki temel fark kaynaklarıdır. Arılar çiçek balı için çiçeklerin polen ve nektarlarını toplar. Çam balı için de çam ağaçlarının üzerinde olan sıvıyı toplarlar. Bu yüzden rengi çiçek balına göre daha koyudur. Ve daha az tatlıdır. Ayrıca çam balı yüksek demir içeriğiyle ön plana çıkmaktadır.

Son dönemde ülkemizde yaşanan orman yangınlarını büyük bir üzüntü içinde takip ediyoruz. Özellikle hepimizin vicdan muhakemesi yapması gereken zamanlardayız. Bunu yazarımız Alev Akar Yangınlar ve Doğanın Külleri yazısında oldukça güzel dile getirmiş.

Bizim ve birçok canlının olduğu gibi ormanlar arıların da yaşam kaynağı. Mesela arılar aracılığıyla çam ormanlarında yaşayan basra böceğinin salgısı çam balına dönüşüyor. Özellikle Marmaris’teki yangının tahribatı ile çam ormanları büyük zarar görmüş durumda. Yani bu ormanlarda görülen Basra böcekleri de yok olma tehlikesi yaşıyor. Hem arıların döneceği alanın yanması hem de bu böceklerin yok olması ile çam balı üretiminin ciddi düşüş yaşayacağı aşikar.
Ülkemizin nefesi ağaçlarımız ve canlı hayatın devamlılığı için yangında tahrip olan alanları tekrar doğaya geri kazandırmalı, bununla ilgili çalışmalara hep birlikte destek olmalıyız. Bu linke tıklayarak siz de TEMA’ya fidan bağışında bulunun. Ormanlarımızı hep birlikte yeniden yeşertelim.

Herkese sağlıklı günler dilerim.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Dyt. M. İzel ULUTAŞ
Beslenme ve diyet uzmanı. Eskimeyen Voleybolcu. Film ve seyahat aşığı.

İlgili Yazılar

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Yaşlanmak ve Yaşamak

Yaşlanmak ve yaşamak. Kelimeler benzese de anlamları ne kadar farklı. Nasıl bir yaşlı olduğumuza yaşadıklarımız karar versin mi? Nalan Ağdaş yazdı.