Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaArt'ıYorumKültür BankasıBarcelona'dan Bildiriyorum

Barcelona’dan Bildiriyorum

Barcelona’dan Bildiriyorum.. Kültür kelimesinin en güzel kahramanlarından Dilek Alp ve uluslararası bir mutluluk duyurusu. Kültürlerce..


4 minutes


Tanrıça Hera ve Dolunay

Bu hafta Tanrıça Hera ile ilgili yazmaya karar vermiştim. Gerekli kaynak okumaları ve araştırmaları yaptıktan sonra bilgileri kaleme almak üzere masaya oturduğum ilk andan itibaren kontrol benden çıktı adeta. İlk cümleyi yazdıktan 3 saat sonra ancak devam edebildim. Üremeyen bir dolunay hali sanki diyordum ki bir hengâmenin içinde buldum kendimi…

Barcelona’dan Bildiriyorum

UCLG  (United Cities and Local Governments – Dünya Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Örgütü )

Uzun yıllar Birleşmiş Milletlerde gönüllü eğitmen olduğumu bilir çoğu okuyucum. Son üç aydır usul usul yaptığımız görüşmeler devam ediyordu organizasyonun kollarından biri ile. UCLG  (United Cities and Local Governments – Dünya Birleşik Şehirler ve Yerel Yönetimler Örgütü ) dünyadaki en büyük yerel ve bölgesel yönetim organizasyonu olarak bilinir. Büyük şehirlerin yerel yönetimlerinin seslerini duyurmak ve onların savunuculuğunu yapmak, güçlendirecek projeler sunmak üzere ortak bir havuz yaratır. Genelde güçlendirilen sesler uluslararası düzeyde olması cazibesini artırır. Eğitim yoluyla öğrenme kültürünü de geliştirerek uluslararası iş birliğe dahil olur. Her yerel yönetimin önce yerel sonra ulusal düzeyde bir hikâye yaratmasına imkân yaratır.

Kültür Başkentleri…

Uzun zamandır belki bu çalışmaların sizlere yansıyan bölümü Kültür Başkentleri başlığı olabilir. 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti İstanbul görevlendirmesini bu organizasyon izlenmişti o yıllarda. Her yıl bir Kültür Başkenti seçerek tüm dünyanın dikkatini üzerine çekerken, o 365 gün içinde bu kentin tüm organlarının hareketlenmesine ve gelişmesine neden olmaktadır. Bir nevi 12 ay için belli bir coğrafyaya dikkatleri çekmek, yerel yöneticilerle uluslararası düzeyde ortak bir dil yaratmak diyebilirim olan bitene. Kent ile ilgili tüm kültürel ve sanatsal çalışmaları uluslararası düzeyde organize etmek, saygın kitaplar hazırlamak, geçici müzeler açmak, dijital ortamda ve sosyal medyada görünürlüğü artırmak ve kalıcı izler bırakmak asıl hedeflenen.

Bu takım dünyanın dört bir köşesinden çalışan uzman kişilerden oluşur. Her kültüre ait uzman kişinin zenginliğine sahiptir. Benzer bir ekiple ABD, Beyaz Saray’da çalışmıştım ve tadı damağımda kalmıştı. Art for America Team bahsettiğim yaratıcı ekibin adı olup halen çalışmaya devam eder. Dünyaca ünlü Grammy Ödülleri de dahil olmak üzere sayısız ülke çapında organizasyona bu ekip imza atar. Ataletini üzerinden atmış bir Kültür Bakanlığı hayal edin, böyle bir canlılıktan bahsediyorum.


Mutluluk Duyurusu

Şimdi konumuzun başına dönersek, sizlere aktardığım çerçevede çalışan bu ciddi ama yaratıcı ekibin bir parçası olmayı kabul ettiğim bir gün oldu bugün benim için.  Tanrıça Hera’nın Evlilik Lanetini bu hafta sizlere yazamama nedeninim, dolunayın bir marifeti olduğunu düşünüyorum.

Günümü güzelleştiren dostlarımla, umut dolu bir günün sonunda, Birikiyorum Ailesinin temel omurgası olan canım İlknur Boztaş Karabıyık ile birlikte bu yazının bir mutluluk duyurusu olmasını istedik sizler için. Keşke bu güzel hizmetleri kendi ülkem adına ve kendi ülkemde yapabilme olanağım olsaydı diyorum biraz da hayıflanarak. İnsana odaklı çalışıyor olmam bir nebze beni memnun etse de, kendi coğrafyama tüm güzel enerjimi vermek isterdim muhakkak. Bir gün kaldığım yerden yine devam edeceğim, insanların sadece insanlık için çalıştığı temiz günlerde… Yazar Notu: Her hafta Salı günü, Saat 09:05 de yazılarımla sizlerle olacağım. (Sevgili İlknur ’cum yazılarımın paylaşım zamanının doğum günü ve saatim olması hususunda kararlıydı, size en güzel ve en etkili enerjiyi vereceği konusunda ikna etti beni.) 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dilek ALP
Dilek ALPhttps://dilekpercin.blogspot.com/
”BAŞLAMAK” kelimesi altında aklınıza gelecek ne varsa hepsinin vücut bulmuş hali... Ekmekçi bir mimar ve anne...

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Dilek ALP
Dilek ALPhttps://dilekpercin.blogspot.com/
”BAŞLAMAK” kelimesi altında aklınıza gelecek ne varsa hepsinin vücut bulmuş hali... Ekmekçi bir mimar ve anne...

İlgili Yazılar

Bora Gencer ile…

Bora Gencer. Babadan oğula, sanatın her dalından aktivizme kadar, her yönüyle bir doğum günü sohbeti. Bir2Yorum da SöyleşiYorum zamanı.

Ziryab

Ziryab; Arap Dünyasında Rönesans'ı Gerçekleştiren Deha. Devrimci, Müzisyen, Gastronom. Dilek Alp kaleminden bir dönüşümün hikayesi

Dünya ünlülerini giydiren Türk modacı; Madam Z

Türkçe Zuhal Yorgancıoğlu diye yazılır. Dünyada Madame Z diye okunur. O, müziğimizi folklorumuzu tasarımla buluşturan, dev kültür elçisi...

Ümmiye Koçak Bir Yörük Kadın

Ümmiye Koçak tanımamız gereken bir yörük kadını. Ve aslında tüm dünya tanıyor O'nu. Kadına dair yaptıklarıyla tanıtmak bizim de görevimiz.