Çocukların “Barış Abi”si, gençlerin sevgilisi… Barış Manço günü bugün ve kızımın ağzından yazacağım bugün O’nu.


5 dakika


Barış Manço, çocukların ” Barış Abi “si, gençlerin sevgilisi… Şarkılarını yenidoğanların bile ezbere bildiği güzel insan bu topraklar çok şanslı.

Barış Manço kim? Tanıyor musun?

O bir şarkıcı desen sadece şarkı söylemiyor ki şarkıların sözleriyle içine işliyor insanın, ordan aklına sızıp düşündürüyor, tüylerini diken diken edip hissediyorsun kalbinde. O bir seyyah desen değil Japonya’dan Amerika’ya gezen, gezdiği yerleri anlattığı programları hatırlasanıza, dünyadan aldığı ödülleri o sevgi seyyah sevgisi değil sadece.

7’den 77’ye programıyla gönüllerde taht kurmuştu O. İlk yayınlandığı 8 Ekim 1988’den son yayınlandığı 6 Aralık 1988’e kadar 378 program boyunca hakikatten yediden yetmiş yediye tüm insanları kucaklamayı başarmış kaç program vardır ki? Öyle bir program ki vikipedi bile yer vermiş programa.

Upuzun yüzüklü parmakları, boynunda zincirleri, botları ile O aynı zamanda değişik tarzıyla döneminin çok ötesinde bir moda yaratmıştı aynı zamanda.

Geçenlerde Yeşim’i İstanbul’a getirirken yolda şarkılarını dinledik, dedim “sen tanıyor musun Barış Manço ‘yu ?” “Tabii ki ” cevabıyla birlikte bugün bu yazının temeli atılmış oldu.

Yeşim’e doğum günüyle ilgili bir şeyler yazmak istediğimi söyleyince “ben de yazabilir miyim” diyerek şaşırttı beni ve aşağıdaki yazıyı gönderdi bana. Ve siz de yazarımız olabilirsiniz, biliyorsunuz bizim sayfalarımız hepinize açık. Kurallarımız çok basit.


Kızımın gözünden Barış Manço :

2 Ocak Mehmet Barış Manço ‘nun doğum günü.

Yeşim

O’nun yeri bende apayrı. Belki de rahmetli anneannemin bana benimsettiği en güzel insan olduğu içindir. Küçükken anneannem sürekli şarkılarını açardı bana “Günaydın Çocuklar” şarkısı ve “Ayı” şarkısını çok dinlerdim. Dinlerken o kadar eğlenirdim ki. Ve küçücük yaşımla anlardım demek istediklerini. Bence Barış Manço’yu diğer sanatçılardan ayıran en net özelliği onu dinlerken sanki yanımdaymış gibi hissederdim hala öyle hissederim. Samimiyetini öyle hissediyorum ki şarkılarını açtığım anda yanına gidiyorum sanki. Öyle babacan öyle kocaman kalpli biriymiş ki. Keşke o zamanlar doğmuş olsaydım da tanışabilseydim Barış Manço ile, gerçekten çok isterdim ondan akıl almak, onu dinlemek.

“Adam Olacak Çocuk” diye bir programı vardı.

Keşke yaşarken izleyebilmiş olsaydım ama sonradan yakalayabildim. Çocuklarla iletişimi o kadar kuvvetli o kadar güzelmiş ki. Zaten bana göre bir insanın kalbini hayvanlara, çocuklara, doğaya nasıl davrandığıyla anlayabiliriz. Ve Barış Manço hepsine çok değer verirdi. Gerçekten değerleri olan bir insandı.

Eğer Barış Manço dinlemiyorsanız bugün bir ilk deneyin ve açın bir şarkısını, dinleyin öyle güzel hikayeleri var ki her şarkının. Sizi asla yalnız hissettirmiyor her durumda yüzünüzü güldürmeyi başarabiliyor ve aynı zamanda değerleri öğretiyor insanlara. Ben on sene sonra da çocuklarıma dinleteceğim onu. Her çocuk Barış Manço ile büyümeli bence. Ve beni çok etkileyen bi olaydan da bahsetmek istiyorum o zamanları düşünürsek bir dil bilmek çok büyük bir ayrıcalıktı. Ve değerli sanatçı Barış Manço’nun bir sürü İngilizce şarkısı var cümleleri, anlattıkları, aksanı o kadar mükemmel ki.

Düşünüyorum bazen O yaşamalıydı diyorum.

Daha çok yaşamalıydı bize öğretecek daha çok şeyi vardı biliyorum. Ama ne yazık biliyorum ki O şu anda dünyanın gidişatını görseydi kahrolurdu, biliyorum ve ben tüm insanlık adına özür diliyorum ondan. Ben söz veriyorum ki Barış Manço’yu dinlemeyi asla bırakmayacağım her zaman hayatımda olacak ve hiçbir zaman kötü bir insan olmayacağım. Hayatımın sonuna kadar onun şarkılarıyla büyümeye devam edeceğim…


İyi ki doğdun Barış Manço.

İyi ki doğdun ve iyi ki bu topraklardan geçtin. Seni en güzel yine senin şarkılarınla anarız sanırım. Yeşim seçti şarkıyı sevda üzerine.


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments