Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaArt'ıYorumBen Sen Onlar, Kadın Sanatçıların Yüzyılı

Ben Sen Onlar, Kadın Sanatçıların Yüzyılı

Ben-Sen-Onlar; Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi 1850 – 1950 tarihleri arası yaşamış kadın sanatçıları hatırlatmayı ve keşfetmeyi amaçlıyor.


3 dakika


Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da sergi gezdim. Meşher’de açılan bu sergi 1850-1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış kadın sanatçıların eserlerinden oluşmaktadır. Kadın sanatçılar olunca da ayrı bir ilgimi çekti açıkçası.


Deniz Artun küratörlüğünde düzenlenen sergide 116 kadın sanatçının 232 eseri üç kata yayılan mekanda sergilenmektedir. Serginin ismi Şükran Aziz‘in toplumsal kimliklerin kırılganlığını vurgulayan eserinden geliyor.

Sergi, Çiğdem Simavi’nin çağrısı ile sanat tarihimizde gözden kaçan veya ihmal edilen kadın sanatçıları fark etmek için başlatılan kapsamlı bir araştırmadır. Bu sebeple de önemli bir tarihsel ve sanatsal hikaye barındırıyor.

Her Katta Farklı Bir Tema

Meşher ‘in 3 katına yayılan sergide her katın konsepti serginin adına atıfla farklı. Ben-Sen-Onlar

Ben Sen Onlar

Ben

‘Ben’ aynada kendi mütevazı varlıklarıyla karşılaşan şöhretsiz kadınlar içindir. Farklı yerlere yerleştirilen aynalarla bir kadının iç yüzü yakalamaya çalışılıyor. Eskizler ve not defterleri ile sanatçılara dair fikirler sunuyor.

Tanıtım metninden ben katı. “Serginin farklı köşelerine yerleştirilen aynalar, tek bir kadının birkaç yüzünü yakalamaya çalışıyor. Kadınların, tarihten kendi kendilerini sildikleri, adlarının üzerini bile bile karaladıkları da oluyor. Dolayısıyla ayna, bazen de, eskiz aşamasında terk edilmiş eserleri ya da kariyerleri bir dev aynasına yansıtmaya ve onları “büyütmeye” yarıyor.

Sen

‘Sen’ katı çocukları ön plana alıyor. Portre ve oto portrelerle annelik, aile olma, sanatçı olmanın gücü gibi kavramlar anlatılıyor. Anneliğin içindeki kutsallık ile çıplaklığın tensellik karşılaştırılıyor.

Tanıtım metninde sen katı. “Portrelerin ve oto portrelerin çoğu, anne olmanın ya da olmamanın deneyimi ve öznellik, aile olmanın tanımı ve şefkat, sanatçı olmanın gücü ve ölümsüzlük hakkında düşünmek üzere davet ediliyor. Ayrıca “sen”, anneliğin idealindeki kutsallık ile çıplaklığın ideasındaki tenselliği karşı karşıya yerleştiriyor.”

Onlar

‘Onlar’ katı kadınlara başkalarının gözünden bakarak onları çiçekle eşleştiriyor. Zarif, kırılgan, duygusallık kadınların doğadaki var oluşudur öyle değil mi?

İşte tanıtım metninde yazanlar. “Pek çok sanatçı kadın, kendisinden güvenli ve zarif olanı resmetmesi beklendiği için, ancak vazoda çiçekler boyayarak resim yapabiliyor. Sergiye, hiçbir öncelik gözetilmeden, neredeyse kendiliğinden saçılan çiçekler, şematik aile ağacının, çizgisel bir sanat tarihinin de alternatifini temsil ediyor.”

Ben-Sen-Onlar sergisi, kadın sanatçıların varlığını hatırlatıyor bizlere. Sanatçı kadınların! Düşünen ve üreten kadınlara sunulan bir çağrı.

Bu kadınlarla aynı topraklarda yaşamış olmak bir onur.

Sergiyi 27 Mart 2022’ye kadar Meşher’de gezebilirsiniz. Ben en yakın zamanda tekrar o etkileyici eserleri görmeyi düşünüyorum.

Sanatla kalın.


Adres

İstiklal Caddesi No: 211 Beyoğlu 34433 İstanbul, Türkiye

Harita Bilgisi

Ziyaret Saatleri

Salı – Pazar 11:00 – 18:00

(Ücretsiz Giriş)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Nazan KUMLALI
Nazan KUMLALI
Okur gezer keşfeder aynı zamanda sanat sever. 2010 yılından beri Ofiste Sanat organize eder.

İlgili Yazılar

İstanbul’da 5 mekan 5 sergi

Bu günlerde İstanbul pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. Seçtiğimiz örneklerle keyifli bir tura ne dersiniz?

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Resim ve Müzik; Boyadığın Resmin Müziği

Resim ve müzik. Boyadığın resmin müziğini duymak nasıl olurdu? Üstelik gökyüzü, su altı, cadde ya da sadece tuval üzerinde. Fülüt, keman?

Neşeli Hayat, Ho Ho Ho: İyi Seneler

Neşeli Hayat 2009 yapımı bir Yılmaz Erdoğan filmi. Belki de Erdoğan filmlerinin en trajikomik olanı. Noel Baba'dan habersiz bir Noel Baba. "Ho ho ho, iyi seneler." İzli'Yorum