Cumartesi, Şubat 4, 2023
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir Dilek Tut

Bir dilek tut ✨

Bir Dilek Tut… Hayati tehlikesi olan hasta çocuklarımızın bir dileğini gerçekleştirerek kahraman olma şansımız olsaydı…


4 dakika


Bir mucizeye şahit olma hikayesini birlikte yazalım…

Sosyal, Farkında ve Sorumlu olarak ilerlediğimiz bu yolda, paylaşmaktan en çok gurur duyduğumuz konu Sivil Toplum Kuruluşları. İşte bu günde böyle kahraman bir derneği paylaşmak istiyorum. Baş kahramanlarımız çocuklar, hem de ağır hasta çocuklar; bizim çocuklarımız.

Sunulan raporlara göre, dünya üzerinde her 20 dakikada bir, bir çocuğa kritik bir hastalık teşhisi konuluyor.

Ve böylesi ağır hastalık sürecinde çocuğun ve ailesinin; dayanma gücü, moral ve güzelliklere çok ihtiyaçları var. Bu güzellikler hem tedavi sürecini olumlu yönde etkiliyor hem de çocukların gerçekten hayallerine kavuşup mutlu olmalarını sağlıyor.

Bir dilek tut derneği hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden, 3 – 18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştirmektedir.

Her şey bir dileği olan Chris ile başladı.

Bir dilek tutan Chris Creicius

7 Yaşında ağır lösemi hastası olan Chris’in en büyük dileği polis olmaktı.

Annesi, Phoenix Polis Departmanı ve bir kaç gönüllü bu dileği bir an önce yerine getirmek için harekete geçti. Bedenine uygun üniforma, şapka, kimlik…

Dilek günü Chris, kendisi için hazırlanan özel testten geçerek polis rozeti almaya hak kazandı. Polis motosikleti, arabası ve helikopterine bindi. Muhteşem sürprizlerin olduğu bugün, Polis Memuru Chris’in en mutlu günüydü. Sonra…

Hayalindeki en özel dileğine kavuşan Chris 2 gün sonra vefat etti. Ve resmi cenaze töreni ile uğurlandı.

Bu dilek için çabalayan annesi ve O’nun yüzünü güldürenlerden iki polisin emekleriyle 1980 yılında bu anlamlı oluşumun temeli Amerika’da atılmış oldu.

Bugün, Make-A-Wish dünyadaki en büyük dilek gerçekleştirme kuruluşudur.

Dünyanın 50 küsur ülkesinde, her yıl on binlerce çocuğun dileklerini yerine getirmek için yüzbinlere yaklaşan gönüllü ile birlikte, çocukların hayallerini gerçekleştirerek kahraman oluyorlar. 2000 yılında kurulan Bir Dilek Tut Derneği 2009 yılında Make-A-Wish® Uluslararası Vakfı’nın Türkiye temsilcisi olmuştur.

Doktorların verileri doğrultusunda dilek yolculuğu sürecinde gerçekleşen dileklerin;

  • Çocukların enerji seviyesi ve canlılığının artmasında %72 oranında etki sağladığı,
  • %64 çocukların hayata tutunma arzusunun arttığı,
  • %42sinin arkadaşlarıyla daha sağlıklı ilişki kurduğu
  • ve %39unun tedavi sebebiyle yaşadığı fiziksel sıkıntıların azaldığı görülmüştür.

Dilek Çocukları ve Dilek Yolculuğu

Önce başvurusu yapılan çocukların raporları incelenip uzman görüşü alınıyor. Sonrasında “dilek alımı” için aile ve çocuk ziyaret ediliyor. Burada sihir kitabı ve kutusu ile çocuğun sevdikleri, merak ettikleri ve imkansız olarak gördüğü şeyler öğreniliyor. Sonrasında dilek yolculuğu başlıyor. En az 3 hafta, en fazla 6 ay arası sürecek olan bu dilek yolculuğunda, asıl büyük sürprizden önce çocuğun merak ve sevdiği şeylerle ilgili minik sürprizlerle asıl güne hazırlanılıyor.

Bir Dilek Tut ve gerçek olsun

Ve büyük gün. İşte en büyük hayal için, festival tadında organize edilen muhteşem bir gün. Çocuğun kendince imkansız diye bir şey olmadığını sevinerek, şaşırarak, coşkuyla ve umutla yaşaması için yapılan, hayallerin gerçeğe dönüşme günü. Belki sevdiği bir artist, bir yolculuk, meslekler ve daha niceleri…

Yeter ki dayanma gücü ve umudu hiç bitmesin…

Bir Dileğin Kahramanlarından Olmak İçin Neler Yapılabilir?

Derneğin amacı son derece basit. Çocukların ve ailelerinin umut, dayanma gücü ve sevinç duygularını güçlendirmek. Onlara “iyi gelsin diye” güzel anlar hediye etmek.

Pek çok seçenekle bu “çok hak edilmiş” gururun bir parçası olabiliriz.

Bir dilek tut için

  • Mesela kendi ufak, değeri çok kıymetli projeleri; Bi’lira bile yeter. Şu an, henüz tamamlanmamış dileklerin olduğu sayfaya gidip, gizli ya da açık bağış yapabilirsiniz. (İlgili sayfa burada)
  • Ya da doğum günü, taziye, davetiye ya da özel gün sertifikalarınızı buradan temin edebilirsiniz. Hem çocuklar sevinir, hem de bir taşla iki kuş.
  • En kolayı gönüllü olmak. (Dileklerin öğrenildiği dilek alım ya da dileklerin gerçekleştirildiği zaman organizasyonun içinde. Belki mesleğiniz gönüllü olmanıza sebep olabilir. Belki de hastanede destek ya da hayallerimi paylaş kulüpleriyle… Tüm ayrıntılar burada)
  • Dilek Dükkânından satın alabileceğiniz ürünlere de göz atmalısınız. (Dilek Dükkanı)
  • Askıda hediye / askıda dilek fikri de incelemeye değer projeler arasında. (Ayrıntılar burada)
  • Bambaşka bir seçenek de var. Dünyanın en anlamlı NFT’sini satın alabilirsiniz. (Çocukların hayallerinin dijitale aktarılmış eserlerini satın almak ya da incelemek için adres ise burası)

Derneğin You Tube sayfasında çocukların bu özel günleriyle ilgili videolar da var. Gözlerinde ki o sevinci, o mutluluğu görmek çok başka. (Videoları özellikle eklemedim. Ama izlemek isterseniz kanalın linkini yazının sonunda paylaşacağım)

Sözün Sonu

İster bireysel, ister kurumsal; sadece bir lira ya da gönüllü hizmet bile olsa, yapılacak pek çok şey var.

Sadece bir an için düşünün. Ya çok istediği bir dileği olan O hasta çocuk, sizin evladınız olsaydı! Bunu o videolardaki anne babaların gözlerinden daha iyi anlayabilirsiniz.

Çocuklar hepimizin. Onların bir an bile gülümsemesi ise hepimizin sorumluluğunda.

Bir Dilek Tut Derneği; diğer bir adıyla Make A Wish Türkiye bu konuda hepimize bir kapı açmış durumda. Gönül ister ki, hiç bir çocuk hasta olmasın. Onlar hep güzellikler görsün. Ama bir şekilde sınavları bu yandan geldiyse de, geri kalan zamanlarının en güzel hatıralarında “dileklerinin gerçekleşmesi” olsun.

Bir Dilek Tut Derneği İnternet Sitesi | Make a wish international

YouTube | Instagram | Twitter | Facebook | Linkedin

❤️

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Zeka Vakfı

Zeka Vakfı. TZV. Belki de çok zeki olduğumuzdan kullanmadığımız bu yeteneğimizle ilgili, çok ciddi çalışan bir vakıf olduğunu biliyor muydunuz?

iyilik paylaş!

iyilik paylaş. Doğum günü hediyenizi; sivil toplum kuruluşlarına yatırılmak üzere bağış yaparak kampanya yaratabileceğinizi biliyor musunuz? Kampanya yaratıcılarının doğum günlerinde çevrelerinden hediye ya da benzeri sürprizler yerine bağış talep edebildikleri bir modelimiz var

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı

Türkiye'nin ilk ve tek kadın merkezli, arşiv ve kütüphanesi olan vakıf. En Hanım STK ? Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı