Cuma, Mart 24, 2023
Ana SayfaArt'ıYorumizliYorumBir dilim pizza için - Karga Yumurtası

Bir dilim pizza için – Karga Yumurtası

Herkesi mutlu edemezsin çünkü pizza değilsin

Şeyma Subaşı’nın kitabının bir cümlesinden alıntı yapacağımı hiç düşünmezdim. Ancak söyleyene değil söze baktığımızda, pizzanın herkesi mutlu ettiği kanısına varılıyor. “Herkesin her istediği gibi olamam, onlar gibi yaşayamam.” Bunu demek içinse “herkesi mutlu edemezsin çünkü pizza değilsin” cümlesi kurulmuş. Herkes istisnasız sever mi pizzayı bilemem. Ama tadını bilmeyen, merak eden, gecesi gündüzü bir dilim pizzaya ulaşma arzusu olan çocuklar var bu dünyada ne yazık ki.

Karga Yumurtası

Her güzel filme, her okunası kitaba hemen ulaşamayabiliyoruz. Biliyorsunuz hayat kısa, sanat devasa.

Pizza ve Karga Yumurtası

Keşfetmekte geç kaldığım bir film Karga Yumurtası. 2015-2016 yıllarında Güney Filmfare ödülleri en iyi film, Hindistan Ulusal Film Ödülleri en iyi çocuk filmi ve en iyi çocuk sanatçı ödüllerini almış. Yönetmen M. Manikandan.

Tesadüfen bir pazar günü oğlumla film ararken başından yakaladığımız, sonuna kadar izlediğimiz nadir filmlerden. Çünkü nesil farkından ötürü aynı anda aynı şeyden keyif almadığımız zamanlar çok.

Film, keskin sınıf farkını ve uçurum gelir düzeyi eşitsizliğini gözümüze soktu ilk önce. Çorapsız, ayakkabısız, yırtık kıyafetleriyle ama kocaman umutlu gözleriyle iki küçük Hintli kardeşin hikayesi. Dişlerini evde su yokluğundan sokakta kapı önünde fırçalayan ama dürüst, onurlu iki küçük çocuk. Babalarını hapisten çıkarmak için çalışmak zorunda olan. Ama asla ıstırap dolu bir hava yok, eğlenceli bile denebilir. Bir ergenle izlerseniz “sen bunu şükredeyim diye mi izlettiriyorsun?” serzenişini duyabilirsiniz.

Bir dilim pizza için

Bir dilim pizza için neler yaparsınız? Hele bir de çocuksanız. Tadını hiç bilmediğiniz, afişlerde, el ilanlarında fotoğrafını gördüğünüz bu yiyeceği parasızlıktan alamıyorsanız üstelik. Kentin en fakir bölgesi olan mahallenizde ünlü biri, bir pizza restoranı açarsa ve bir pizza 300 Hindistan Rupisi olursa sorgularsınız. Tam 300 adet domatese bedel bu fahiş fiyat neden diye. Ama ilk önce ulaşmaya bakarsınız bu merak uyandıran lezzete. Babaanneniz size üzülüp evde uyduruktan malzemelerle pizzaya benzer bir şey yaptığında, beğenmediğiniz o tadı acaba orijinal pizzada bulabilecek misiniz?

Yazarımız Kübra Sarı Demirtaş’ın o şahane tarifleriyle yazdığı İsrafa hayır! Bayat ekmek ile tariflere evet! yazısındaki gibi belki de evdeki malzemelerle yaptıklarınız daha iyidir. Ve bunca umuda, çabaya değer midir o dışarıdaki?

Her şey sınıfsaldır

Kendisini atmosferine çeken ve orada olduğunuzu, o anları yaşadığınızı hissettiren filmde sadece Hindistan diye düşünemiyorsunuz. Ülkemizde de, dünyanın herhangi başka bir bölgesinde de her an yaşanan olaylar aslında.

Ama çocukluk başka bir şey, başka bir his. Bir şekilde gerekli parayı bulup o dükkana fakirliğinden sebep yine girememek. İşte filmin bağıra bağıra verdiği mesaj: Her şey sınıfsaldır.

Yeni ve temiz kıyafetler bulup giyinip gitsen de o pizzacıya giremeyensindir. Sonrası medyanın gücü. Sonrası anlık bir güzellik. Sadece o anlık. Dünya döndüğü müddetçe ezen ve ezilenin olacağını tüm çıplaklığıyla sergileyen bu hüzünlü, düşündürücü ama umutlu bir gülümseyişi zaman zaman hak eden bu filmi mutlaka bulup izlemenizi isterim.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1879 Neyzen Tevfik (144)
Vefat
- 1905 Jules Verne (118)
Mart 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Nasılsın?

Nasılsın ? Maalesef, son zamanlarda en çok kullandığımız ama artık kullanmaya çekindiğimiz en önemli sözcükler siliniyor hayatımızdan...

Languishing Hissettiğin Tatsızlığın Adı

Languishing bugün konumuz. Her gün dilimize yerleşen yeni terimlerden biri. Halbuki bildiğimiz bir his bu. Yeni ismiyle misafirimiz bu kez.

Bir dilim pizza için – Karga Yumurtası

2014 yılında vizyona girmiş Hint yapımı, ödüllü bir film Karga Yumurtası. Bir dilim pizza için çıkılan umutlu bir düş yolculuğu.
Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

İlgili Yazılar

Dokunma Hurdacının Kızı

Dokunma Hurdacının Kızı filminin kahramanlarından Güray Yılmaz ile Nalan Ağdaş'ın sohbeti... Çocuk istismarı, yaşanmış gerçek bir hikaye...

Aşk Uykusu

Aşk Uykusu filmini izlemiş miydiniz? Belki çok tanıdık, belki de başınıza gelmeden iliklerinize kadar hissedemeyeceğiniz bir hikaye...

Guguk Kuşu

Guguk Kuşu... Kuşların en sinsi ve kurnaz olanını konuk ediyoruz sayfalarımıza. Zekası ve üstüne yapılan 1975 yılı ödüllü filmi ile...

Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı bu kez bir dizi ismi olarak gündemimizde. Kadim ağaç, aile dizimi, kökler ve ünlü oyuncuları bir araya getiriyor.