Kadın yöneticilere en fazla espri yapılan gün Cadılar Bayramı..


5 dakika


Cadılar Bayramınız Kutlu Olsun

–Bayramınız Kutlu Olsun

–Bayram?

–Aa duymadınız mı, cadılar bayramı ya bu gün 😉

Karşılıklı gülüşmeler..

Evet kimi zaman arkamızdan, kimi zaman yüzümüze denildi “süpürge nerede ” diye. ?

İkna edilmesi zor, otoriter. Bastığı yeri titreten iş bitiricilikte. Bilmediği bir şey olmayan, çevik, ama az da olsa saygıyla karışık bir korku ifadesi, yöneticilerin “cadı” olması. 

Ama günümüzün konusu o değil. Bu bahaneyle, kendim de dahil olmak üzere; tüm süpürgesiz uçan o görkemli kadınların da Cadılar Bayramı kutlu olsun


Cadılar Bayramı, her sene 31 Ekim’de kutlanan, öncelikle Pagan ve sonrasında Hristiyan kökleri olmasına rağmen günümüzde seküler bir kutlama halini almış bayram.

Çocukların, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık topladığı bir bayramdır. Diğer Cadılar Bayramı kutlamalarında yapılan etkinlikler arasında maskeli balolar, balkabağından fener oyma, korku filmi seansları ve perili olduğuna inanılan evlere düzenlenen geziler sayılabilir.

Cadılar Bayramı, başlıca Kuzey Amerika ve Britanya Adaları’nda yer alan ülke ve bölgelerde kutlanır. Bu bölgelerde oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı kutlamaları, Amerikan kültürünün etkisiyle Avrupa ve Okyanusya’da yer alan diğer Batılı ülkelerin yanı sıra Japonya, Filipinler ve Latin Amerka’da da yaygınlaşmaktadır.

Wikipedia

????

Yaz Sonu Festivalinden Çocuk Bayramına

Biraz da Tarihçesi Hakkında Ansiklopedik Bilgi
  •  Samhain Festivali; Samhain Eski İrlanda dilinde yaz sonu anlamına geliyormuş. Pagan (Paganizm, kökenleri dünyanın kadim doğa dinlerine uzanan bir inanç biçimi ve bu dinlerin genel adıdır. Bu dinlere mensup kişilere pagan denir.) olan Keitler 1 Kasım’ı evliliklerin gerçekleştiği, sürülerin evlerine döndüğü, ölülerinin anıldığı festival günü düzenliyorlarmış. (Ölen kişilerin geçmişte yaşadıkları evlerini ziyaret ettiklerine inanıyorlarmış) Bu festivalde kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakıp, ruhların kendilerini tanımaması için maskeler takıp, kostümler giyiyorlarmış. 
  • Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını feth ettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona’yı Samhain ile birleştirdiler.
  • 7.yüzyılda Papa, 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü’nü -muhtemelen pagan festivalinin yerini alması için1 Kasım’a taşıdı. Azizler Günü’nün arifesi (31 Ekim) kutsal kabul edildi ve Batılı dillerdeki Halloween adı buradan geldi. (Azizler Günü, Hristiyanlıkta bilinen ve bilinmeyen tüm azizlerin anıldığı kutsal gün)
  •  Ortaçağın sonlarında seküler yani bir dine bağlı ya da karşı olmayan kutlamalar ile Hristiyan bayramı kaynaştı. Avrupa’daki Reform hareketleri sırasında, özellikle Protestan Hristiyanlar arasında, Cadılar Bayramı kutlamaları neredeyse son buldu; Britanya’da ise seküler bir bayram olarak kutlanmaya devam etti.
  • Amerika’ya yerleşen ilk kolonilerde -pek çok bayram gibi- Cadılar Bayramı da yasaklandı. Bununla birlikte 1800’lü yıllarda, Cadılar Bayramı’ndan öğeler taşıyan bir hasat bayramı kutlanmaya başlandı. 19. yüzyılda başta İrlandalılar olmak üzere Britanya’dan Amerika’ya göçen çok sayıdaki göçmen Cadılar Bayramı kostümlerini beraberlerinde getirdiler ve Cadılar Bayramı zamanla ABD’deki başlıca çocuk bayramlarından biri haline geldi.

????


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments