La Casa Azul (mavi ev) – Frida’nın Evi

Dijital Gezi

Pera Müzesi

Mavi Ev - La Casa Azul

O Frida Kahlo, Dünyaca Ünlü Ressam,  Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderon.

Frida 6 yaşındayken çocuk felci yüzünden engelli kalıyor. “Tahta Bacak Frida” adı buradan geliyor. 18 yaşında başından geçen bir otobüs kazasından sonra ömrü; (kalçadan girip, leğen kemiğinden çıkan bir demir çubuk yüzünden) korseler, hastaneler, doktorlar etrafında geçecek; omurgasında ve bacağında dinmeyen ağrılarla yaşayacak, 30un üzerinde ameliyat geçirecek ve en sonunda engelli bacağı kangren yüzünden kesilecektir. 

22 yasındayken, kendisinden 20 yaş büyük ressam Diego ile evlenir. 

Frida Kahlo’nun 143 resmi vardır; 55 tanesi otoportredir. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli oto-portre çizmiştir. Resimlerindeki ustalık, Pablo Picasso’ya bile “Biz onun gibi insan yüzleri çizmeyi bilmiyoruz” dedirtmiştir.

– – 

La Casa Azul; Mavi Ev. Çocukluğunu, evliliğini, verdiği eğitimlerin çoğunluğunu Coyoacán, Meksika’da, bu evde yaşadı..  Ev 1958’den bu yana müze, koronavirüs sebebi ile sadece sanal olarak gezilebiliyor. 

Evde Frida’nın değnekleri, korseleri, ilaçları gibi özel eşyalarının yanında, “Long Live Life, Frida and the Caesarian Operation, Portrait of My Father Wilhelm Kahlo” gibi eserlerini de görmek mümkün. Ayrıca oyuncaklardan, kıyafetlere, kitaplardan çizimlere, 22 bin belge, 6500 fotoğraf  olduğu söyleniyor. 

Facebook Yorumları