Çizgi Roman Gününde Ustasıyla Söyleşi

3
760
Çizgi Roman Günü
Çizgi Roman Günü

25 Eylül Çizgi Roman Günü’nde (Comic Book Day) ustası İlhan Yılmaz ile söyleşi yaptık.


2 dakika


Çoğunuz bilmiyorsunuz diye düşünüyorum. Bugün 25 Eylül Dünya Çizgi Roman günü. Okurlar, koleksiyonerler, meraklısı herkes için sembolik bir gün (National Comic Book Day). Bu günün kim tarafından belirlendiğine dair bir bilgi yok ama çizgi roman tutkunlarının sayılarının yıllar geçse de azalmadığı bir gerçek. 

Peki Kocaeli’nde çizgi roman yayını yapan bir yer olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi İlhan YILMAZ’a soralım bunların hepsini.

İlhan Bey, nasıl başladı bu serüven?

Çizgi romanlar her zaman ilgi alanımdaydı. Okumakla kalmadım ve birçoğunun koleksiyonerliğini de yaptım. Zamanla bu tutkum dünyada yapılan işleri ülkemize getirme ve Türk çizerlere de yol açma isteğine dönüştü. Sonunda Presstij adıyla 2005 yılında yerli ve yabancı çizgi romanlar basarak başladığımız yayıncılık serüvenine, Türk, Belçika-Fransız, İtalyan ve Amerikan ekollerine ait western, bilim kurgu, korku, polisiye, tarihi, fantastik ve mizah türlerine ait farklı serilerle devam etmekteyiz.

Peki, okurlarımız sizin yayıncılığınızda hangi eserleri okuyabilir?

Halen Star Trek, Yargıç Dredd, Transformers, Uzay Şövalyesi ROM, Durango, Efsane, Buddy Longway, The Crow, Joe Hill’den Pelerin ve Yerli Çizgi Romanımız olan KISAS serilerimizin yayını devam etmektedir.

Okurlarımız size nerelerden ulaşabilir?

2018 yılında İzmit Merkez’de Perakende Çizgi Roman Satış hizmeti veren şubemizi açmış bulunuyoruz.

Tüm yerli ve yabancı çizgi romanlarımıza web mağazamız üzerinden de ulaşabilirler. www.presstij.com.tr

Ve tabi sosyal medyayı biz de kullanıyoruz. @presstijcizgiroman adıyla instagram ve facebook, @presstijcizgi adıyla da twitter üzerinden bizi takip edebilirler.

Peki gelelim şu aralar her yerde rastladığım “Türk Atası”na.

Anlatır mısınız biraz?

Loulou Dedola Fransa’da yaşayan hem roman yazarı hem besteci hem de çizgi roman senaryo yazarı. Atatürk’e büyük bir hayranlığı var ve ülkemizi çok seviyor. “Ben aslında hep Kemalisttim. Sadece farkına varmam biraz zaman aldı” diyen yazarın en büyük hayali eserin Türkçe’ye çevrilip burada yayınlanmasını sağlamaktı. Bir Fransız’ın Atatürk’e bu derece hayranlık duyması bizim için de heyecan verici oldu ve biz de buna aracılık ettik sadece. Kitap şimdi seçkin kitap mağazalarında ve bizim internet sitemizde satışta. Loulou Dedola’nın anlatımı ve İtalyan sanatçı Lelio Bonaccorso’nun çizgileri ile ortaya çıkan bu fantastik eser, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, 21. Yüzyıl’da, aydın bir Türk kadını olan Afife ve genç yeğeninin hayatlarına nasıl etki ettiğini vurucu bir biçimde anlatıyor.

Çizgi Roman Günü bugün. Bugünle ilgili temennilerinizi de alabilir miyim?

Çizgi romanlar çizgi filmlere, oradan sinema filmlerine ilham olmuşlar yıllar içinde. İnternetten önceki yıllara göre azalan kitap okuma oranları aslında çizgi roman severleri pek etkilememiş gibi duruyor. Çünkü çizgi roman sevmek aynı zamanda koleksiyon yapmayı da beraberinde getiriyor. Ancak okuyucuların istedikleri, bekledikleri çizgi romanlarla buluşmasını sağlamak meseleydi. Biz de Presstij ailesi olarak buna vesile olmaya çalışıyoruz. Tabi yıllar içerisinde genç yazar ve çizerlerin de öncüsü olmak önemli. Son olarak biz adresimizdeyiz, bekleriz diyeyim.

sadece çizgi romanlar değil, kahramanların maketleri de koleksiyonerler için vazgeçilmez bir tutku

Facebook Yorumları

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz