Çocuk Hakları.. Geleceğimiz, umutlarımız, canımızın içi çocuklar.. Bu gün, çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı gün. Duyurulur.


5 dakika


Çocuk Hakları, 

Bizden ala çocuğumuza bakan mı olur? Çocuğumun hakkını kimselere yedirmem! Çocuğum en iyi şartlarda büyüyüp gelişecek… ” gibi çatlak seslerden bahsetmiyor bu haklar.. 

Ayrım gözetmeksizin tüm çocukları kapsayan, haklarına ulaşabilen ve ulaşamayan tüm çocukların haklarından bahsediyor.. 

Ulusal Egemenliğini, Çocuk Bayramı ilan etmiş bir Ata’nın çocukları olarak; bu kavram bize tuhaf gelebilir ama maalesef farkındalık yaratılması gerekecek kadar ciddi bir konu bu.

– –

Öncelikle çocuk kavramını açıklamak gerekiyor sanırım.

18 yaşın altındaki tüm bireyler çocuk olarak kabul ediliyor.

Sözleşme ile ilgili teknik bilgiler

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi İle birlikle, bu haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı gündür. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almaktadır.

Sözleşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 20 Kasım 1989 tarih ve 44/25 sayılı kararıyla kabul edilmiş ve imzaya açılmıştır. 49. madde uyarınca, 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye Sözleşme‘yi 14 Eylül 1990 tarihinde imzalamıştır.

Kısaca Haklar Nelerdir?

Resmi makamlarından direk ulaşılabilecek adresleri de ekleyeceğim ama kısaca özetlemek de faydalı olur diye düşünüyorum.

En temel değerler üzerine kurgulanmış sözleşmenin konuları arasında; yaşama, gelişme, ayrımcılık yapmama, çocuğun yararının korunması, gibi konulara yer veriliyor.

 • Yaşam Standartları
  • Bir kimliğe, isme, vatandaşlığa sahip olma,
  • Yaşama, gelişme, eğitim, sağlık, eğlence ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma,
  • Kendini ifade etme ve düşünce özgürlüğü,
 • Korunma
  • Anne baba sorumluluğu,
  • İhmal durumlarında devletin sorumluluğu
  • İstismar, ihmal, uyuşturucu, ekonomik sömürüden korunma

Bu liste son derece kısa ve eksik bilgileri sebebi ile yetersiz.

Sözleşme (BMÇHS)

Unicef Türkiye internet sitesinde tam metni yayınlanmış olan Çocuk Hakları Sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.

Çocuğunuza Haklarını Öğretin

Ama yapabileceğiniz daha özel ve önemli bir şey var. Bu sözleşmenin pdf formatında hazırlanmış “çocuk versiyonu” hali var. Toplam 24 küçük sayfa.. Önlü arkalı vb basılsa ancak bir kaç dosya kağıdı kullanılmış olur.

Şimdi adresi buraya kopyalıyorum. Lütfen bir inceleyin. Ve gerçekten bilinçlenmenin çocuklukta başlaması için, Onların “birey” olmasına bir katkı sağlamak için bu sözleşmenin “çocuk versiyonu” birlikte okuyun. İstediği yere yapıştırmasına izin verin..

Belki şanslı çocuklarınız var. Sizden daha şanslılar. Siz yaşadıklarınızı Onlar yaşamasın diye var gücünüzle, tüm sınırlarınızı zorlayarak gerçekleştirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz..

Peki sizin çocuğunuz kadar şanslı olmayanlar.. Çocuklar hepimizin ortak geleceği değil mi?

Haydi bu farkındalık çabamız minicik bir hareket olsun.. Okyanusta bir damla.. Dünya Çocuk Hakları Günü, tüm çocuklar için kutlu olsun..

Çocuk Haklarına Yolculuk

Çocuk Hakları Sözleşmesi “Çocuk Versiyonu


Like it? Share with your friends!

ilknur.tv

Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments