Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumÇocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.


4 dakika


Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla yeniden önem kazandı. Bugün yazımda hem bu konuya hem de çocuklarda sık görülen basış problemleri konusuna değineceğim. Daha önce de köşemde yenidoğanlarda ayak ve tırnak problemleri konusunu ele almıştım. Şimdi sıra okul çocuklarında.

Önce çocuklarda sık görülen basış problemleri

Çocuklarda en sık görülen basış problemleri şöyle:

 • İçe basma,
 • Dışa basma,
 • Düz tabanlıktır.

Tedavi edilmediğinde ortaya çıkan sorunlar:

 • Ayakkabı giymede zorlanma,
 • Ayak, ayak bileği, diz, kalça hatta omuriliklerde ağrı,
 • Ayrıca çocuğun gelişiminde de negatif etkiler

Özellikle okul çağında basış problemleri ile karşılaşıldığında hareket kısıtlığına ve konsantrasyon bozukluğuna, dikkatin dağılmasına neden olur. Bu yüzden ebeveynlerden istediğimiz çocuğu gözlemlemeleridir.

Bu problemler önce rahat koşup oynayamama ve dikkatin ağrıya ya da hissiyata yönelmesine neden olur. Sonrasında öğrenme eksikliği oluşur. Bu da çocuklarda psikolojik sorunlara, içe dönüklüğe dahi neden olur. İşte bu yüzden çocuklarda ayakkabı seçimi çok önemlidir.

İçe ya da dışa basarak yürüme

Ayaklarının diz veya gövdeye göre içeri ya da dışarı dönüş olarak basıyor olmasıdır. Basma ve ayak deformasyonları aslında başka sorunların işaretidir. Kız çocuklarda sıklıkla neden kalça eklemi iken, erkek çocuklarda kaval kemiği veya ayaktaki eğriliklerdir. İçe basarak yürüme kız çocuklarında daha çok görülmektedir. 3 yaşında başlayıp 5 yaşına kadar dikkat çekecek bir artışla devam eder. Ve 10 yaşında kendiliğinden kaybolması beklenir. 10 yaşında kaybolmayan patolojilerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda ayakkabı seçimi (2)

En önemli tanılama sistemi ise klinik muayene sonrası yürüme analizidir. Ayaktaki yük artışını eşitleyecek ve açıyı düzeltecek (örneğin içe basmada iç arkı destekleyerek açının düzelmesini sağlayacak) tabanlıkların düzenli kullanımı ile problemlerde düzelmeler görülmektedir.

Dikkat edilmesi gereken 5 yaşından sonra çocuklardaki yürümenin iyi gözlemlenmesidir. Ve problem varsa düzenli yürüme analizi ve tabanlık kullanımı önemlidir.

Çocuklarda Düz Tabanlık

Düz tabanlık çocuğun ayak tabanının kavisinin kaybolması ve bunun sonucunda ayağın iç kısmı ile basması olarak tanımlanır. Çocuklarda 5 yaşına kadar içe basma normal olarak karşılanabilir. Nedeni ise; ayak tabanındaki yağ yastıkçığı gelişimi henüz tamamlamamıştır. Bağlar da halen esnektir. 5 yaşına kadar çocuklardaki görüntü düz taban görüntüsüdür. 8-10 yaş aralığında ayak şekli oturduğunda genellikle bu görünüm düzelmektedir.

Peki ne zaman problem olarak kabul edilir?

Normal şekilde ayak tabanı yere basıyorsa, ayakkabı giymede problem olmuyorsa, çocuğun ayağında ağrı yoksa ve ayağın işlevlerinde problem yoksa o zaman ayak normal olarak kabul edilir. Düz taban görünümü olup ayak ortasında, topuklarda veya bacak arkasında ağrı olduğu durumlarda ise tabanlık veya özel ayakkabılar önerilmektedir. Bunlar gelişen teknoloji ile ayak taban basınç dağılımına göre kişiye özel üretilmektedir. Özel tabanlık veya ayakkabı kullanımı özellikle sportif aktivitelerde çocuğun performansını artırmakta da etkili rol oynamaktadır. Tabanlık kullanımı içe ya da dışa basmada destek bir yöntem olsa da düz taban da etkisi kanıtlanmamıştır. Sadece ağrı azaltıcı ve hareketlerde destekleyici olarak tercih edilebilir .

Çocuklarda ayakkabı seçimi

Çocukların ayakları okul döneminde uzun saatler ayakkabıda olacaktır. Ayaklarını sıkmayan, yormayan ve rahat ayakkabılar seçmek gerekir. Diğer türlü ayaklarda ağrı, çabuk yorulma, hareket kısıtlılığı, hatta nasır problemleri ile karşılaşmak mümkün.

Çocuklarda ayakkabı seçimi sırasında dikkat etmemiz gereken noktalar;

 • Çocuğun fiziksel görünümü ve anatomisi. Örneğin; boyu, kilosu, sportif faaliyetleri, ayak problemleri…
 • Ayakkabılar, hava alabilen gözenekli kumaştan yapılmış, terlemeyi engelleyen, bakımı ve hijyeni kolay sağlanabilen yapıda olmalı.
 • Üst tabakada baskıya neden olacak dikişlerin olmaması, yumuşak deri ya da kumaştan olmalı,
 • Kilolu çocuklarda taban kalın ve kıvrılmayan özellikte olmalı.
 • Sportif aktiviteleri fazla olan çocuklarda ayağı ve ayak bileğini tam kavramalı. Topuk desteği olmalı.
 • Ayakkabılar ayağı sıkmamalı ve 1 numara büyük olmamalı. Tam ayağa göre olmalı.
Çocuklarda ayakkabı seçimi (1)

“Zaten çok hızlı büyüyorlar 1 numara büyük olsun en azından bir dönem rahat ederiz” düşüncesi yanlış.

Düşünün ki beden eğitimi dersinde ya da bir maç sırasında ayağından çıkarak bir kazaya, yaralanmaya neden olur. Sürtünmeye bağlı deride kalınlaşma ve nasırlar problemleri ile da karşı karşıya kalınacaktır. Ayrıca büyük ayakkabıyı ayağında tutmaya çalışırken parmak deformasyonları da görülür. Yine aynı şekilde dar ayakkabılar konfor açısından bizi çok mutsuz edeceği kesin. Baskıya bağlı tırnak batması, tırnak mantarı, parmak arası nasırlar da dar ayakkabının bize yaşatacağı problemlerin başında gelmektedir .

Okul ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Okul çağı çocukları hızlı büyüyen bir dönemdedirler. Bu yüzden çocuklarla birlikte ayakkabı numaraları da büyümektedir. Genellikle 6 ayda bir 1 numara artış gözlemlenmektedir. Bazen okul dönemi başlangıcı ile bitişi arasında 3 hatta 4 numara fark normaldir. Bu yüzden ayak büyüdüğünde mutlaka ayakkabı değiştirilmelidir.

Çocuklarda ayakkabı seçimi önemlidir diye tekrar hatırlatıyorum yazımın sonunda. Basış problemleri için de iyi bir gözlem şarttır.

#basışproblemleri #çocuklardaayakkabıseçimi #ayakkabıseçimi #düztabanlık #içebasma #dışabasma #podoloji #PodologDenizYahcı

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Deniz YAHCI
Deniz YAHCIhttps://denizyahci.com/
Güzellik ve sağlıkla geçen bir koca ömür. Eğitime hem öğrenerek hem öğreterek devam eden bir girişimci. Estetik, sağlık ve güzellik ile ilgili soru/sorunların cevap/çözüm merkezi.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Deniz YAHCI
Deniz YAHCIhttps://denizyahci.com/
Güzellik ve sağlıkla geçen bir koca ömür. Eğitime hem öğrenerek hem öğreterek devam eden bir girişimci. Estetik, sağlık ve güzellik ile ilgili soru/sorunların cevap/çözüm merkezi.

İlgili Yazılar

Öğrenci Beslenmesi Neden Önemli?

Öğrenci beslenmesi hakkında Diyetisyen Reyhan Berber ile nasıl olması gerektiğini ve önemini enine boyuna konuşuyoruz.

Nefesine sahip çık! Triflow mucizesi.

Nefesine sahip çık! Konuğumuz Göğüs Cerrahi ve Fitoterapi Uzmanı Rüya Acaroğlu. Solunum egzersizlerini ve triflow mucizesini konuştuk bugün.

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla...

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?