Salı, Ekim 4, 2022
Ana SayfaSeviYorumÇocuğumÇocuklarda Yaz Hastalıkları
Önceki İçerikKadın Şoför
Sonraki İçerikSirius Yıldızı

Çocuklarda Yaz Hastalıkları

Çocuklarda yaz hastalıkları var Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr Sevil Öztürk’ün köşesinde bugün. Sıcakların artmasıyla birlikte sık görülen hastalıklarını, nedenleri ve çözümleriyle birlikte bulabileceksiniz yazımızda.

Tahmini okuma süresi 4 dakika

Çocuklarda yaz hastalıkları

Yaz mevsiminde sıcaklıkların artmasıyla birlikte bazı hastalıkların görülme sıklıkları da artmaktadır. Özellikle günün en sıcak saatleri olan 10:00-15:00 arasında elimizden geldiğince dışarda olmamaya özen göstermek güneşin zararlı etkilerinden uzak durmak açısından faydalı olacaktır.

Çocuklarda sık görülen durumlar nelerdir?

Yaz mevsiminde sık olarak karşılaşılan hastalıkları ve dikkat etmemiz gerekenleri şöyle sıraladık.

Güneş Çarpması:

Güneşin dünyamıza dik açıyla geldiği saatlerde (10:00-15:00) uzun süre güneş altında kaldığımızda ortaya çıkar. Belirtileri; yüksek ateş, mide bulantısı, kusma… Özellikle 4 yaş altındaki çocuklar daha yüksek risk grubu içerisinde yer almaktadır. Bu belirtilerle karşılaştığınızda bir doktora muayene olmalısınız. Ve kaybedilen elektrolit, tuz, sıvı düzeyleri tespit edilerek yerine konulmalıdır.

Güneş Yanığı:

Vücudumuzun açıkta olan bölgelerinde, güneşe uygun olmayan şekilde maruz kalındığında ortaya çıkan bir durum olup, ciltte kızarıklık, ağrı, kaşıntı en sık görülen belirtilerdir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneşe çıkmadan önce güneş kremi kullanmalısınız. Bu güneş kremleri; en az 50 SPF koruma faktörlü ve uygun içerikli olmalıdır. Açıkta kalan bölgelere sürülmelidir. Çocukların ense ve yüzünü kapatacak şekilde şapka takmak, gölgede vakit geçirmek de faydalı olacaktır. Eğer güneş yanığı olan bölge su topladıysa (bül-2.derece yanık) enfeksiyon riski bulunduğu için asla patlatılmamalı. Ve acil olarak hekime başvurmalıdır. Yanık üzerine su bazlı nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Ancak asla yoğurt, vazelin, diş macunu gibi ürünler kullanılmamalıdır.

İsilik:

Çocuklarda Yaz Hastalıkları; isilik

Sıcaklarla beraber fazla terleme ter kanallarının tıkanmasına, deride kızarıklık ve kabarcıklar görülmesine neden olabilir. Özellikle göğüs, karın, boyun, kol ve bacaklar gibi kıvrımlı bölgelerde görülür. Kendiliğinden geçmesini beklemek gerekir. Nadiren tedavi gerekir.

Soğuk kompres uygulamak, ılık duş almak, vücudu serin tutmak, sıcak ortamlardan uzak durmak, terli kıyafetleri hemen değiştirmek ve terletmeyen pamuklu kıyafetler tercih etmek, isiliğin 3-4 gün içinde yok olmasını sağlayacaktır.

İshal:

Yaz mevsiminde sıklıkla virüslerin neden olduğu ishalleri görülmektedir. Artan sıcaklıklarla beraber mikropların üremesi kolaylaşmakta, ortak kullanılan havuz gibi alanlar bu duruma zemin oluşturmaktadır. Ek olarak açıkta satılan, sinek-böceklerle temas eden, bekleyerek veya uygun koşulda saklanmadığından bozulan gıdaların tüketilmesi sonucu da görülme sıklığı artmaktadır. Görülme yaşı 6-12 ay arasında en sık olmak üzere ortalama 0 – 5 yaş arasıdır.

Genellikle ilaç tedavisi gerektirmeden, bol sıvı vererek ve beslenmelerine dikkat edilerek düzelen bir durumdur. Doktor önerisi dışında çocuklara ishal kesici ilaç ya da antibiyotik verilmemelidir. Sıvı kaybına bağlı halsizlik, bilinç bozukluğu gibi durumlardaysa mutlaka hastaneye başvurulmalıdır. İshalden korunmanın en önemli yolu el temizliği yani el yıkamadır. Kirli ellerle hazırlanmış veya sadece tutulup tüketilmiş yiyeceklerden çok az miktarda alınması bile ishale neden olabilir. Bu nedenle çocuklarımıza el yıkama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

*Sağlık Bakanlığı internet sitesinden alınmıştır.

Sinek ve böcek ısırığı:

Böcek ısırığı olan alanın etrafında kızarıklık, kaşıntı ve şişlik olur. Ağrılı olabilen bu durum çoğu vakada zararsızdır. Isırık ve sokmaların ciddiyeti çocuğun alerjik zeminine bağlı olarak değişir. Nadir durumlarda acil tedavi gerekir. Etkilenen bölge bol sabunlu suyla yıkamalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır.

Güçlü kokulu sabun ve şampuanların, parlak giysilerin böcek ve sinekleri daha kolay çektiği bilinmektedir. Terlik ve sandalet yerine kapalı ayakkabıların giyilmesi, uzun giysilerin tercih edilmesi yararlı olabilir. Arı kovanları ve karınca yuvalarından uzak durulması da faydalı olacaktır. Ormanlık bir bölgede bulunulduysa vücudun gözle, saçların fırçalanarak kene olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böceklerin uzak tutmak için hekiminizin önerisi ile koruyucu losyon kullanabilirsiniz.


Çocuklarda sık görülen sorunlarla ilgili olarak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde Sık Sorulan Sorular bölümüne göz atabilirsiniz.

#çocuklardayazhastalıkları #ishal #isilik #güneşyanığı #böceksokması #sineksokması #güneşçarpması #DrSevilÖztürk

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Dr. Sevil ÖZTÜRK
Dr. Sevil ÖZTÜRKhttp://www.sevilozturk.com/
İçinde büyümeyen bir çocuk barındıran, iki çocuk annesi ve hastalarının sevgilisi bir çocuk doktoru.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Dr. Sevil ÖZTÜRK
Dr. Sevil ÖZTÜRKhttp://www.sevilozturk.com/
İçinde büyümeyen bir çocuk barındıran, iki çocuk annesi ve hastalarının sevgilisi bir çocuk doktoru.

İlgili Yazılar

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

YKS ve Sonuçları…

YKS Sonuçları açıklandı. Şimdi yepyeni bir maraton başlıyor. Mezuna kalanlar, kayıt hakkı kazananlar ve yeni başlayan sınavlarla...

On Sekiz Yaşıma Mektup

On sekiz yaşınızı hatırlıyor musunuz? Bitmiş çocukluk ve erken gençlik yıllarınızı... Şimdi tam da bu yaşınızdan sizi duysaydı?

Hasat Zamanı

Hasat zamanı. Gece gündüz, günler belki de aylar ya da mevsimlerce verilen emeklerin mahsule dönüşmesinin zamanı. Tohumdan hasada bir büyüme yolculuğu