Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaGeziYorumDijital GeziDali Tiyatro Müzesi
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Dali Tiyatro Müzesi

Dali Tiyatro Müzesi, İspanya’nın en çok ziyaret edilen ikinci büyük müzesi unvanını koruyor. Salvador Dali’nin büyülü dünyası şimdi dijitalde. “GeziYorum”


4 dakika


Aslında Dali Tiyatro Müzesi olarak çevirisi daha uygun olsa da, ‘tiyatrosu ve müzesi’ demek sanırım Dali’ye daha çok yakışacaktır. Doğduğu kente müthiş bir eser şöleni bırakan sanatçının, muhteşem bir imzası olmuş bu bina. Tıpkı bir ‘müzikal tiyatro’ oyunu gibi.

Dijital olarak seyir keyfine geçmeden önce ufacık bir fragmanla başlamak, en keyif aldığımız girişlerden malum. İşte hızlandırılmış müze giriş bileti.

İspanya, Dali ve Tiyatro Binası.

İspanya! daha önce sanal da olsa, geze geze bitiremediğimiz; mutlaka gidilesi ülke. Ve Salvador Dali. Deli mi dahi mi bilinmeyen gerçeküstücü ressam. Nam-ı diğer sürrealizmin iddialı lideri.

Ünlü ressam bir Katalan. (Yani İspanya’nın kuzeydoğu bölgesinde yaşayan Latin kökenli halk.) İspanya’nın Fransa’ya sınır, özerk Katalonya bölgesinde bulunan Figueres kentinde dünyaya geliyor.

Ve “dünyanın en büyük gerçeküstü nesnesi” olacak olan müzeyi buraya tasarlıyor. Doğduğu ve sonrasında yaşlılığını geçirdiği bu kentte.

Dali Tiyatro Müzesi

Bu sanat müzesi, sanat müzeleri arasında da en çok ziyaretçi alanlar listesinde de zirvede. Üstelik Dali’nin gençlik dönemi eserlerinin de sergilendiği tek yer.

Binanın Hikayesi

Dali, 19. yy’dan kalma, iç savaş yüzünden yıkıntı halinde olan Belediye Tiyatro Binasını satın alır. Ve bu kalıntılar üzerinde, kendi eserlerinden oluşan müzesini yaratmaya karar verir. Harabe olan tiyatro kendisi tarafından neredeyse sıfırdan tasarlanır, inşa edilir.

Müzede seksen beş yıllık hayatının; ilk dönemlerinden son dönemlerine kadar ortaya koymuş olduğu eserlerinden, büyük bir koleksiyon sergilenmektedir. Yirmiden fazla odası olan bu gerçeküstü müze, dâhinin zihni ve sıra dışı iç dünyasının bir karması şeklinde ziyaretçilerini kerelerce heyecanlandırır.

Tüm eserlerini sergileyeceği muhteşem tiyatro binası 1974 yılında resmi olarak açılır. Ölümüne kadar, ancak on beş yıl bu hayalini yaşayabilmiş olur Dali.

“Devasa koleksiyonunu bir bütün olarak göstermeye çalışmak”

Müzedeki her şey Dali tarafından tasarlanıp hayata geçirilir. Eşsiz fantezi dünyası; heykelden seramiğe, eklektik mimariye kadar hep kendi bakış açısı ile harmanlanır.

Sözün Sonu

Hazır mısınız?

Katalonya, İspanya’ya çeviriyoruz ruhumuzu…

Bir deli/dâhinin tüm eserlerine bir2yorum dediği, dünyanın en büyük gerçeküstü nesnesi, Dali Tiyatro Müzesi’ne gidiyoruz.

İyi seyirler

.


Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi... Aslında müze sadece bir tane değil. Dijital gezi keyfi aracılığıyla, iş insanının kültürümüze bıraktığı değerleri GeziYorum

Ahlat Selçuklu Mezarlığı

Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olarak geçiyor. Üstelik Unesco Dünya Mirası Geçici Listesinde. Şimdi dijital ziyaret ile Bitlis'te GeziYorum Zamanı.

İstanbul’u Seyret

İstanbul'u seyret... İster canlı kameralarla, ister 360º panoramik görüntüler ya da geçmişten günümüze fotoğraflarla, şimdi İstanbul'u gezmek zamanı...

TBMM İlk Meclisler

TBMM, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılış yıldönümü 23 Nisan. O günün tarihin değiştiği meclis binaları şimdinin tarihi anlatan müzeleri. Çevrimiçi ziyaret zamanı...