Cumartesi, Şubat 4, 2023
Ana SayfaGündem ÖzelDerin Dondurucu Hazırlıkları

Derin Dondurucu Hazırlıkları

Derin Dondurucu Hazırlıkları

Derin dondurucu kullanımı ve kış hazırlıkları ile ilgili bir çok püf noktası, yeni fikirler ve dondurucuların olmazsa olmazı tarifler


4 dakika


Hayatımızı Kolaylaştıran Derin Dondurucu Hazırlıkları

Derin dondurucu hazırlıkları ile ilgili bir çok püf noktası, yeni fikirler ve dondurucuların olmazsa olmazı tarifler hakkında ilham veren bir yazı hazırladım sizlere. Derin dondurucu hakkında bilgi sahibi olmayanların temelini oluşturacak, “ben bu konuda uzmanım ” diyenlere de fikir verecek türden kapsamlı bir araştırma yazısı bu hafta sizlerle.

Eylül ayının gelmesiyle birlikte artık son sürat derin dondurucu hazırlıkları bir çoğumuzun evinde start vermiş durumda. Bazı sebze ve meyvelere artık 12 ay boyunca ulaşabiliyor olsak da, mevsiminde olan her şeyin tadı çok başka oluyor gerçekten.

Biz damak tadımıza çok düşkün bir toplumuz, bu sebeple genç, yaşlı fark etmeden bir çok evde kış hazırlıkları olur bu topraklarda. Ne kadar güzel bir memleketiz, hayran kalmamak elde değil gerçekten. Konu tam da buraya gelmişken Figen’in Kış geliyor mutfaklara yazısına da bir göz atın derim. Hem bu alanda değişik bilgiler hem de fikir olması açısından bir kaç tane alternatif bulabileceğiniz güzel bir yazı olmuş.

Elimden geldiğince sınıflandırmaya çalışarak yazmaya başlıyorum. Ben mümkün mertebe başlıca sebze, meyve ve tarifler üzerinden örnekler veriyorum, siz bu fikirlerle dilediğimiz ürünle şekillendirebilirsiniz.

Derin Dondurucu Hazırlığında Yeşillikler

Derin Dondurucu da Yeşillikler
Derin Dondurucu da Yeşillikler

Maydanoz, dereotu, reyhan, taze nane vs. gibi bir çok yeşilliği yıkayıp ince ince kıyın. Buz kalıplarına eğit miktarda doldurun. Bir kalıbın üzerine su, diğer bir kalıbın üzerine zeytinyağı koyarak dondurun. Dilerseniz hepsini su veya zeytinyağı ile de yapabilirsiniz, tercih size kalmış. Donan yeşilliklerinizi, kilitli kalın buzdolabı poşetlerine alın ve buzluğunuza yerleştirin.

Bu yeşillikleri dilerseniz salatalarınızda, makarnalarınızda, çorbalarınızda ve köftelerinizde kullanabilirsiniz.

Qchef’in önerisi:

Yeşillikli donmuş parçalarınızı buz kabında saklamayın. Dondurucunuzun kapağını açıp kapattıkça, zamanla kalıpta ki su bir nebze buharlaşacak ve yeşillikleriniz gözükmeye başlayacaktır. Dondurucunun yaktığı yeşilliklerin olduğu ürünler, kesinlikle bizim istediğimiz bir şey değil. Lezzetlerini maalesef ki çok etkiliyor. Emek verdiğimiz her şey bizim için çok kıymetli.


Domates

Derin Dondurucu da Domates
Derin Dondurucu da Domates

Domatesleri buzluğa hangi yöntemle koyarsak koyalım, mutlaka kabuklarını soymamız gerekir.  “Kabuk soymayı kolaylaştıran bir yöntem yok mu? ” derseniz, tabi ki var. Domateslerimizin alt kısmına, yani popo kısımlarına bir bıçak yardımı ile çok da derin olmayan artılar (+) yapıyoruz ve kaynar suyun içine atıp 30 saniye kadar bekletip çıkartıyoruz. Kabuklar bu yöntemle daha kolay soyulacak, sizi uğraştırmayacak.

Domateslerinizi blender dan geçirip, püre haline getirip dondurabilirsiniz. Yine kabuğu çıkarılmış domateslerinizi küp küp doğrayıp dondurabilirsiniz. Bunlar hepimizin mutfağında çokça kullandığı domates çeşitleri. Burada asıl önemli olan, domateslerimizi nasıl donduracağımız.

Önemli Not:

Özellikle domates gibi sulu besinleri dondurucuya koyarken, ince buzdolabı poşetlerini tercih etmeyin. Domatesleriniz donduğunda aralarında hep poşet kalır ve bu yemeğinize bile karışabilir. Yine ince poşetle dondurduğunuz ürün dolabınız içerisinde sürtünmeye bağlı yırtılabilir ve ürünün hava ile teması sonucunda buz yanığı oluşabilir. Ne demiştik, bu kesinlikle istenilen bir şey değil.

Domatesleri ister püre halinde, ister küp küp yapın. Artık hemen hemen hepimizin evinde cupcake kalıpları var, yoksa bence hemen temin edilmeli. Pastacı bir Chef’iniz var nihayetinde ama değil mi. 🙂 Şaka bir yana eğer kalıbınız yoksa kalınca cupcake kağıtları da işinizi görecektir. Cupcake kalıplarını domateslerle doldurun ve derin dondurucunuzda o şekilde dondurun. Tamamen donduktan sonra domatesleri kalıplardan çıkartın ve kilitli kalın buzdolabı poşetlerine alın. Bu yöntem ile ihtiyacınız kadar domatesinizi dilediğiniz zaman alabileceksiniz, geri kalan kısmı da hemen dondurucunuza kaldırabileceksiniz. Bu şekilde porsiyonlu çalışmalarda ürün israfının da ciddi anlamda önüne geçmiş oluyoruz.

Dondurduğunuz domatesleri dilediğiniz yemeği ve sosları yaparken kullanabilirsiniz. Hem de domatesin mevsiminde ki o mükemmel lezzeti kaybetmeden.


Soğan

Derin Dondurucu da Soğan
Derin Dondurucu da Soğan

Domateste kullandığımız yöntem aslında soğanda ki de. Soğanlarınızı isterseniz küp küp doğrayın ve cupcake kalıplarında dondurduktan sonra kilitli poşetlere alıp dondurucunuza kaldırın, ihtiyaç durumunda parça parça çıkartın ve geri kalanını hemen dondurucunuza kaldırın.

İsterseniz blender yapın, ama burada blender kesik kesik çalıştırılmalı ki soğanlarınızın suyu çıkmasın. Aynı işlemi ipli el doğrayıcıları ile de yapabilirsiniz. Soğanlarınız suyunu salmamışsa yine cupcake kalıplarında dondurabilirsiniz. Suyunu salmışsa kalın kilitli bir buzdolabı poşetine koyun ve tezgahınızın üzerine geniş yüzeyini yatırın. Burada mümkün olduğunca ince ve düz bir görüntü elde etmek istiyoruz. Poşetinizi düzelttikten sonra bir bıçağın sırt tarafıyla veya uzun bir cetvel ile poşetin üzerinden delik açmadan içeride ki soğanı ayırmak istiyoruz. Cetvelle önce dik olacak şekilde bastırın poşetin tam ortasından, sonra da enlemesine bastırın. Burada bir artı (+) şekli elde etmek istiyoruz. Soğanlarınızı bu şekilde dondurucunuza düzgünce koyun.

Bu yöntemle bir poşetteki soğanları parça parça rahatça kırabilir ve ihtiyacınız kadarını kullanıp, gerisini dondurucuya rahatça kaldırabilirsiniz. Amaç her zaman israfın önüne geçmek.


Derin Dondurucu Hazırlığında Sebzeler

Barbunya

Derin Dondurucu da Barbunya
Derin Dondurucu da Barbunya
  1. yöntem: Barbunyalarınızı ayıklayıp, kilitli kalın poşetlere koyup tezgah üzerinde şeklini düzenleyin. (soğan da anlattığım gibi. Sadece bölme işlemini yapmıyoruz) Dondurucuya girmeye hazır.
  2. yöntem: Barbunyalarınızı ayıklayın ve haşlayın. Haşlandıktan sonra buzlu suda soğutun ve kalın kilitli poşetlere alın. Tezgah üzerinde düzenleyip, dondurucuya kaldırın.

Ben genelde ilk yöntemi tercih ediyorum. Kış hazırlıkları yaparken zaten işimiz hep çok fazla, hatta bir çoğumuz çalışıyor, evde ki zamanımızdan kısarak bu hazırlıkları yapıyoruz, bu sebeple ben her zaman pratik olandan yanayım. Haşlama yöntemi tazeliğine ve kolay pişmesine olanak sağlasa da inanın lezzette her iki yöntem de aynı sonucu veriyor. O zaman; az efor, çok tat 🙂

Taze Fasulye

Derin Dondurucu da Fasulye
Derin Dondurucu da Fasulye
  1. Taze fasulye hazırlığında Gastronomi dünyasının bildiği ve sıkça kullandığı bir yöntemden bahsetmek istiyorum sizlere. Blanching (Blanch) etmek. Bu yönteme aslında şoklama olarak da düşünebilirsiniz. Beyazlatma anlamında da kullanılır. Gelin bu yöntemi taze fasulye hazırlığında örneklendirmiş olayım sizlere. Taze fasulyelerinizi ayıklayın ve güzelce yıkayıp kesin. Kaynar bir suyun içerisine parça parça atın ve 30 saniye kadar bekletip bir kevgir yardımı ile buzlu soğuk su dolu bir kasenin içine alın. Bu işlemi tüm fasulyeleriniz bitene kadar tekrar edin. Bu işlem sonucunda parlak ve canlı renklere sahip olan  fasulyeleriniz olacak. Fasulyelerinizi yine kilitli kalın buzdolabı poşetlerine alın ve tezgah üzerinde şekillendirdikten sonra buzluğunuza kaldırın. Bir diğer yöntem ise yine yıkayıp ayıkladığınız taze fasulyelerinizi bir tencerede domates ve soğan ile iyice kavurun ve tencerede soğumasına izin verin. Daha sonra kilitli kalın poşetlere alın ve tezgah üzerinde düzenleyin. Dondurucunuza gitmeye hazır, yarı pişmiş yemeğiniz hazır.

Patlıcan

Derin Dondurucu da Patlıcan
Derin Dondurucu da Patlıcan

Günümüz koşullarında artık 12 ay boyunca rahatça ulaşabildiğimiz sebzeler arasında olsa da, her şey mevsiminde güzel diyerek patlıcanla ilgili de yazmak istedim. Anlatacağım şekilde sakladığınız patlıcanlarınız aslında Karnıyarık ve İmam bayıldı yemeklerinin de ön hazırlığını barındıracak. İstediğiniz yemeğe çevirip kısa sürede lezzetli yemekler elde etmiş olacaksınız.

Patlıcanları pijamalı şekilde kesin ve bir saat kadar tuzlu suda bekletin. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine patlıcanları alın ve üzerlerine yağ serpiştirip yumuşayana kadar pişirin. Ortasını bir kasık veya bıçak yardımıyla sandal gibi açın ve bir tepsiye alın. Orta kısımlarına kesilmiş biber ve domateslerini koyup tepsiyle birlikte buzlukta dondurun. Ertesi gün donmuş patlıcanlarınızı istediğiniz sayılarda kilitli poşetlere alın ve dondurucuya kaldırın.

Patlıcanlarınızı kullanacağınız zaman oda sıcaklığına getirin ve iç harcını doldurup tekrar fırında kızartın. Yemeğiniz hazır. Patlıcanların bu şekilde dondurulup poşetlenmesini internette rast gele gezinirken rastladığım sevgili Nagehan hanımın sitesinde gördüm. Yaratıcı insanlara hayranım gerçekten. Herkesin eline emeğine sağlık.

Bamya

Derin Dondurucu da Bamya
Derin Dondurucu da Bamya

Kimilerinin bayılarak yediği, kimilerinin de nefret ettiği yemek. Açıkça söylemek gerekirse, ben nefret edenlerdenim. Yıldızım bir türlü barışmadı kendileriyle 🙂 belki de hatırlayamadığım bir travmam olabilir kim bilir… Hoşlanmasam da size bu tarifi vermek boynumun borcu diyorum ve devam ediyorum.

  1. Yöntem: Bamyanın tepesini kalem açar gibi güzelce tıraşlıyoruz. Hiç suya sokmadan kuru kuru kilitli poşetlere alıp, tezgahta şekillendiriyoruz ve dondurucuya kaldırıyoruz. Kullanacağımız zaman, ılık suyun altında buzunu çözdürüp kullanıma hazır hale getiriyoruz.
  2. Yöntem: Önce bamyaları güzelce yıkıyoruz, sonra yukarıda anlattığım şekilde blanch ediyoruz. Kilitli poşetlere alıp, tezgah üzerinde düzeltip dondurucuya kaldırmaya hazır hale getiriyoruz. Söylemem gerekir ki bu yöntemle sümüklenme olasılığı daha yüksek.

Derin Dondurucu Hazırlığında Meyveler

Derin Dondurucu da Meyveler
Derin Dondurucu da Meyveler

Büyük ve yuvarlak meyveleri dilimleyerek ve hava ile temasını keserek dondurmak gerekiyor. Şeftali, kayısı gibi meyveleri eşit boylarda dilimleyerek, kabuklarıyla beraber kilitli poşetlerin içlerini düzgünce doldurun ve kenar kısmından bir pipet sokarak kilitli poşeti kapatın. Pipet yardımı ile poşetin içinde ki havayı çekin ve pipeti çıkartıp tamamen kilidi kapatın.

Çilek, vişne, kiraz gibi meyveleri  ayıklayın ve mümkün mertebe aynı boyda poşetleyip, yine pipetle içinde ki havayı alarak poşetleyin. Bu işleme vakumlama diyoruz. Bu yöntem ile meyvelerimizi buzlukta ezilmeden ve formlarını kaybetmeden daha uzun süre muhafaza edebiliriz.

Çileklerde bir diğer saklama şekli ise, yine aynı boyda olmasına dikkat ettiğimiz çilekleri tepsi üzerine  yağlı kağıt serip aralıklarla dizin ve bir gün boyunca dondurun. Donmuş çileklerinizi kilitli poşetlere alıp dondurucuya kaldırabilir ve öylece ihtiyacınız kadarını rahatlıkla alabilirsiniz.

Qchef’in önerisi:

Çileklerin aynı boyda olmasını istememin nedeni, aynı boyda olan meyveler aşağı yukarı aynı formda buzlanır ve erirler. Yarısı büyük yarısı küçük olan çileklerde bir kısmı açıldığında, bir kısmı hala buzlu kalacağından bu çilek gibi narin meyveler de yapısını bozar. İstediğimiz bir durum değil açıkçası.

Meyve Suyu!

Erik, üzüm gibi meyvelerin ağaçları bir anda hasat verir ve elinizde tüketebileceğinizden fazla meyve olur. Bu meyvelerin suyunu çıkararak saklamak en güzel yöntemlerden biri. İster 1’e 1 ölçülerde su ve şeker ekleyerek meyvelerinizden bir şerbet elde edin ve bu şerbeti dondurucunuzda saklayıp, dilediğinizde tüketin.  “Ben bu kadar çok şeker tüketmek istemiyorum ” derseniz de direk meyvelerinizin suyunu sıkıp şişeleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. dondurucunun içine sıvı gıdalar girdiğinde genleşir, yani genişler. Bu sebeple pet şişeleri kullanmanızı tavsiye ederim. Baş kısımlarından dört parmak boşluk bırakıp, dondurucuya koyduğunuzda da sıkıştırmamanız yine önemli bir püf noktası. Tüketmek istediğiniz zaman dondurucudan çıkartıp, dolabınızın +4 kısmına alabilir, tamamen açıldığında şeker takviyesi ile tüketebilirsiniz.

Pet şişe kullanımı hakkında aklınızda soru işaretleri olabilir, çok da haklısınız. Zararları ile ilgili bambaşka bir yazı dizisi yazsak ancak yeterli olur sanırım. Kısaca size şu bilgiyi verebilirim, Pet şişelerin içinde ki kimyasallar özellikle ısı ve ışın teması ile daha zararlı hale gelebiliyor. Kullanım durumunda buna daha dikkat edebilirsiniz.

Tarhana

Tarhana
Tarhana

Geleneksel tarhana tarifleri bildiğiniz gibi kurutularak oluyor. Yaşam şartlarımız gereği artık bir çok insanın evinde veya çevresinde kurutabilecek bir alanı yok maalesef. Peki bu bizi tarhana sevdamızdan vaz mı geçirecek? Tabii ki hayır. Tarhananızı yapıp, yaş şekilde kilitli poşetlere pay edin ve tezgah üzerinde düzeltin, doğru dondurucuya… Bu yöntem ile 3 yıla yakın tarhananızı muhafaza edebilirsiniz, tabii o kadar kalırsa 🙂


Evet şimdi sizlere bence dondurucularımızda olmazsa olmaz bir kaç tane fikir vermek istiyorum. İnanın hayat kalitesini çok arttırıyor.

Derin Dondurucu Hazırlığında Börek Kurabiye Kek ve Poğaçalar

Kalem Böreği (Sigara Böreği)

Yufkalarınızı üst üste koyun, dört eşit parçaya ayırın. Sonra her parçayı kendi içinde üç eşit parçaya daha bölün ve üçgen şeklinde yufka parçaları elde etmiş olacaksınız. yufkanızın geniş tarafına tercih ettiğiniz bir peynirli veya kıymalı harç koyun. Kenar kısımlarını içe doğru katlayarak sarmaya başlayın ve uç kısmını hafif suya batırarak yapıştırın. Yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye böreklerinizi aralıklı şekilde dizin, üzerine bir yağlı kağıt daha serip diğer börekleri de aynı şekilde dizin ve dondurucunuza atın. Ertesi gün sigara böreklerinizi kilitli bir poşete alın ve dondurucunuza kaldırın. İhtiyacınız durumunda istediğiniz kadar çıkarıp geri kalanını dondurucunuza geri koyabilirsiniz.

KURABİYELER

Kurabiyelerinizi istediğiniz şekilde hazırlayın. Eğer şekil verilebilecek bir hamura sahipse şekillendirip tepside dondurup, daha sonra kilitli poşetlere alıp dondurucunuza kaldırabilirsiniz. Kurabiye hamurunuz şekillendirmeye uygun değilse, hamuru bir yağlı kağıt üzerinde rulo şekline getirin ve yağlı kağıt ile kenarlarını da kapatarak güzelce sarın. Kurabiye hamurunuz yarı yarıya donduğu zaman çıkartıp dilimlere ayırın. Her bir dilimin arasına yağlı kağıt koyarak tekrar rulo şekline getirin ve dondurucuya kalkmaya hazır. Kurabiyelerinizi pişirmek istediğiniz zaman, dilediğiniz dilimde çıkartıp ister tava da, ister fırında pişirebilirsiniz.

KEK

 Kekinizi dilediğiniz şekilde pişirin ve oda ısısına gelmesini bekleyin. üzerini streç ile kapatın ve dondurucuya kaldırın. Kullanmak istediğiniz zaman kekinizi çıkartın ve tekrar oda ısısına gelmesini bekleyin. Kekinizi dilerseniz bu şekilde de tüketebilirsiniz ama dondurucudan çıkan kekin içi bir tık nemli olacaktır. Bu durumu güzel bir avantaja çevirmek isterseniz, kekinizin üzerinde delikler açın ve üzerine dilerseniz puding, çikolata sos, çikolatalı süt gibi lezzet takviyeleri ekleyebilirsiniz. Böylece çok lezzetli bir ıslak kekiniz olacak. Dondurucuya koymadığınız kekiniz bayatlamış olabilir. Hemen dondurucuya koyun ve dondurun. Kullanmak istediğiniz zaman bir blander da çekin ve toz haline getirin. içine çikolata sosu döküp bir hamur elde edin ve avuç içlerinizle yuvarlayarak şekil verin. En üstünü de çikolata ile kaplayın. Dilerseniz bir cakepop çubuğu da batırabilirsiniz. Böylece muhteşem cakepopslarınız hazır.


MANTI

 Mantılar uzunca zaman el oyaladığından başına çokça oturamıyoruz. Oturduğumuz zamanlarda bolca yapıp stoklamakta fayda var. Mantılarınızı şekillendirip tepsilere aralıklı dizip, dondurun ve sonra kilitli poşetlerinize alın. Bir diğer yöntem ise mantılarınızı şekillendirdikten sonra fırınlayın. Kıtır kıtır mantılarınız olacak bu şekilde üzerine yoğurt döküp tüketebilirsiniz. Benim favori mantım. Kalan kısmını ise direk kilitli poşetlere koyup dondurucuya koyabilirsiniz.

GÜL BÖREĞİ

Patateslerinizi haşlayın, Üzerine salça, kırmızı toz biber, tereyağı ve dilediğiniz baharatları katıp karıştırın. Yufkalarınızı ortadan ikiye bölün ve patatesli harcınızı her yerine eşit olacak şekilde yayın. Yufkanızın geniş kısmından sarmaya başlayarak rulo haline getirin. Rulo yaptığınız yufkanın uç kısmından içe doğru sararak gül şeklini verin. Yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklarla dizin ve dondurun, daha sonra kilitli poşetlere alıp dondurucunuza geri koyun.

POĞAÇA

Kabartma tozu kullanarak hazırladığınız poğaçalarınızın performansı, mayalılara oranla bir tık daha düşük olacaktır. Mayalı poğaçalarınız donma işleminden sonra da performansını arttırmaya devam edecek ve olağan yapısına kavuşacak. Poğaçalarınızı dilediğiniz şekilde yoğurun ve şekillendirin. yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine alın ve tepsi mayalanması için normalden bir tık daha fazla mayalanmasına izin verin. Mayalanan poğaçalarınızı tepsi ile birlikte dondurucuya koyun. Ertesi gün poğaçalarınızı kilitli poşetlere alabilirsiniz. kullanmak istediğiniz zaman, dilediğiniz kadar adeti çıkartıp yine yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine alın ve üzerine yumurta, susam ve çörek otu serpiştirin ve fırına pişmeye yollayın. Mis gibi poğaçalarınız hazır. Misafirleriniz geldiğinde hayat kurtaracak bir yatırım.

EKMEK VE MAYALILAR

Dilediğiniz çeşit ekmeği derin dondurucunuz da saklayabilirsiniz. Ekşi mayalı ekmekler benim gözümde o kadar kıymetli ki, yapmışken birden hepsinin bitmesini istemiyorum. Sizin de böyle sevdiğiniz ekmekleriniz varsa ince ince dilimleyin ve tamamen üst üste gelmeyecek şekilde hafif yatay olarak kilitli poşetlerde dondurucuya atın. Çıkarmak istediğinizde ihtiyacınız kadar dilim alıp, gerisini yine dondurucunuza kaldırabilirsiniz. Çıkardığınız ekmekleri tost makinesinde veya fırınınızın ızgara telinde kenarları hafif kızarana kadar ısıtın ve kendinizi lezzetin akışına bırakın. İnanın ağzım sulandı şu anda ? Ekmekleriniz dondurucuya koymadan önce biraz bayatlamışsa, çıkardıktan sonra üzerlerine bir kaç damla su damlatın ve o şekilde ısıtın.

YAPRAK SARMA VE BİBER DOLMA

Yaprak sarması da mantı gibi el oyalayıcı olduğundan, bir oturuşta bir kaç sefere yetecek kadar sarmakta fayda var. Sardığınız sarmalarınızı yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklı şekilde dizin ve derin dondurucunuzda dondurun. Bir gün sonra kilitli poşetlerinize alın ve dondurucunuza kaldırın. Biber dolmasını da yine aynı şekilde doldurup, aralıklı tepsiye şekilde tepside ön dondurma işlemini yapın ve daha sonrasında pişirme sayınıza göre kilitli poşetlere doldurun ve dondurucunuza kaldırın. Pişirmek istediğiniz zaman buzlanmasının açılmasını beklemeden direk tencereye alın ve pişirmeye başlayın.

BAKLAGİLLER

Hangi baklagilleri isterseniz tercih edebilirsiniz. Örneğin nohut kullanacaksınız. Nohutlarınızı hafif tuzlu suda haşlayın. Tuzu fazla koyarsanız nohutlarınız patlayabilir. Haşlanan nohutlarınızı yıkayın ve iyice süzdürün. Soğuyana kadar karıştırabilir veya üzerini hafif açıkta kalacak şekilde kapatabilirsiniz. Bu işlemleri yapmazsanız nohudunuzun rengi değişecektir. Bu istediğimiz bir durum değil.


Derin Dondurucu Kullanımında Etler ve Marinasyonları

Derin Dondurucu da Et
Derin Dondurucu da Et

Köfte:

Sizde benim gibi köfte aşığı biriyseniz, dondurucunuzda mutlaka köftenizin olması gerekir. Kıymanızın tüm iç harcını koyun ve iyice yoğurun. Şekillendirin ve yağlı kağıt serilmiş tepsiye aralıklı şekilde köftelerinizi dizin. Bir gün sonra donan köfteleri Kilitli poşetlere alabilirsiniz.

Kavrulmuş kıyma veya et:

Her türlü yemeği tamamlayan kıyma veya et için, soğanları ince ince kesip kıyma veya et ile birlikte tavada kavurun. Kavrulmuş kıymanın içine maydanoz kesinlikle koymuyoruz. Kıymanız dondurucudan çıktığında yeşillikler içinde erimiş olabilir, bu istediğimiz bir durum değil. Kavrulmuş kıyma veya etimizi tavada soğumaya bırakıyoruz ve daha sonrasında kilitli poşetlerimize alıyoruz. Burada yukarıda domates sosunda ve soğanda anlattığım cetvel ile bölme işlemini yapıyoruz. Bu şekilde bir poşetten parça halinde kıyma veya et çıkarmamız çok daha kolay oluyor. İhtiyacımız kadarını kolaylıkla alıp, gerisini dondurucuya kaldırıyoruz.

Et marinasyonu:

Marine etmek istediğimiz eti (tavuk veya kırmızı et) kilitli poşetlere alıyoruz. Üzerine kimyon, domates salçası, biber salçası, tuz, karabiber, sarımsak, zeytinyağı, kefir veya yoğurt ekleyip poşetin ağzını iyice kapatıyoruz ve poşetin içerisinde homojen olana kadar karıştırıyoruz. Poşetimizi 3- 4 saat kadar buzdolabında yani +4 de bırakıyoruz. Tüm lezzetler birbirine geçiyor ve marinasyon başlamış oluyor. Buzluğa koyduğumuz ürünlerin sonsuz bir ömrü olmuyor, sadece bu süreyi yavaşlatarak uzatmış oluyoruz. Dolayısı ile marine etmek istediğimiz eti dondurucuya aldığımızda da az da olsa marinasyon süreci devam ediyor. Kullanmak istediğiniz zaman çıkarıp pişirdiğinizde muhteşem yumuşaklıkta etleriniz olmuş olacak.


Derin Dondurucu Hazırlıkları için QChef’in Notları:

  • Derin dondurucu hazırlıkları sırasında, dondurucuya ne koyarsak koyalım çürüğünü, eziğini ayırmamız gerekir. Güzelce yıkayıp temizledikten sonra yukarıda ki şekillerde dondurma işlemi yapmak size daha güzel sonuçlar verecektir.
  • Derin dondurucudan çıkardığımız bazı ürünleri yukarıda nasıl kullanabileceğimizi belirttim. Diğer çözdürme yöntemleri ise suda veya yüzeyi geniş iletkenliği yüksek tepsiler içerisinde çözdürmek. Ürünün ne kadar geniş kısmı temas halinde olursa ısınma işlemi de o kadar çabuk gerçekleşir.
  • Dondurucuya koyduğumuz ürünlerin düzeni ve inceliği dondurucudan çıkardığımız ürünlerin açılmasında önemli rol oynuyor. Dondurucuya koyduğunuz her ürünü mutlaka kilitli poşetlerde ve tezgah üzerinde düzenlemeniz çok önemli.

Hayatımızı kolaylaştıran derin dondurucu hazırlıkları hakkında bir çok pratik bilgiye değinmeye çalıştığım bu yazımda. Aklınıza takılan bir soru veya “aaa benim de bu şekilde bir yöntemim var ” deyip paylaşmak istediğiniz, bize mutlaka yazın.

Her şeyin gönlünüzce olacağı, Eylül ayının huzurunu içimizde hissedeceğimiz bir hafta geçirmeniz dileği ile…

Kendinize iyi bakın güzel insanlar

Q Chef

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Kübra Sarı Demirtaş
Kübra Sarı Demirtaş
Bir Mete'or Annesi. Sağlıktan lezzete uzanan yolda bir Chef. Yemeyi, yedirmeyi, gezmeyi keşfetmeyi çok seven bir hayvansever. Vazgeçilmezi Kedi Mabel.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Vefat
- 2021 Hüner Coşkuner (2)
Şubat 2023
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Çatlak Testi

Çatlak Testi siz misiniz? Yoksa omuzunuzdaki mi? Eski bir masaldan kendi özümüze güzel ve mutlu bir yolculuk var bugün çocukluğumuzdaki gibi.

Yalnızlığın Bereketini Keşfedebilme

Yalnızlığın bereketini keşfedebilme üzerine yazıyor Gözde Ağseren Bayır. Gerçeklerin bazen çok farklı olduğunu, o güzel anlatımıyla yorumluyor...

Kokina ile Yılbaşı Ruhu

Kokina kırmızı çiçekleri, yeşil yaprakları ile yılbaşına yaklaşırken evleri süsler. Anlamına ve bakımıyla konuk ediyoruz sayfalarımıza
Kübra Sarı Demirtaş
Kübra Sarı Demirtaş
Bir Mete'or Annesi. Sağlıktan lezzete uzanan yolda bir Chef. Yemeyi, yedirmeyi, gezmeyi keşfetmeyi çok seven bir hayvansever. Vazgeçilmezi Kedi Mabel.

İlgili Yazılar

Malatya Kayısı Festivali

Dünya kayısı başkenti Malatya; Anadolu'yu Anayurt yapan destan şehri... Malatya Kayısı Festivali ise uluslararası ve geleneksel bir organizasyon.

Aytekin Erdoğan Bir İmza Şefi

Aytekin Erdoğan bir lezzet ustası. Avrupa'da restoranları olan Türk şef. Kitabı, ödülleri ve gündemi üzerine "SöyleşiYorum" konuğumuz.

Kefir

Kefir, sırrı hala tam olarak çözülemeyen mucize içecek. Türk içeceklerinin en eskilerinden olan bu mayalı kaynak hakkında Nalan Ağdaş yazdı.

Akıtma Yediniz mi?

Akıtma bilir misiniz? Şimdilerde krep diyorlar. Yazımıza konu olma sebebiyse göçmen mutfağında sık yer bulması. Anılarla tarif de geliyor.