Salı, Ekim 4, 2022

Diş Hekimliği Günü

Diş Hekimliği Günü kutlu olsun. 

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası  yazımızda da değindiğimiz gibi; .. “Dişçi Mekteb-i Aliyesi” Tıp Fakültesi bünyesinde 22 Kasım 1908 tarihinde açılmasına atfen 1996 yılından bu yana her yıl 22 Kasım günü “Diş Hekimliği Günü”… olarak kutlanmaktadır. 

Yakından görüp tanık olduğum için gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki; işleri gerçekten çok zor. 

Diş ağrısı çeken insanlarla karşılaştınız mı bilmiyorum. Ama o deli sancı tuttuysa; civanmert iki metrelik insan olsanız, iki büklüm gözyaşları ile kıvranarak geliyorsunuz derman aramaya.. 

Bir yandan acı, bir yandan öfke, bir yandan korku.. Gözünüz ne hekim görüyor ne çalışan.. İşte bu şartlarda hekim ve ekip size derman olmaya çalışıyor. Çoğu zaman ağrıdan; yaptıklarının ölçüsünü tartamayan, ZOR hastaların şifası olmaya çalışıyorlar.. 

Dt ne demek? Dr mi Dt mi?

Dr; doktor ünvanının kısaltması. Diş Hekimliğinde ise Dt ünvanı var. 

Öncelikle beş yıllık diş hekimliği fakültesinden mezun olan kişi; Diş Hekimi unvanı alıp kamuda ya da özel sektörde “DT” ünvanı ile hizmet verebiliyor. Dt (Diş Tabibi, Dentist) 

Sonrasında bir uzmanlık programını bitiren Diş Hekimleri; Dr (doktor) ünvanını alıyor. 

Diş Hekimliğinde Uzmanlıklar

Mesela Çene Cerrahları; adından anlaşılacağı üzere uzmanlığını cerrahi üzerine yapmış hekimler, çene kırıkları ya da problemleri ile de ilgileniyorlar..

Ortodontisler; Diş teli yada plak gibi materyaller ile dişlerin çapraşıklıklarını düzelten, hizalama ile ilgili uzmanlık yapmış kişiler,

Pedodontisler çocuk ve bebeklerle ilgililenen uzmanlar.

Diş eti hastalıkları ve tedavisi uzmanı Periodontolog, Diş Özündeki hastalıkların uzmanı Endodonti (kanal tedavisi gibi), gibi alanların dışında restoratif, protetik, protez gibi farklı alanlar da mevcut..

Diş Hekimliği Günü ve Korkular

Yapılan bir araştırmada insanların korkularının ilk sırasında yüksekten düşmek; ikinci sırasında ise; diş hekimleri geliyormuş.

Benim hastalarla yaptığım sohbetlerde; kimi “dişçi koltuğundan” (diş üniti), kimi aletlerin sesinden (aeratör ve frezleri) ve görüntüsünden, kimi ise hekimin yakın temas ağız içinde çalışırken; canının çok acıyacağından korktuğunu ifade ediyordu.

Diş Hekimliği Günü ve Korkular
Diş Hekimliği Günü ve Korkular

Evet, ürkütücü gelebilir. Sonuçta hekim elinde iğne, kesici, delici aletlerle; görebileceğiniz çok yakın bir mesafede çalışıyor, siz konuşamıyorsunuz ve ağız içi sıkıntılarınız var.

— 

Ama bir de Onların tarafından düşünelim. Koltukta yatan ağrılı ve sıkıntısı olan bir hasta. Kıpırdamaması lazım ama çok zorlanıyor. Çalıştığınız dar bir alan; kan, tükürük, diş taşı, iltihap.. Her şey üstünüze, başınıza, yüzünüze gelebilir.

Üstüne “çok pahalı”.. Özel sektördeki tüm hekimler;  hastaların “pahalı” yargısına mesai harcayarak, konuya açıklık getirmeye çalışıyor. Belki kamuda hastalar pahalılıktan şikayet etmiyor ancak orada da sıra beklemek ve laboratuvar çalışmalarını beğenmeme sıkıntıları var.

Bir de üstüne randevu saatine riayet etmeyen hastaların, diğer hastaların haklarını göz ardı etmeye çalışması konusu da var tabi..

Sözün Sonu

Masanın iki tarafında da olan biri olarak Onlar adına ben ricacı olayım.

  • Diş Sağlığı malzemeleri dövizle satılıyor ve gerçekten pahalı, “Çok pahalı” derken lütfen bir kere daha düşünün.
  • Korumak, tedavi etmekten her zaman daha ucuzdur. Kurtarılabilme ihtimali kaybolmadan, düzenli kontrole gittiğinizden emin olun
  • Gerçekten ağız içi bakımınıza özen gösterirseniz şikayetleriniz de ona göre azalacaktır.
  • Sizden önce randevusuna saygı duymamış bir hastaya sinirleniyorsanız siz de randevunuza özen göstermelisiniz.
  • O koltuğa oturmadan önce; canınızı yakmaya değil, şifanız olmaya çalıştıklarını bir kere daha hatırlayın..

Diş Hekimliği Günü kutlu olsun.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Etkinlik Bulunamadı

Ekim 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle