Pazar, Ekim 2, 2022
Ana SayfaOkuYorumAltını ÇizdiklerimDört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı. Okuyorum köşesinin bu yazıda ki konuğu bir anlaşma kitabı. Temel Toltek Bilgeliği ve Dingin Savaşçılık üzerine..


5 dakika


Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı. Okuyorum köşesinin bu yazıda ki konuğu bir anlaşma kitabı. Temel Toltek Bilgeliği ve Dingin Savaşçılık üzerine..

Dört Anlaşma

Toltek Bilgelik Kitabı

Don Miguel Ruiz

Tanıtım Metninden


Dingin savaşçı olarak yaşamanın püf noktaları..

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı | Birikiyorum | Dört Anlaşma Bilgelik

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı ‘nı; Sinema dünyasının üstün zekalı oyuncularından Sharon Stone ve Jody Foster bu kitabı çevresindeki insanlara öneriyor. Amerikanın önde gelen Yeni Çağ yazarları bu kitabı sizlere öneriyor. Don Miguel Ruizin kitabı aydınlanmanın ve özgürlüğün bir yol haritasıdır.

Deepek Chopra Başarının Yedi Ruhsal Yasası kitabının yazarı Büyük dersler içeren ilham verici bir kitap.

Wyne Dyer Kendin Olmak kitabının yazarı Castaneda geleneğinde, Ruiz temel Toltek bilgeliğini paylaşıyor. Modern dünyada yaşayan kadınlara ve erkeklere Dingin Savaşçı olarak yaşamanın pratik uygulamalarını sunuyor.

Kitap Hakkında Detaylar

Dört Anlaşma (Toltek Bilgelik Kitabı) | The Four Agreements A Toltec Wisom Book

YazarDon Miguel Ruiz
TürKişisel Gelişim
YayıneviÖtesi Yayıncılık
ÇevirmenNil Gün

122 Sayfa

Baskı Tarihi1999
FormatKarton Kapak
ISBN9789758363049

İnceleme Notlarım

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı | Birikiyorum | Dört Anlaşma Bilgelik

Eski zaman bilgelerinin sözlerinin modern dünyada yaşayan biz kadın ve erkeklere “dingin savaşçı” olarak yaşamanın pratik yollarını gösteriyor. Çok satan kitaplar arasında, neden böyle olduğunu okuduğunuzda anlıyorsunuz aslında. Size doğal bir şekilde yaptığınız yanlışları göstererek nasıl düzelteceğinizi de anlatıyor. Tabii ki biraz zaman alacağını da belirtiyor.

– 

Akciğer kanserinden kardeşini kaybetmiş sonra da kendisi yakalanmış bir arkadaşım vermişti hastalığı sürecinde bu kitabı. O zamanlar fırsat bulupta okuyamadığım ama şimdi onun da dediği gibi başucu kitabım haline gelen bir kitap bu. Başucu kitabı çünkü aslında içimizde taşıdığımız ve gün boyu istemsiz bir biçimde yapageldiğimiz şeyleri daha anlamlı hale getiriyor. Neyi niye yapmamız ya da yapmamamız gerektiğini hatırlatıyor bize.

Okumalısınız..

Kısa Kısa

1. ANLAŞMA | SÖZÜNÜZLE KUSURSUZ OLUN

“Söz anlaşmanın temelidir” der Ruiz, bu anlaşma için en önemlisi olduğunu ancak çok zor olduğunu belirtiyor. Dil konusunda kusursuz olmak, kişinin eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmesi ve kendini ve başkalarını yargılamadan kaçınması anlamına gelir. Özünde, bu anlaşma bütünlük içinde konuşmanın ve yüksek sesle söylemeden önce kelimeleri dikkatlice seçmenin önemine odaklanıyor. 

2. ANLAŞMA | HİÇBİR ŞEYİ KİŞİSEL ALGILAMAYIN

İkinci anlaşma, bize hayatta karşılaşabileceğimiz başkalarının kırıcı davranışlarıyla baş etmenin yolunu gösterir. Güçlü bir benlik duygusuna sahip olmakla başkalarının görüşlerine güvenmeye ihtiyaç duymayız.  Ruiz, bir kişi bir şeyi kişisel olarak almayı bıraktığında öfke, kıskançlık, kıskançlık gibi duygularının ve hatta üzüntünün azalacağına veya yok olacağına inanıyor.

3. ANLAŞMA | VARSAYIMLARDA BULUNMAYIN

Üçüncü anlaşma, varsayımlarda bulunma konusunu açıklar. Varsayımların nasıl acıya yol açtığını ve neden varsayımlarda bulunmaktan vazgeçmemiz gerektiğini anlatır. Başkalarının ne düşündüğünü varsaydığımızda stres yaratır çünkü varsayımların gerçeğin bir temsili olduğuna inanırız.

4. ANLAŞMA | HER ZAMAN YAPABİLDİĞİNİZİN EN İYİSİNİ YAPIN

Bu anlaşma, ilk üç anlaşmayı günlük hayata entegre etmeyi ve aynı zamanda kişinin tüm potansiyelini açığa çıkarmasının gerekliliğini anlatır. Der ki “her ne yapıyorsan en iyisini yapmak için çalış.” Ruiz, kişi ilk üç anlaşmadaki davranır, kendini yargılamaktan vazgeçer ve her an elinden gelenin en iyisini yaparsa pişman olmadığı bir hayatı yaşar.


Kitabı incelemek ya da satın almak için –> Kitapseç / Dört Anlaşma Bilgelik Kitabı

Okuyup sevdiğimiz, bir de üstüne tavsiye ettiğimiz diğer kitaplardan örnekler için –> Altını Çizdiklerim

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1869

Mahatma Gandhi

(153)

Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ekmeğin Tanrıçası Demeter

Demeter Yunan mitolojisinde; insanlığı dünyanın zengin lütfuyla besleyen Olimpos'lu tarım, tahıl ve ekmek tanrıçasıdır.

Çocuklarda ayakkabı seçimi ve basış problemleri

Çocuklarda ayakkabı seçimi okulların açılmasıyla daha da önem kazandı. Okullar açılırken, sık görülen basış problemlerine bakıyoruz.

Ruh yaşlanmaz !

Ruh yaşlanmaz. Yaşlanmıyor. Takvim yaşı ilerlese de gönüllerimiz hep on sekiz kalamaz mı? Ruhu genç tutmanın formüllerine konuk oluyoruz...
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Bir Ömür Nasıl Yaşanır ?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? İlber Ortaylı'dan Hayatta Doğru Seçimler İçin Öneriler. Güçlü bir birikim için, ders niteliğinde okunması gereken kitap.

Leylim Leylim / Ahmed Arif ‘ten Leyla Erbil ‘e

Leylim leylim... Ahmed Arif'ten Leyla Erbil'e sürgünlere, isyana, aşka dair mektuplar var günümüzdeki dijital yazışmalarda inat gülümseyen...

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Ahmet Hamdi Tanpınar'ın en önemli romanı. Bugün kitabı iz bırakan, kulaklara küpe bölümleri ile anıyoruz.

Doğu Ekspresi ve Masumiyet İstasyonu

Doğu Ekspresi yolculuğumuz bugün Masumiyet İstasyonu ile buluşacak. En popüler turdan Deniz Zeyrek'in yeni kitabına bir yolculuk yapacağız.