1 share

Dünya Çocuk Kitapları Haftası 9-15 Kasım tarihleri arasında kutlanıyor. Çocuklara bayram hediye etmiş kitap sever önderimiz ve çocukları için bu yazı


5 dakika


Dünya Çocuk Kitapları Haftası 9-15 Kasım tarihleri arasında kutlanıyor. İlk kez UNESCO tarafından 1972 yılında kutlanmaya başlamış bir hafta bu. Geleceğin mimarları olan çocukların kitap okuma sevgisi kazanması amacıyla çıkmış.

Bir toplumun ileri gitmesini istiyorsanız eğer bireyleri henüz daha bir fidan olmadan işlemeye başlamak olmalı amaç. O halde genç fidanlarımızı geleceğe hazırlamak için onların kitap okuma alışkanlığı kazanması çok önemli. 

Atatürk ve Çocuklar

Ve bir lider düşünün, çocukları onlara bir bayram hediye edecek kadar önemsiyor ve seviyor. Mustafa Kemal Atatürk O. Çocuk sahibi olamamış fakat bütün ulusun çocuklarını kendi evladı gibi hatta belki daha da çok sevmiş O. Hediye ettiği bayram da bu toprakları bir vatan haline getiren en büyük bayram. 

Şüphesiz Atatürk geleceğin mimarları olan çocukların hiç durmadan okumalarını istiyor. UNESCO 1972 yılında kutlamaya başlamadan çok önce istiyor bunu. Kendisi de örnek oluyor kitap okuma alışkanlığı ile.


Atatürk’ün çocukları ne kadar çok sevdiğini, geleceği onlarda gördüğünü, söylediği her sözünde yeniden yeniden anlıyoruz. İşte o sözlerden bazıları:

“Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.”

“Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”

“Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

“Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

“Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”

“Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.”


Her sözünde anlıyoruz ki; Atatürk yeni gelen nesle olan güvenini vurguluyor. Çocuklara çalışmayı, hiç durmadan çalışmayı öğütlüyor. Ve ailelere çocuklarını daha iyi yetiştirebilmeleri için önce kendilerini geliştirmelerini tavsiye ediyor.

O zaman Dünya Çocuk Kitapları Haftası ‘nı Atatürk adına yazılmış iki çocuk kitabını tanıtarak kutlayalım ve önerelim siz anne babalara. Çocuklarınıza daha çok kitap okutun özellikle de Atatürk hakkında.

Atatürk Hakkında yazılan Çocuk Kitaplarından Örnekler

Arkadaşıma Veda – Zülfü Livaneli

Arkadaşıma Veda - Zülfü Livaneli
Dünya Çocuk Kitapları Haftasında, Atatürk ile ilgili çocuk kitaplarına örnekler – Arkadaşıma Veda – Zülfü Livaneli

Tanıtım Metni

Yardımcısı Salih Bozok’un dilinden dâhi lider Mustafa Kemal Atatürk’ün hayat hikâyesi. Yüreği daima vatan sevgisiyle dolu iki arkadaşın, hayallerini gerçekleştirme masalı.

“Canım yavrum, Ben hayatım boyunca Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz bir hayranlık duydum ve daima onun izinden yürüdüm. Ne mutlu bana ki halkın, dâhi liderine duyduğu derin sevgiye tanık oldum. Bu kitap, onu henüz altı yaşındayken Selanik’te tanıdığım ilk günden, İstanbul’da öldüğü o acı güne kadar süren eşsiz dostluğumuzun hikâyesidir. Yüreği daima vatan sevgisiyle dolu iki arkadaşın, hayallerini gerçekleştirme hikâyesidir. Bu satırları bir ülkenin kurtulus destanı olarak da okumanı dilerim. Senden tek isteğim, onun ilkelerini iyi anlaman ve yurduna yaraşır, çalışkan bir insan olup siz gençlere emanet ettiği cumhuriyeti korumandır. Sevgilerimle, Baban Salih Bozok”

Detaylar

 • Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık
 • Medya Cinsi: Ciltsiz
 • Sayfa Sayısı: 192
 • Ebat: 15×19
 • İlk Baskı Yılı: 2016
 • Hamur Tipi: 2.Hamur
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil : Türkçe

Kitap yurdu sitesinden satın almak ya da incelemek için  -> tıklayınız


Atatürk’ün İzinde – Zülfü Livaneli

Atatürkün İzinde - Zülfü Livaneli
Dünya Çocuk Kitapları Haftasında Atatürk ile ilgili çocuk kitaplarına tavsiyeler; Atatürk’ün İzinde – Zülfü Livaneli

Tanıtım Metni

Bilgi alın ve buradan güncel sergilerimize bakın.

Hazır mısın yolculuğa çıkmaya? Okumaya, düşünmeye, yazmaya ve üretmeye… Arkadaşıma Veda Romanından Bölümler Eşliğinde Yaratıcı Düşünme, Okuma ve Yazma Kitabı Şimdi unutamayacağın bir yolculuğa çıkacaksın, yanında da Atatürk olacak; onun hayatı ve fikirleri sana yol gösterecek. Atatürk’ün çok yakın arkadaşın olduğunu ve onun yaşamına tanıklık ettiğini hayal et. Bu yaşadıkların sana neler katardı, neler yazardın onun hakkında? Atatürk’ün İzinde, hayalindeki Atatürk hikâyesini yazman için tasarlandı. Atatürk’e eşlik etmen, onu anlaman, yazman ve onun verdiği ilhamla yeni düşünceler geliştirmen için… Bunları yaparken, olumlu düşünme teknikleri, yaratıcı yazma etkinlikleri, pek çok edebi tür ve eğlenceli oyunlar sana yardımcı olacak.

Detaylar

 • Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık
 • Medya Cinsi: Ciltsiz
 • Sayfa Sayısı: 132
 • Ebat: 15×19
 • İlk Baskı Yılı: 2017
 • Hamur Tipi: 2.Hamur
 • Baskı Sayısı: 1. Basım
 • Dil : Türkçe

 İdefix internet sitesinden incelemek ya da satın almak için -> tıklayınız


Kitaplar hakkındaki benim fikirlerime gelirsek;

Tanıtım metninde de denildiği gibi kurtuluş ve kuruluş mücadelemizin destansı masalı bu roman. Okuyan çocuklar çok sevmiş tabii ki. Ve sonra ikinci kitap gelmiş, Atatürk’ün izinde. Bu kitap ta çocuklara Atatürk’ün izinde nasıl yürüneceğini anlatmış. Tıpkı Atatürk’ün yaptığı gibi onlara okumayı, düşünmeyi ve yazmayı öğretmek için ilk kitaptan alıntılar yaparak yazılmış. Her ikisi de çocuklarımızın kitaplığında mutlaka olması gerekenlerden.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kutlu Olsun.

Çocuklar kitapsız, bilgisiz, eğitimsiz kalmasın.. Geleceğin mimarlarına ve onları yetiştiren büyüklerine sevgilerle. Altını Çizdiklerim köşemizi ziyaret etmeyi unutmayın. 


Like it? Share with your friends!

1 share
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments