PELİT ÇİKOLATA MÜZESİ

Müze & Ören Yeri | Yemek Kültürü
Pera Müzesi Dış Cephe

Genel bİLGİLER

  • Tür: Çikolata Müzesi 
  • Orjinal Adı: Pelit Çikolata Müzesi
  • Bölge: İstanbul, TÜRKİYE
  • Adres : Koza Mahallesi 1678 Sk. No:19  Esenyurt-İSTANBUL

 

TÜRKİYE' NİN İlk Çikolata Müzesi

Dünya Gıda Günü kapsamında biz de içinde tatlı olan bir müzeden bahsetmek istedik. Üstelik yanı başımızda, İstanbul’da.. Tatlı derken öyle “sevimli, şirin” manasında da değil üstelik.. Bildiğimiz çikolatadan.. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret ediniz.. 

Kendileri Hakkında Kısaca Demişler ki;

   Yaşamın her anını kutlayıp, mutluluklarınıza tat katmak için 1957 yılında yola çıktık. Günümüze gelinceye kadar mutluluklarınıza, kutlamalarınıza konuk olduk. Yıllarca çikolatanın vazgeçilmez lezzetini zarafete dönüştürmek için çalıştık.

   Çikolata sanattı, sanat ise tutku. Tutku aşk ile harmanlanınca dünyanın sayılı müzelerinden, Türkiye’nin ilk çikolata müzesini çikolata ve sanat severleri buluşturmak üzere Pelit üretim tesislerinde kurduk.

Ana Salon

Çikolatanın en şımarık görüntüsü çikolata şelalesi, gerçek boyutlu çikolata ev, Nuh’un Gemisi, çikolatanın tarihini anlatan tablolar ve daha fazlası ile çikolata masalı başlıyor.

İstanbul Salonu

Galata Kulesi’nden, Sultan Ahmet Camii’ne, Kız Kulesi’nden, Boğaz Köprüsü’ne ve İstanbul’u temsil eden bir çok tarihi yapıtlara… İstanbul buram buram çikolata kokacak…

Türk Büyükleri Salonu

Türk tarihine damga vuran Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Osman Gazi ve bir çok önderin çikolatadan büstlerini gezerken tarihe yön veren büyüklerimizi çikolata kadar tatlı anacaksınız.

Sanatçılar Salonu

Aralarında Pablo Picasso’nunda bulunduğu, dünya sanatına yön veren sanatçılardan, Osman Hamdi Bey’in meşhur tablosu Kaplumbağa Terbiyecisi’ne kadar birçok esere ve sanatçıya çikolatalı bakış.

Medeniyetler Salonu

Dünya tarihinde yer almış Hitit, Antik Yunan, Bizans, Osmanlı devlet ve milletlerini sembolize eden tablolar ile geçmişe çikolata tadında yolculuk.

   Keyifle gezilebilecek müze de büyükler kadar çocuklar da oldukça zevk alacak. Çocuklar için hazırlanmış mini mutfak ile, pastacılığa dair pek çok şey öğrenilebilirken; çikolata imalatı da izlenebiliyor. 

dİJİTAL SEYAHAT bİlgİlerİ 

Adres

Aziziye Mah., Mevlana Cd. No:1, 42030 
Karatay/Konya

 Telefon: (0332) 351 12 15

 

Ziyaret Saatleri

Pazartesi – Cumartesi 09:00 - 16:30
Pazar 09:00 - 16:30

Facebook Yorumları