Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaSağlıklı YaşamJinekolojiDR Lütfiye Ünlü ile Menopoz Üzerine

DR Lütfiye Ünlü ile Menopoz Üzerine

Dünya Menopoz Gününde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Lütfiye Ünlü ile Menopoz Hakkında Söyleşi Yaptık.


3 dakika


Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Lütfiye Ünlü ile Menopoz Üzerine

Lütfiye Ünlü Kimdir?

Lütfiyeciğim sayfamıza hoşgeldin öncelikle. Seninle aynı sektördeyiz. Doktorumsun dahası arkadaşımsın. Benim için değilse de okurlarımıza kendini tanıtır mısın?

Hoşbuldum diyeyim o zaman önce. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanıyım. Devlet ve özel hastaneler derken şimdi kendi muayenehanemde hastalarımla buluşuyorum. İki erkek çocuğu annesiyim. Muayenehane, doğumlarımı yada ameliyatlarımı yaptırdığım hastaneler ve ev arasında geçen çok koşturmalı bir hayatım var, bildiğin gibi. Sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

MENOPOZ

Seni tanıttığımıza göre (hala İzmit’te tanımayan kaldı mı bilmiyorum ama) artık konumuza gelebiliriz. Bugün Menopoz Günü. Menopoza giren kadınlar için hayat bitmiş mi oluyor? Önce buna bir cevap ver istersen.

Tabii ki hayır. Menopoz dönemi de hayatın diğer dönemleri gibi, bir dönem sadece. Sadece üreme dönemimiz sona eriyor. Aslında birçok kadın için daha keyifli bir dönemin başlangıcı bile sayılabilir. Menopozun tanımını yapmak gerekir sanırım tam burada ki, kafalardaki soru işaretleri kalksın; yumurtalıkların aktivitelerini tamamlayarak adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi halidir ve normaldir. Dünya Sağlık Örgütü de böyle tanımlıyor zaten.

MENOPOZ BELİRTİLERİ

Peki nasıl anlıyoruz menopoz dönemine geldiğimizi?

Dünyada kabul edilen ortalamaya göre 45-55 yaşları arasındaysanız, adet döngünüzde değişiklikler yaşıyorsanız menopozu düşünebilirsiniz. Tabii her kadının farklı farklı yaşadığını, genetiğin ya da geçirdiğiniz başka hastalıkların etkili olabileceğini unutmamak gerekir. Nasıl ki hamile kalmak ya da hamilelik sürecinde doktora gidiyorsanız mutlaka gene kadın doğumcunuza danışmanız bu dönemi kolay atlatmanızı sağlayacaktır. 

Ama kabaca sık görülen şikayetleri sıralayacak olursak;

 • Menstrüel kanama düzeninde değişiklik, kısa ya da uzun süreçli kanama, kanama miktarında artış ya da azalma
 • Sıcak basmaları ve terlemeler
 • Uykuya dalmada zorlanma ve uyuma süresinde kısalma gibi uyku bozuklukları
 • Çarpıntı
 • Depresyon ve duygu durum değişiklikleri, unutkanlık, çabuk sinirlenme
 • Baş ağrısı
 • Saçlarda dökülme ve incelme
 • Halsizlik ve kas eklem ağrıları
 • Ciltte, gözde ve ya ağızda kuruluk
 • Vajinal kuruluk, cinsel ilişkide ağrı ve cinsel istekte azalma
 • Ani sıkışma hissi, idrar kaçırma ve sık idrara çıkma,
 • Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolu enfeksiyonu riskinde artış,
 • İştah artışı, metabolizmada yavaşlama ve buna bağlı olarak kilo artışı
Menopozun Evreleri

Ne kadar sürüyor bu dönem? Sıcak basmaları, ruhsal değişikliklerle ne kadar uzun süre mücadele etmemiz gerekiyor peki? Çok uzun sürmese bari.

Şimdi bu dönemi Dünya Sağlık Örgütü de üç döneme ayırıyor;

 • Premenopoz dediğimiz dönem; ilk belirtilerin görüldüğü dönemden menopoza kadar geçen süreyi kapsıyor ve farklılık gösteriyor. Bir kaç ay da sürebilir bir kaç yıl da. Adet düzeniniz bozulmaya başlar yani yumurtalıklarda folikül dediğimiz yumurta üretme aktivitesi yavaşlar. 
 • Menopoz; en son adet kanamasının görüldüğü dönemdir.  
 • Postmenopoz ise son adeti gördükten yaşlılık dönemine kadar süren 6-8 yıllık süreyi kapsar. Postmenopoz denilebilmesi için hastamızın 12 aydır adet görmüyor olması gereklidir.
Sürekli her kadın farklı yaşayabilir diyorsun, nedir bu farklılıklar?

Genetik faktörler; anneniz yada ailedeki diğer kadınlar benzer yaşlarda menopoza girer. Adet döngünüz düzensizse, düzenli adet görenlere göre daha erken menopoza girebilirsiniz. Bunun dışında doğurganlık durumu, ilk adet yaşı, doğum kontrol hapı kullanma, iki yıldan uzun emzirme gibi durumlar menopoz yaşını etkileyebilmektedir. Psikolojik travmalar da menopozun gelişimini hızlandırabilir. Soğuk iklim, ağır çalışma hayatı, metabolik hastalıklar, kanserler gibi nedenler bu dönemin farklı yaşamanıza sebep olabilir.

Menopoza girdiğimizde bizi bekleyen tehlikeler ne peki? Yani vücudumuzu nasıl koruyabiliriz bu dönemde?
 • Öncelikle bu dönemde ortaya çıkan her sorun için ayrı yaklaşmak gerekir. Mutlaka bir doktordan destek alınmalı. Postmenopoz dediğimiz süreç sonra erdiğinde bile bir rahme, yumurtalıklara sahip olduğumuz için rutin kadın doğum muayenelerimizi yaptırmalıyız. Yani menopoz dönemi sadece yumurtalığın aktivetisinin bittiği dönemdir. Kadınların aklında böyle bir algı var çünkü, menopoz oldum bitti artık kontrole gerek yok. Bu yanlıştır.
 • Ne yapabiliriz soruna gelirsek; düzenli egzersiz, d vitamini ve kalsiyum takviyesi kemik erimesinin önüne geçmek için yapılabileceklerden. Hormonlarımız değişeceği için düzenli ve dengeli beslenme şart. Kilo alımının önüne geçmek lazım. Psikolojik değişimler için bir hobi edinmeli, yoga pilates hatta meditasyon öneriyorum ben. Ama dediğim gibi her soruna ayrı ayrı yaklaşmak gerekir ve doktorun önerisine uymak tabii ki.
Pekii ya cinsellik. Cinsellik bitiyor mu?

Hayır tabii ki. Ancak isteksizlik ya da ilişki sırasında ağrı ya da kuruluk şikayeti yaşanırsa yine şikayete göre önerilerimiz olacaktır. Ama genelde bunun sebebi psikolojik oluyor, kadınlarımız menopoz döneminde ve sonrasında cinsel hayatlarının bittiğine inanıp kendilerini yetersiz hissediyorlar. Biraz konuşup destek tedavilerle şikayetleri azalttığımızda bu sorun sona eriyor.

Evet Lütfiyeciğim, çok teşekkür ederim gerçekten çok güzel bir söyleşi oldu. Son olarak eklemek istediğin bir son sözün var mı?

Ben de teşekkür ederim.

Son söz; “lütfen kendinizi sevin” olur. Kendinizi önemseyin, size en çok kendiniz lazımsınız unutmayın. Aynaya baktığınızda “ne kadar güzelim” deyin kendinize ve sarılın aynadaki görüntünüze. Menopoz sıkıntılarınız da geçici çünkü menopoz da bebeklik gibi doğal bir dönem sonuçta.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sayın Lütfiye Ünlü’ye bu güzel sohbeti için teşekkür eder, meslek hayatında başarılar dileriz. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Vicdansız doktorlar emi?

Doktorlar... Kolay kolay yetişmeyen, gününün hiç bir saati mesleğini bırakamayan, kıymetli! insanlar. Peki gerçekten vicdansızlar mı?

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Hormonlar ve Mutluluk

Hormonlar ve mutluluk... Bahar da geldi içimiz kıpır kıpır... Bugün gündemimizde bu ikili arasındaki ilişki var