Fotoğraf | Karolina Grabowska

Kamu Spotu

Tüm Yazıları

Dünya Standartlar Günü

Çok uluslu bir dünyada, sayısız dilin konuşulduğu, vida uçlarının bile bambaşka olduğu mozaik bir hayat tarzımız var.

Peki bu kadar çok ve bu kadar karmaşıkken; arada ki ahengi ne sağlıyor?

Evet, Standartlar ..

Dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerin dilini konuşmasanız bile, dünyanın “standartlar” adında uluslararası bir dili var.   

Bizim ülkemizde bu görevi TSE (Türk Standartları Enstitüsü) yürütütor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

   Kredi kartınızın bazı kart makinelerine uymadığını ya da bir mağazaya girip de lambanız için doğru ampulü bulamadığınız bir dünya hayal edin. Telefon kodsuz, ülke ve para birimi kodsuz, internet erişimsiz bir dünya. Nereden arandığınızı veya belli bir yeri nasıl arayacağınızı nereden bileceksiniz? Eğer standartlar olmasaydı, insanlar, makineler, parça ve ürünler arasında iletişim oldukça zor olurdu. 
   Örneğin hangi dili konuşursak konuşalım, ister giysilerdeki yıkama ve bakım talimatları olsun, ister acil çıkış işaretleri veya elektrikli cihaz talimatları, grafik semboller önemli bilgileri hızlı ve açık bir şekilde gösterir. Buna karşılık herkes aynı mesaj için farklı semboller kullanıyor olsaydı, bu semboller asla kolaylaştırma amacına uygun olmayacaklardı. 
   Teknoloji, iletişim için de standartlara gerek duyar. Bilgisayarınızın dokümanları, farklı bir üreticinin ürettiği bir yazıcıya nasıl gönderdiğini hiç merak ettiniz mi? Standartlar ortak kuralları ve parametreleri belirler böylece ürünler bir arada çalışabilir. MPEG ve JPEG gibi standart dosya formatları, farklı satıcıların teknolojilerini kullanarak ailenizle ve arkadaşlarınızla video ve fotoğraf paylaşmanızı sağlar. 
   Bir de uluslararası satıcılardan ürün ve parça siparişinin ne kadar zor olacağını hayal edin; standart beden birimleri olmasaydı, ‘Small-Küçük’, ‘Medium-Orta’ ve ‘Large-Büyük’ farklı kişilere farklı şeyler ifade edecekti. 
   Standartlar sadece ticaret için iyi değildir; standartlar tüm dünyada insanların birbirleriyle çalışmalarını da kolaylaştırır. 
   Uluslararası Standartlar, teknolojinin Rosetta taşı gibidir. Ürünlerin bir arada düzgün çalışmaları ve insanların kolayca iletişim kurmaları için elzemdirler. Standartlar kullanılarak üretim yapıldıysa bir şeyler normal bir şekilde çalışıyordur ancak standartlar kullanılmadan üretilen şeyleri anında fark ederiz. Standartların olmadığı bir dünyada birini aramak, web’te gezinmek ya da seyahat ederken kredi kartını kullanmak gibi kanıksadığımız rutin faaliyetler oldukça karmaşıklaşacak hatta neredeyse imkânsız hale gelecektir.    
Zhang Xiaogang

ISO Başkanı, ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü)

Facebook Yorumları