Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarDünya Standartlar Günü
Önceki İçerikHem Nezaket Hem Zarafet
Sonraki İçerikMasal Devam Ediyor

Dünya Standartlar Günü

Evet, Standartlar .. Dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerin dilini konuşmasanız bile, dünyanın “standartlar” adında uluslararası bir dili var.


3 dakika


Fotoğraf | Karolina Grabowska

Dünya Standartlar Günü

Çok uluslu bir dünyada, sayısız dilin konuşulduğu, vida uçlarının bile bambaşka olduğu mozaik bir hayat tarzımız var.

Peki bu kadar çok ve bu kadar karmaşıkken; arada ki ahengi ne sağlıyor?

Evet, Standartlar ..

Dünyanın neresinde olursanız olun, bulunduğunuz yerin dilini konuşmasanız bile, dünyanın “standartlar” adında uluslararası bir dili var.   


Bizim ülkemizde bu görevi TSE (Türk Standartları Enstitüsü) yürütütor. Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 


Zhang Xiaogang
ISO Başkanı, (ISO; Uluslararası Standartlar Örgütü)

   Kredi kartınızın bazı kart makinelerine uymadığını ya da bir mağazaya girip de lambanız için doğru ampulü bulamadığınız bir dünya hayal edin. Telefon kodsuz, ülke ve para birimi kodsuz, internet erişimsiz bir dünya. Nereden arandığınızı veya belli bir yeri nasıl arayacağınızı nereden bileceksiniz? Eğer standartlar olmasaydı, insanlar, makineler, parça ve ürünler arasında iletişim oldukça zor olurdu. 

   Örneğin hangi dili konuşursak konuşalım, ister giysilerdeki yıkama ve bakım talimatları olsun, ister acil çıkış işaretleri veya elektrikli cihaz talimatları, grafik semboller önemli bilgileri hızlı ve açık bir şekilde gösterir. Buna karşılık herkes aynı mesaj için farklı semboller kullanıyor olsaydı, bu semboller asla kolaylaştırma amacına uygun olmayacaklardı. 

   Teknoloji, iletişim için de standartlara gerek duyar. Bilgisayarınızın dokümanları, farklı bir üreticinin ürettiği bir yazıcıya nasıl gönderdiğini hiç merak ettiniz mi? Standartlar ortak kuralları ve parametreleri belirler böylece ürünler bir arada çalışabilir. MPEG ve JPEG gibi standart dosya formatları, farklı satıcıların teknolojilerini kullanarak ailenizle ve arkadaşlarınızla video ve fotoğraf paylaşmanızı sağlar. 

   Bir de uluslararası satıcılardan ürün ve parça siparişinin ne kadar zor olacağını hayal edin; standart beden birimleri olmasaydı, ‘Small-Küçük’, ‘Medium-Orta’ ve ‘Large-Büyük’ farklı kişilere farklı şeyler ifade edecekti. 

   Standartlar sadece ticaret için iyi değildir; standartlar tüm dünyada insanların birbirleriyle çalışmalarını da kolaylaştırır. 

   Uluslararası Standartlar, teknolojinin Rosetta taşı gibidir. Ürünlerin bir arada düzgün çalışmaları ve insanların kolayca iletişim kurmaları için elzemdirler. Standartlar kullanılarak üretim yapıldıysa bir şeyler normal bir şekilde çalışıyordur ancak standartlar kullanılmadan üretilen şeyleri anında fark ederiz. Standartların olmadığı bir dünyada birini aramak, web’te gezinmek ya da seyahat ederken kredi kartını kullanmak gibi kanıksadığımız rutin faaliyetler oldukça karmaşıklaşacak hatta neredeyse imkânsız hale gelecektir.    

Zhang Xiaogang
ISO Başkanı, (ISO; Uluslararası Standartlar Örgütü)

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle