Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarDünya Yoksullukla Mücadele Günü

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Bugün Dünya Yoksullukla Mücadele Günü.. Biraz istatistik, biraz çözüm önerisi ..


3 dakika


Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

 • 16 Ekim – Dünya Gıda Günü
 • 17 Ekim – Dünya Yoksullukla Mücadele Günü

Yiyin için fakat israf etmeyin. çünkü Allah israf edenleri sevmez.

A’raf Suresi 31. Ayet

Büyütelim, Besleyelim, Hep Birlikte Sürdürelim

Wikipedia der ki;

   Dünya Gıda Günü, 1945’te Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün kuruluş tarihi onuruna, 16 Ekim’de her yıl dünya çapında kutlanan uluslararası bir gündür. Gün, gıda güvenliği ile ilgili diğer birçok kuruluş tarafından yaygın olarak    kutlanmaktadır. 

    Amaçlarından biri yoksullukla mücadele olan Birleşmiş Milletler (BM) de 22 Aralık 1992 tarihinde 17 Ekim’i Dünya Yoksullukla Mücadele günü olarak ilan etmiştir.  BM 25 Eylül 2015’te gerçekleşen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ndeki 17 maddenin ilk sırasına “2030 yılında yoksulluğu bitirmek” ilkesini yerleştirmiştir.

​   Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliği ile çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanıyor. FAO’nun kuruluşunun 75. yıldönümünün de kutlanacağı bu yılki Dünya Gıda Günü teması, Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim olarak belirlendi.

ÖNCE ÜZÜCÜ BİR KAÇ İSTATİSTİK!!!

Çok üzüleceksiniz eğer çocuklarınızı ve torunlarınızı düşünüyor, dünyanın geleceği için içinizde endişe taşıyorsanız.

 • Dünyada 750-800 milyon aç insan var !!!
 • Dünyada kronik beslenme yetersizliği yaşayan insan sayısı 2015’teki 777 milyondan 815 milyona yükseldiği tahmin edilmektedir. 
 • Ülkelerdeki kıtlık, uzun süren iç çatışmalar, savaşlar, doğal felaketler, iklim ve çevre değişiklikleri sonucu göçler oluşuyor.
 • 2015 yılında göçmen sayısı 244 milyon.
 • Uluslararası göçmenlerin yaklaşık ⅓ ‘ü 15-34 yaş arasında ve onların yarısı kadın.
 • Dünya nüfusunun 12’de 1’i çöpe atılan gıdalarla besleniyor.
 • Her yıl tüm dünyada insanların tüketmesi için üretilen gıdaların 3’te 1’i çöpe gidiyor!!! 
 • Aşırı zayıflık, yaklaşık 52 milyon (yüzde 8) 1-5 yaş arası çocuğun yaşamını tehdit etmeye devam ediyor.

FAO ( Dünya Gıda Örgütü / Food and Agriculture Organization of the United Nations)

Dünya Bankası 2018 verilerine göre;

 • 650 milyon insanın günlük geliri 1,9 doların altında!!!

Türkiye’deki Ziraat Odalarının açıklamalarına göre;

 • Türkiye’de her gün üretilen 91 milyon ekmeğin 5 milyonu çöpe gidiyor.
Şimdi 16 Ekim Dünya Gıda Günü ve 17 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü olarak anılıyor.
Gıdamızı İsraf Etmeyi Durdurabilir, Ürettiğimiz Gıdayı Koruyabilirsek Eğer Yoksulluğun Önüne Geçebiliriz.

   Dünya’daki yoksulluk şüphesiz sadece gıdaya  dayanmıyor, dünyadaki ekonomik büyüme hızındaki farklılıklar, altyapıya erişimdeki eşitsizlikler, iç ve dış çatışmalarla yoksulluk gitgide artarken toplumlar arasındaki makas ta gitgide açılmakta ve dolayısıyla yoksullaşan halk gıdaya erişemiyor hale geliyor.

   Gıdamıza sahip çıkmalıyız, topraklarımızda ürettiğimiz her bir tohumun değerini bilmeliyiz. Ekilebilir alanlarımız küçüldükçe, sularımız kirlendikçe yarına bırakacağımız hiçbir şey kalmayacak. Dünya nüfusu hızla artıyor, gıda ve su hızla tükeniyor. Ve aynı hızla yoksullaşıyoruz. Büyük büyük politikalar üretmek, anlaşmalar yapmak devletlerin görevi “peki biz ne yapabiliriz?” diye sormamız gerekmez mi kendimize artık? 

   Gıda israfının önüne geçmek için belki geleneksel yöntemlerden bahsetmek gerek. Tarhanalar, salçalar, turşular, meyve sebze hatta et kuruları, kavurmalar, konserveler gibi. Sonbahar tam da bu iş için en uygun dönem. Eski Türkler ordan oraya göç ederlerken sütü korumayı öğrenmişler, sütten yoğurt yapmayı, peynir mayalamayı. Yaz sonlarında hepimizin evinde çeşit çeşit reçeller, domates suları hazırlanırdı, hatırlayın. 

   Belki gençlerimiz katılmak ister. Gençlerimiz için diğer yapmamız gerekense onların dalından meyve toplayabilmesini sağlamak. Belki yakın bir köye götürüp hasat zamanında çalışmasına onu yapamıyorsanız balkonunuzda çilek, domates yetiştirmesine olanak sağlamak gerekir. 

  Yoksullukla mücadele etmenin en iyi yolu da çok çalışmaktan geçiyor sanırım. Çok çalışmak ta iyi eğitilmiş çocuklardan geçiyor kesinlikle. Toprağına bağlı, geçmişini bilen ve geleceğe yatırım yapmak isteyen bir nesil gerekiyor dünyayı bu eşitsizlikten kurtarmak için ve tabii ki çok sevmek birbirimizi ve doğayı.

   Aşağıya iki link bırakacağım biri bayat ekmekleri nasıl değerlendireceğimizi diğeri de sebze meyvelerin çöplerinden çiçeklerimiz için doğal gübre yani kompost yapımı hakkında. Umarım inceler ve hayatınızda değerlendirebilirsiniz. Çöpe atılan 5 milyon ekmekten 1 dilim ekmeği bile kurtarabilirsek kardır, diyorum.

POSTER YARIŞMASI (5-19 YAŞ)

Unutmadan FAO’nun 2020 Dünya Gıda Günü etkinliklerinde 5-19 yaş arası bir poster yarışması yapmışlar. Pandemi sebebiyle yeterince duyurulmadı fakat biz buraya linkini bırakalım. 6 Kasım son katılım tarihi.


Faydalanılan kaynaklar:

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle