Çarşamba, Mayıs 18, 2022

Gündem Özel

Ana SayfaUncategorizedEbr-i Nisan ve Nisan Yağmurları...

Ebr-i Nisan ve Nisan Yağmurları…

Nisan yağmurları başladı. Bembeyaz karlı manzaralarımızın yerini damlacıklı, buğulu pencerelerimizden görünen minik pembe bahar çiçekleri aldı. İçimizin sıcacık kalması için dışımızın biraz ürperip canlanması gerekiyor. Haydi! Nisan bulutlarıyla dolu bu günlerde, nisan yağmurlarıyla ıslanmaya..


4 minutes


Divan edebiyatında sıkça kullanılan ebr-i nisan yani nisan bulutu ile dolu, yağmurlu bir günün haletiruhiyesi var üzerimizde. Nisan yağmuru bereketini üzerimizde hissetmek isterken, umut ederken bir rivayetten bahsetmek istiyorum sizlere. Derler ki; nisan yağmurları ağzı açık istiridyeye düşerse inciye, eğer bir yılanın ağzına düşerse zehre dönüşür.

Seçimlerimizin ve kaderimizin belirleyiciliğine bakar mısınız? Doğru yere düşmeye çalışmak veya şöyle söyleyeyim; kendimizce doğru seçimler yapmak önemli fakat yine de bir noktada kaderin varlığını gösteren bu rivayet, son anda elimizde olmadan neler olabileceğini anlamlandırdığından çok değerli. Çabamızı bırakmayacağız ama son evrede inciye mi yoksa zehre mi dönüşeceğimiz, belirlediğimiz istikamete endeksli. Ancak az bir pay yine şansa kalmış.

Su Kasidesi

Yümn-i na’tünden güher olmış Fuzûlî sözleri
Ebr-i nîsândan dönen tek lü’lü şeh-vâra su

Fuzuli‘nin Su Kasidesinden bir alıntı.

(Seni övmenin bereketinden dolayı Fuzuli’nin sözleri, nisan bulutundan düşüp iri inciye dönen su damlası gibi birer inci olmuştur.)

13 Nisan’da başlayıp 12 Mayıs’a kadar devam eder nisan yağmurları. Çimenlerin yeşerme, çiçeklerin açma zamanı, yağan bu yağmurun diğer zamanlardakinden daha şifalı, daha hayati önemi olduğundan bahsedilir.

Çoğumuzun havaya göre ne giyeceğimize bir türlü karar veremediği “mont elde” olarak adlandırdığı bu günler, içinde şifa, bereket, yenilenme, canlanma barındırıyor.

Çilek mevsimi de derim sevdiğimden ötürü.

Nisan taşı denilen kaplarda toplanıp insanlara şifa niyetine dağıtılmasa da artık, nisan yağmurunun uğuruna inanmak istiyorum.

Varsa olumsuz düşüncelerimiz, negatif enerjimiz, gün tam da bu gündür. Çıkalım dışarıya üzerimizde ince bir yağmurlukla, toprağın kokusunu içimize çeke çeke ıslanalım bu yüzyıllardan beri hayat kaynağı olduğu söylenen nisan yağmurlarıyla. Yapamaz mıyız? Hasta mı oluruz? Toprak, çimen nereden mi bulacağız? Mazeret ve cesaretsizliğimizin kaynağına da mı inemiyoruz. İlla ki buluruz. İsteyince her şeyi yaparız. Amaç yenilenme zaten, baharın coşkusuna kendimizi kaptırmak.

Tecrübeler kalsın

Teknolojik cihazlarımızı güncellerken sık sık asıl yenilenmesi gerekenin bizler olduğunu ne zaman anlayacağız? Geçmişin sadece tecrübesini heybemize atıp devam etmek varken yola, acılarımızı sonsuzluğa uğurlamak tercih değil zorunluluk olmalı. Eğer gerçekten yaşamak istiyorsak.

Dünle beraber gitti cancağızım

Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel,
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş.
Dünle beraber gitti cancağızım,
Ne kadar söz varsa düne ait.
Şimdi yeni şeyler söylemek lazım…

Mevlana sözleri, sosyal medya platformlarında beğeni kazanma hedefli olmaktan çıksa mesela. Gerçek olsa.

Dünle beraber gitse, yağmur sularıyla aksa geçmişin tortusu, bir tek tecrübeyi tutabilsek elimizde.

Bol ıslanmalı, arınmalı, yenilenmeli günleriniz olsun.

Daha güzele…


#ebrinisan #nisanbulutu #nisanyağmuru #nisan #yağmur #fuzuli #mevlana #sukasidesi #inci #istiridye #yılan #zehir

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1048 Ömer Hayyam (974)
Vefat
- 2009 Türkan Saylan (13)
Mayıs 2022
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Gümüş – Hane

Gümüş - Hane... O beyazımsı parlak metali MÖ 4000 yıllarından bu yana hayatımızın en süslü köşelerinde taşıyoruz. Peki adıyla özel Gümüşhane.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.
Aygen HIDIROĞLU
Aygen HIDIROĞLU
Sıfırdan başlamayı sever. Okur, öğrenir, farkındalık yüklenir. İddiasız ve sıradan görünenin derinine aşık. Parıltılı hayatların bomboşluğuna kafası karışık. Açık üniversite diploma koleksiyoncusu. Anne.

İlgili Yazılar

Toksik İnsanlar Uzak Dursun Bizden

Toksik insanlar, ilişkiler çok dolandı dilimize son zamanlarda. Onlardan etkilenmemek için tavsiyeleri listeliyoruz.

Çocuk Şiirleri

Çocuk şiirleri, Onlara yazılmış en özel şiirler. Kah Cemal Süreya'dan kah Cahit Külebi'den... Belki bir tutam da Nazım Hikmet yakışmaz mı?

Yaşlanıyorum, Yaşlanıyoruz…

Yaşlanıyorum, yaşlanıyoruz. Ve her geçen gün değişen zamana ayak uydurmak biraz zorlaşıyor. Ama bu bilgi birikim de biraz daha saygı istiyor.