Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaPaylaşıYorumSöyleşiYorumEmzirme ve Emzirme Danışmanlığı Üzerine
Önceki İçerik1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü
Sonraki İçerikŞiddetsizlik

Emzirme ve Emzirme Danışmanlığı Üzerine

Emzirme Haftasının başladığı bugünde Figen Demirtaş Emzirme Danışmanı ve Hemşire Ayşe Erdem ile hazırladı.


3 dakika


* Dünya Emzirme Haftası (1-8 Ağustos) Ulusal Emzirme Haftası “Türkiye” (1-7 Ekim)

Fotoğraf | Sözcü.com.tr

Bu günden itibaren Emzirme Haftası başlıyor.

   Hem eski bir ebe, hem de artık 18 yaşında kızı olan bir anne olarak; Dünya Emzirme Günü’nü bir Emzirme Danışmanı ile konuşmak istiyorum. Ayşe Erdem hemşire ve aynı zamanda emzirme danışmanlığı yapıyor

Ayşe Erdem Kimdir? Emzirme Danışmanı nedir?

Ayşe Erdem

Ayşecim ben seni tanıyorum, ama önce sen kendini tanıtsan bize kısaca, sonrasında da konumuza geçeriz. 

Tabii ki. Ben Ayşe Erdem. 27 yaşındayım, evliyim ve 3 yaşında bir oğlum var. Hemşireyim ve mesleğimin ilk yıllarını yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebek hemşiresi olarak geçirdim, ardından farklı birimlerde görev alsam da ağırlıklı olarak kadın doğum ve bebek hemşireliğiyle geçti çalışma hayatım. 2018 den beri de çokça severek emzirme danışmanlığı yapmaktayım.

Emzirme danışmanıyım dedin. Bu hafta emzirme haftası. Bir emzirme danışmanı ne yapar, aslında öğrenmek istediğim bu? 

Emzirme danışmanı, aslında biz hemşirelerin-ebelerin evvelden de bu sıfatı kullanmadan yeni doğum yapmış kadınlara verdiğimiz o kısa emzirme desteğini ; doğum öncesi ve sonrası eğitimlerle daha kapsamlı, yalnızca hastanede değil evde de destek vererek daha ileri düzeyde, online yollardan da iletişim kurarak daha kesintisiz şekilde ihtiyaç duyan tüm annelere destek sağlayan profesyonel kişidir. 

Neler yaparız… Bebeğiniz ve emzirme süreci ile ilgili A’dan Z’ye tüm sorularınızı yorumlar, önerilerde bulunur ve gerekli durumlarda sizi uzmana yönlendiririz. Destek verdiğimiz alanların başında ise: sütün az veya çok olması, emmeyen ya da emip kilo almayan bebekler, göğüsle ilgili durumlar geliyor diyebiliriz.

En Merak Edilen Sorular

Şimdi annelerin sık sorduğu sorulara geçelim. Anneler hamilelik sürecinde en çok neden korkuyorlar? Anneler bebeğinin doymayacağını düşünüyorlar mı gerçekten?

Sanırım. Anneler en çok; gebelik sürecinde, doğumda yaşanabilecek olumsuzluklardan, doğumdan sonra ise bebeğine yetememekten korkuyorlar. Her iki durumda da “ya sütüm gelmezse”, “az gelirse”, “bebeğim doymazsa” soruları ne yazık ki tüm annelerin kafasını kurcalıyor. Tabii burada çevrenin olumsuz koşullamalarının da gebe ve lohusa üzerinde yarattığı stresi vurgulamak lazım. Herkesin bir fikrinin ve de anlatacak olumsuz bir deneyiminin olması malesef annede “ya bende de böyle olursa” psikolojisini hakim kılıyor.

Sağlıklı bir emzirmeyi bir kaç adımda sıralayabilir misin peki?

Sağlıklı bir emzirme için bence ilk koşul anne ve bebeğin huzurlu ve istekli olmasıdır. Ardından uygun emzirme ortamı, doğru tutuş-kavrayış ve tabii olumlu düşünceler ile bu doğal süreç kendini tamamlayıverir.

Emzirmenin Önemi 

Emzirmek aslında birçok açıdan faydalı. Hem bebek için hem anne için. Ekonomik te. Sen anlatır mısın saymakla bitmeyecek faydalarını?

Ah ne güzel şeydir emzirmek! Bir anne için nasıl da kıymetli bir dönem emzirme süreci. Emzirmek pratiktir, sterildir, şifadır hem anneye hem bebeğe, duygu aktarımıdır ve evet ekonomiktir de. Ama en çok, paylaşmaktır emzirmek tüm sevgini ve onun sende olan tüm ihtiyacını.

Emziren bir anne kendi sağlığı için neler yapmalı? 

Bu konu oldukça önemli çünkü anne sağlığı bozulduğunda sütün içeriği hastalıktan veya varsa kullanılan ilaçlardan dolayı değişebileceği için emzirmeye ara vermek gerekebilir. Bu süreçte bebeğin emmekten mahrum kaldığı gibi anne de bir takım göğüs problemlerine maruz kalabilir. 

Bunun yaşanmaması için emziren annenin sağlıklı, düzenli beslenmeye ve mümkün olduğunca kaliteli uyku uyumaya ihtiyacı vardır. Ayrıca her emziren anne ‘kendine yetecek ve sütüne artacak’ kadar su tüketmeyi de unutmamalıdır.

Bütün bunları emzirme eğitimlerinde anlatıyorsun, öyle mi? Başka neler konuşuyorsunuz bu eğitimde? Anneler ve adayları sana nasıl ulaşabilirler? 

Evet bu ve bir çok konuyu eğitimlerde ele alıyoruz. Aslında eğitimler annelerin ihtiyaçlarına göre şekillenmek ile birlikte ( ki bazen sohbet etmek bile anneye yetebiliyor) ana konu başlıklarımızı her anneyle mutlaka konuşmuş oluyoruz. Bunlar nelerdir.. Süt arttırma, doğru tutuş, emzirme ortamı, sütün oluşum ve akış mekanizması, süt sağma ve saklama koşulları, mastit, gaz masajı, beslenme sıklığı ve daha bir çok şey diyebilirim. 

Son sorunuza gelecek olursam da kısa zaman öncesine kadar hemşireliği tam zamanlı yaptığımdan dolayı emzirme danışmanlığı biraz arka planda kalıyordu. Şu an daha fazla anneye ulaşabiliyorum. Fakat içinde bulunduğumuz pandemi sürecinden dolayı yalnızca online destek verebiliyorum. Ayrıca yakında sosyal medya aracılığıyla da @annevesutu instagram adresinden bilgi aktarmaya, soruları cevaplamaya, daha fazla anneye destek olmaya devam edeceğim. Canım anneler şimdilik annevesutu@gmail.com mail adresinden ulaşım sağlayabilirler.

En son olarak ta Dünyada neden bir Emzirme Günü var. Böyle bir güne neden ihtiyaç duyulmuş? Bu konuda da görüşlerini alalım.

Her zaman danışanlarıma şunu söylerim ”Anne sütü bebeğinize verebileceğiniz en büyük mirastır”. Anne sütünün içeriği ve onunla büyüyen çocukların sağlıklı gelişimi göz önüne alınarak hiç bir bebeğin bu kıymetli hazineden mahrum bırakılmaması ve küresel anlamda anne sütünün öneminin vurgulanması için 1992 den bu yana emzirme haftası kutlanmakta ve farkındalık yaratmaktadır. Bende bu yolda ihtiyacı olan tüm annelerin yanında olmaktan gurur duyuyorum.

Anne Sütü ve Emzirme ile ilgili

Hacettepe Üniversitesi-Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Yrd. Doç. Dr. Gülhan Samur tarafından hazırlanan belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayşe Erdem’e paylaşmış olduğu bilgiler için teşekkür eder, meslek hayatında başarılar dileriz.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
Figen DEMİRTAŞ
Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

İlgili Yazılar

Bora Gencer ile…

Bora Gencer. Babadan oğula, sanatın her dalından aktivizme kadar, her yönüyle bir doğum günü sohbeti. Bir2Yorum da SöyleşiYorum zamanı.

Köy Enstitüsü ve Son Enstitülüler

Köy Enstitüsü hakkında bir belgesel filmi konuk ediyoruz bugün; Son Enstitülüler. Konuğumuz Çağatay Taşkın Yamen ile belgeseli konuşuyoruz.

Usame ‘den Mesaj Var, Hüdai Tandoğan

Usame 'den Mesaj Var, Hüdai Tandoğan'ın yayınlanmış ilk kitabı. Kahraman Tarık'tan, Veteriner Hekimliğe pek çok İş'liYorum marifeti de cabası olan Hüdai Tandoğan ile SöyleşiYorum

Mucit Bir Genç Olcay Kaan Çakır

Mucit bir genç Olcay Kaan Çakır. Kendini bilimsel araştırmalara adamış, önüne engeller konmuş, yılmamış bir genç O.