Takvimlere göre en uzun gece 21 Aralık gecesi. Herkese göre öyle mi peki? Dünya, güneş, ay dönedursun biz sizin en uzun gecenize gidelim.


5 dakika


21 Aralık En Uzun Gece

Kimileri kış ekinoksu der ona, kışın başlangıcı kabul ederler bu geceyi. Kış gündönümü diyen de var, Kuzey Yarımküre ’ye mahsus olduğunu bilmeyeni de.

Ay gökyüzünde ilk dördün evresinde görünecek bize. Kim bilir hangi burç için hangi açıları oluşturup ne yorumlara sebep olacak?

Peki ya bu geceyi en uzun yaşayan kim ya da en kısa yaşayan? 15saat 6 dakika ile Kuzey’deki Sinop’ta en uzunu, 14 saat ile Güney’deki Hatay’da en kısası yaşanıyor kış ekinoksu.

Eskiler ne demiş?

Eski Türkler Nar-dugan, Norslar neşe ile aynı kökten gelen Yule demişler adına. Keltler başka isimle anmışlar ve Romalılar doğa bayramı olarak görmüşler. Mevsim döngüsünün sonunu ve yeni başlangıcı temsil etmiş eskilere göre. Seviyorsanız eski kültürleri hoşunuza gidebilecek bir içerik buldum. 

 Kış Gündönümü (Yule) – 21 Aralık Anlamı ve Gelenekleri

Ya sizin en uzun geceniz?

21 Aralık’ta en uzun geceyi geçirdiği iddia ediliyorsa da bilim adamları tarafından sizin için de öyle mi?

Düşündüm, değil benim için. Eğer huzurluysam, başımın üstünde bir çatım varsa, kanadımın altındaysa kuzum ve sağlıklıysak ikimiz de, yiyecek lokmamız varsa dolapta başımı yastığa koyar uyur dalarım rüyalara. Hele de yorgunsam ne iyi gelir bu uzun gece bana.

Ama ya yoksa bunlar? 

Yarın çıkacak test sonucuna göre ameliyat günün verilecekse geçer mi o gece, isterse en güneyinde en sıcağında ol fark eder mi? O yatak diken doludur sanki de yırtar kanatır tenini de girmez uyku gözüne. Arkanda bırakacakların ile yaşayamayacağın hayallere yanar durursun. Geçmez, uzar gider gece.

Ya çocuğun girdiği yarışma yarın açıklanacaksa? Kazanırsa projesi tüm dünyada ses getirecekse? Yarışmaya katılabilmesi bile yeterince gurur verirken yarının heyecanı uyutmaz bir türlü. Al sana bir en uzun gece daha. Ama bu sefer umut dolu, hayallerle süslü bir gece.

Bazen yoğun bakımda yatan hastanız düşer aklınıza. Bilirsiniz durumu aynıdır, stabil dedikleri cinsten. Ama gecenin bir vakti içinizde bir sıkıntı belirir, telefonun çalmasından korkarsınız. “Ne yaparım, nasıl kalkarım altından” der durursunuz. O kötü sona hazırlarsınız kendinizi aklınızın içinde belki yüzlerce kez. Hazırlanabilir mi insan hiç? Olmaz tabii ki. Beyhude yatakta dönüp durmalar, evin içinde dolaşmalarla gene bir en uzun gece işte.

Ve daha yüzlerce en uzun gece

O kadar çok ki sebep, kimi heyecanlı kimi hüzünlü. Kimi korku dolu, kimi kıpır kıpır heyecanlı uzun geceler yaşar insanoğlu. Ama işte sonunda geçer bitmez sandığımız kapkara geceler. Umut gene belirir pencerede doğan güneşle.

Geçmez sandığınız dertler geçecek tıpkı kıpır kıpır heyecanlara artık alıştığımız gibi.

Düşününce mutlu anlar daha hızlı geçiyor da dertler hiç bitmeyecek kadar uzun geliyor. Ama diyorum ya geçiyor işte. Hep geçecek. Hep sonu gelecek o en uzun gecelerin.

Söyledim size; aslında 21 Aralık en karanlık gece olabilir ama gelecek güzel ışıklı günlerinde başlangıcıdır.

Pırıl pırıl güneşli sıcacık yarınlara…


Önerilen yazı -> Anılar Silinirken


Like it? Share with your friends!

Figen DEMİRTAŞ
Sayılardan ve ünvanlarından sıyrılmış bir emekçi. Hayatın her daim öğrencisi. Kadın, anne ve yazmaya sevdalı bir hayalperest.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comments

comments

Powered by Facebook Comments