Perşembe, Haziran 30, 2022
Ana SayfaÖnemsiYorumÖnemli ZamanlarEnerji Tasarrufu ve Verimliliği

Enerji Tasarrufu ve Verimliliği

Enerji Tasarrufu ya da enerjiyi verimli kullanma. Birbiri ille benzer, tamamlayıcı ve bir o kadar da hoyrat davrandığımız özel bir konu.


3 dakika


Enerji Dedikleri

Hani bazen bilirsiniz ve hissedersiniz ama anlatmak için yeterli kelime yoktur. “Enerji” kelimesi içinde geçerli bence bu his. Enerji içimizde ki güç bence. Harekete geçen, durduran. Ruhumuzun bir diğer adı. Harekete geçmemize sebep olan güç aynı zamanda. 

Enerji; duygu, ışık, frekans, sıcaklık. Enerji kuvvet kudret. Rüzgarın enerjisi mesela yüzümüzde duyduğumuz, güneşin ısısı. Ya ışık; aydınlanmak ya da su. Suyun enerjisi. 

Belki size saçma görünecek ama harflerin enerjisi, seslerin, notaların, müziğin…

Enerji ile ilgili pek çok uzmanlık var (Kinetik enerji, nükleer enerji, kimyasal enerji vb) şüphesiz. Ve uzmanı olmadığım bir konuda “ahkam kesmek” gibi bir derdim hiç bir zaman olmadı. Benim derdim biraz maddi, biraz manevi hissiyatlarında bir iki yorum yazabilmek. 


Enerji Tasarrufu Haftası 

Ocak ayı için sevgili Figen’in hazırladığı almanak; Ocak Ayı için Hatırlatıyoruz. yazısında da değindiği gibi bu hafta Enerji Tasarrufu Haftası. Düşününce, insanoğlunun ne kadar acımazsız ve hoyrat bir yaşam sürdüğünü bir kere daha hissediyoruz ister istemez. 

Birbirine saygı duymayan bu “gelişmiş” varlık, çevresine, doğasına ve yaşam kaynaklarına da saygı göstermeyip; her şeyi sınırsız zannediyor. 


Tükeniyoruz

  • Evet çevremiz kirleniyor
  • İklim değişim halinde
  • Doğal kaynaklar maalesef o kadar hızlı tükeniyor ki
  • Ayrıca enerji için katlanılan maliyetlerin yüksek olması başlı başına bir tartışma konusu.
Çözüm
Enerji Tasarrufu Yapmalı ve Verimliliği Arttırmalıyız.

Su üzerinden örneklendirirsek

  • Gereğinden fazla olmamak kaydıyla ya da en asgari derece de suyu kullanmak; tasarruf,
    • (Dişlerimizi fırçalarken suyu kapalı tutma)
  • Suyu daha akıllıca kullanmak verimlilik olsun
    • (Duş için sıcak su beklerken; boşa akan suyu biriktirip genel temizlikte kullanmak)

Önce bireysel, sonra toplumsal. Gidecek başka bir yerimiz yok. Biz Dünya’ya bu kadar hoyrat davranırken O’nun bize iyi davranmasını nasıl bekleyebiliriz ki. 

Tek başına yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Yapmayanların ayıbı kendinin olsun. Bu; o yaptı ben yapmam meselesi değil. Ben yapıyorum, herkese örnek oluyorum. Hayatıma sahip çıkıyorum meselesi. “Cahille cahil olmamak lazım” meselesi


Önerilen Siteler

Yarının Suyu

National Geographic ve Finish ortaklaşa bir internet sitesi hazırlamış. YARININ SUYU

Su ayak izinizi hesaplayabiliyorsunuz. Yani ne kadar su tüketimi yaptığınızı ve siz de madde madde önerilen pek çok örneği seçerek “söz verebiliyorsunuz” su tasarrufu için.

Türkiye Su Riski Haritasını incelemekte fayda var. Verim ve tasarruf için…

Özellikle takip etmeniz gereken bir site; Ekolojist.net.

Yenilenebilir enerji, ekolojik gelişmeler, geri dönüşüm, iklim değişikliği ve benzeri konularda farkındalık yaratmaya çalışan önemli bir site.


Aman güzel gel, aman her şey iyi olsun diye özlemle bekledik 2021 yılını. İşte Ocak ayının üçte biri bitti bile. 

Bu yıl farkındalığımızın gerekliliğine uygun davrandığımız bir yıl olsun. 

Pozitif insani duygularımızın enerjisi tasarrufsuz çağlasın coşsun. Evet sınırsız kaynakları olan enerji bölümü o aslında. Sevginin, paylaşmanın, dayanışmanın ve bilinçli olmanın verdiği erdemli bir hayatın pozitif enerjisi. 

Tüketmeye meyilli olmaktan vazgeçip, üretim tarafına geçtiğimiz, kayıpsız, verimli yıllarımız olsun. 

Enerji tasarrufu haftamız kutlu olsun. 

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1928 Orhan Boran (94)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

Bu Hafta Popüler

Unvansız Gönüllüler

Unvansız Gönüllüler. Onlar etiketlerini bir kenarda bırakmış olan gizli kahramanlar. Kah eğitim ve sanat, kah toplumsal fayda... Gururla "PaylaşıYorum"

Ciltleme, Cilt Sanatı

Cilt sanatı, ya da daha alışık olduğumuz tabiriyle ciltleme.... Zaanat kelimesinden daha öteye sanat kelimesine daha da çok yakışan miras.

ilyada destanı; Bir Aldatma Hikayesi

İlyada Destanı M.Ö. 8. yüzyılda Yunanca yazılmış ilk batı edebiyatı metnidir. Homeros'un anlatıcısı olduğu bilinen destanı "hatırlı'yorum"
ilknur.tv
ilknur.tvhttps://birikiyorum.net
Efdal ve İlker'in annesi, Kerim'in kıymetlisi 1998 yılından bu yana "Kurumsal Hayat"ta yönetiyor ve organize ediyor. Sosyal Farkındalık ve Sorumluluk için, her alanda, "sanatla" çaba sarf ettiğini düşünüp; BiRiKiYOR

İlgili Yazılar

Haziran

Haziran; sıcağından kirazına, evliliğinden hazır bulunmasına kadar hoş gelmiş. Ayların en babası, çevresinin en duyarlısı; yazı getirmiş.

Fikriye

Fikriye eski Türk filmlerindeki hikayelerin kahramanlarından biri gibi. O, Mustafa Kemal'e aşık ve aşkıyla göçüp giden bir genç kadın.

Kırmızı Ayakkabı

Kırmızı ayakkabı vardı bizi bekleyen bayram sabahı yatağımızın altında, sonra uzun bayramlaşmalarla süren bir Ramazan Bayramı tatili.

Arefe, Çocuk Kalbi, Mezar Parası

Arefe günü... Arife, Arif, Araf... Bayramlardan önce, son telaş ve hazırlık. Enerjisi, hikmeti ve güzellikleriyle hepimize "görmeyi getirsin" dileğiyle