Cumartesi, Haziran 25, 2022

Engel Sizsiniz

Hayatımızın hangi dönemine bakarsak bakalım engelsiz bir döngü olmamıştır. Peki hiç düşündünüz mü engel siz olabilir misiniz?


7 dakika


Hayatımızın hangi dönemine bakarsak bakalım engelsiz bir döngü olmamıştır. Peki hiç düşündünüz mü engel siz olabilir misiniz?

İnsan denilen varlık hata yaptığı zaman suçlayacak bir kurban arama çabasına girer. Halbuki hiç düşünmez hataları doğuran nedenleri. Doğamız gereği sanırım özeleştiri tanımı sadece sözlüklerde tanım olarak kalıp, uygulama kısmında hayatımıza yerleşemedi henüz. Ne zaman ki özeleştiriyi hayatımızın döngü noktasında kendimize çevirirsek, belki hayatımızın kırılma noktasını yakalar ve o zaman kendimizi keşfetme cesareti buluruz.

Mutluluğa Gebe Olmak

Doğurun. Benliğinizde gebe olan mutluluğu doğurun. İşte o zaman mutluluğu; başkalarının hayatında, bir başkasının sevgisinde değil de, kendinizin var olma nedeninde ararsınız. Küçük notlar alarak başlayabilirsiniz bu yolculuğa. Ben neyi seviyorum? Hayattaki tüm amaçlarımızın cevabını verir bu soru. Kimi insan örgüde bir yumak mutluluğu arar. Kimi insan bir dönen sandalye ve masada adı yazılı bir plakette arar mutluluğu. O zaman şunu diyebilir miyiz. Hayattaki beklentimiz, büyük ya da küçük fark etmez, mutluluklarımız bizi biz yapan olgulardır. Kendimiz olduğumuz takdirde başka hayatlardaki mutluluğu kovalamayı bırakıp, kendi dünyamızın bahtiyar ahvalinin seyrine doyarız.

Bilinmeyen Senaryo

Kim yazıyor bu senaryoyu? Siz mi? Yaşam dediğimiz olgu bir alış ve veriş meselesi bence. Biz nasıl bir ruh hali içindeysek o gün o şekilde devam ediyor. Sinirli uyanan bir insanın kendi mutluluğunu gün içinde yakalaması gün içindeki çarkı kaçırmasına engel olabiliyor. Kaçırılan her anın öfkesi bir başka bedene tesir ettiğinden, belki de bir kişinin mutsuzluğu çevresindeki herkese yayılıyor.

Kendime Not

Öfkeyi ve kibri hayatınızdan çıkarmazsanız yalnızca boğazınızda tıkılıp kalmış bir düğüm olur. Öksürseniz çıkmaz yutmaya çalışsanız yutamazsınız. Her şeyden önce affedici olun. Her tecrübe bir sonraki acemiliği yok etmek için var olmuş bir sistemdir. Başkalarını engel olarak görüp affedici olmadığınız sürece hayatınız boyunca siz kendinize, engel olursunuz.

Her hikaye bir hayal sonucu oluşur. Bu hikayeye kendinizi severek başlayın. Kendi hayallerinizin kahramanı olup mutluluğu kendinizde keşfetmeniz dileğiyle.

Sevgili Hüsnü Arkan’ın, Yeniden adlı eseri belki yüzünüzde bir tebessüme vesile olur yeni başlangıçlar için.

Facebook Yorumları

Bu gönderiyi paylaş

Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

(Tarihte Bugün) Yıldızlar Geçidi

Doğum
- 1903 George Orwell (119)
Vefat
- 2005 Kazım Koyuncu (17)
- 2009 Michael Jackson (13)
Etkinlik bulunamadı!

Yanlış üslup doğru sözün celladıdır!

Sadi Şirazi

BuluşuYorum

İndirim!

Bu Hafta Popüler

Perinin Ölümü ve Konuğumuz Tuna Kiremitçi

Perinin Ölümü ile Tuna Kiremitçi konuğumuz. Hem yeni polisiye romanı hem de tüm çalışmalarıyla ilgili keyifli bir söyleşi bekliyor sizleri.

Yalan ve Yalancılar

Yalan; yalancı. Gerçeğin farkında olduğu halde, gerçeği çarptırma işi. Herkesin her hangi bir sebeple başvurduğu, dünyayı donattığı yalan

Yaz Tatili ve Sezon Finali

Okullar için yaz tatili başladı. Bununla beraber çocuklarla birlikte her şey sezon finaline girdi. Yok sadece diziler filan da değil, her şey
Alev AKAR
Alev AKAR
Yolculuğunu tamamlamaya çalışan bir edebiyatçı. Ruhunun dikenlerini sözcüklerde arındırmaya çalışan bir eğitimci. Umudu Nazım'dan, sonsuzluğu Turgut'tan öğrenen bir yolcu.

İlgili Yazılar

Carpe Diem Anı Yaşa

Carpe diem... Anı yaşa, anda kal diyor Horatius. Siz neresindesiniz zamanın? Bugünde şu anda mısınız, geçmişte mi yoksa gelecekte mi?

Nerdeyim? Akılda mı, Kalpte mi?

Nerdeyim diye soruyoruz bugün kendimize. Akıldaki yer mi, kalpteki yer mi bizim için doğru olan. Kendini bilme yolculuğumuz devam ediyor.

Ayna Söyle Bana…

Ayna söyle bana diye başlar masaldaki kötü kraliçenin cümlesi. Gerçekten kimi, neyi, ne görüyoruz o sırlı camdaki aksimizde.

Hedef Ne? Dünya Okulunda İnce Enerjileri Yönetmek

Kendini bilme yolculuğunda hedef nedir? Bugün bu yolculukta, dünya okulunda ince enerjileri doğru yönetme konusuna bir pencere açıyoruz.